Kamień, cegła, beton architektoniczny, a może gres? Czym obudować kominek, aby wykończenie było estetyczne, ale i łatwe do utrzymania w czystości? Jak dopasować materiał na obudowę kominka do stylu wnętrza?
Obudowa kominka – co warto wiedzieć?
Kominek tworzy przytulną atmosferę w każdym wnętrzu, ale tylko wtedy, gdy jego wykończenie jest dopasowane do wystroju pomieszczenia. Wybierając materiał na obudowę, należy uwzględnić styl pokoju:
- do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym idealne nadają się minimalistyczne obudowy, pozbawione wyrazistych dekorów (np. gres, płyta kominkowa);
- we wnętrzach klasycznych dobrze sprawdzi się obudowa kominka z kamienia, płytek drewnopodobnych lub cegły;
- aranżację loftową świetnie uzupełni obudowa pokryta betonem architektonicznym lub cegłą.
Należy także pamiętać o dostosowaniu rodzaju i koloru materiału do wielkości pomieszczenia. Co więcej, małe, ciemne wnętrza, wymagają obudowy, która nie będzie przytłaczająca (najlepiej jasnej, pozbawionej masywnych elementów).
Obudowa powinna być łatwa w czyszczeniu, szczególnie jeśli kominek jest często używany i brudzi się od sadzy. O wiele łatwiej jest przecierać gładkie materiały, takie jak np. gres porcelanowy.
Ostatni etap to wybór samego kominka; powinien być estetyczny i praktyczny. Biokominki oraz kominki elektryczne mogą być umieszczone praktycznie w każdym miejscu, bo nie emitują szkodliwych substancji. Tradycyjne wkłady i piece kominkowe muszą spełniać normy przeciwpożarowe, dlatego nie można ich obudować dowolnym materiałem. Wyboru kominka warto zatem dokonać odpowiednio wcześnie.
Jak obudować kominek? 7 propozycji estetycznego wykończenia
Materiałów służących do wykończania obudowy kominka jest sporo, ale nie wszystkie są trwałe i bezpieczne (zwłaszcza w przypadku tradycyjnych palenisk). Poniżej znajdują się propozycje, które są i estetyczne, i funkcjonalne.
1. Kamień
Kamienna obudowa cechuje się ponadczasowością, trwałością, elegancją. Kamień łatwo się czyści, a ponadto występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Wkłady kominkowe najczęściej pokrywa się trawertynem, marmurem, wapniem, piaskowcem lub granitem.
2. Gres porcelanowy
Gres porcelanowy to materiał, który powstaje z bardzo drobno zmielonej masy ceramicznej, a ściślej rzecz biorąc: z iłów łupkowych, pigmentów ceramicznych, piasku, skał granitowych itd. Masa jest odpowiednio prasowana i wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu gres porcelanowy jest materiałem niezwykle trwałym. Doskonale nadaje się na pokrycie obudowy kominka, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.
3. Beton
Kominek można obudować gazobetonem lub betonem architektonicznym. Takie wykończenie sprawdza się w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym lub industrialnym. Betonową powierzchnię należy zaimpregnować, dzięki czemu będzie się mniej brudziła. Można ją również pomalować na dowolny kolor.
4. Drewno i płytki drewnopodobne
Miłośnicy wnętrz rustykalnych i klasycznych gustują w drewnianych wykończeniach. Niestety drewno nie jest materiałem ognioodpornym. Musi być więc oddzielone od wkładu kominkowego odpowiednio grubą warstwą izolacji. Innym rozwiązaniem są płytki imitujące drewno, niepodatne na wysoką temperaturę.
5. Cegła
Cegła to doskonały materiał na obudowę kominka, ponieważ nagrzewa się powoli i stopniowo ochładza. Dzięki temu oddaje ciepło do pomieszczenia jeszcze długo po tym, jak ogień zgaśnie. Ponadto cegła pasuje do wielu aranżacji: od stylu loftowego i nowoczesnego po rustykalny i klasyczny. Jej powierzchnię należy regularnie impregnować, aby trwale się nie zabrudziła. Można się także zdecydować na gładką cegłę klinkierową, którą jest łatwiej utrzymać w czystości.
6. Tynk dekoracyjny
Tynki dekoracyjne są stosunkowo tanie, poza tym łatwo się je nakłada – można to zrobić samodzielnie. Różnią się kolorem, jak i strukturą.
7. Gotowe obudowy kominkowe
Ciekawym rozwiązaniem są gotowe obudowy kominkowe, które wystarczy zamocować do ściany lub do samego kominka. Oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze – nie ma bowiem konieczności wykonywania obudowy z płyt gipsowo-kartonowych lub kominkowych (krzemianowo-wapiennych). Gotowe modele są wykonywane np. z marmuru, piaskowca i innych wysokiej jakości materiałów. Mają prostokątną lub narożną formę. Duży wybór obudów sprawia, że można je dopasować do każdego wnętrza.