Styl vintage to jeden z najmodniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Od kilku sezonów cieszy się on rosnącą popularnością ze względu na swoją oryginalność i wyjątkowy charakter. Są w nim elementy retro, jednak zdecydowanie nie jest on staromodny i nudny. W stylu vintage znajdziemy zarówno klasyczną elegancję, jak i przytulność oraz funkcjonalność. Jest to więc doskonały wybór do kuchni, choć ten styl kojarzy nam się raczej z wystrojem salonu, sypialni czy gabinetu.

Kuchnia w stylu vintage będzie praktyczna i ładna. Jest to dobre rozwiązanie zarówno do przestronnych kuchni, jak i tych o niewielkim metrażu. Aby nieco ożywić klimatyczne wnętrze inspirowane vinage, warto połączyć charakterystyczne dla tego stylu wzornictwo z nowocześniejszą kolorystyką. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czy styl vintage sprawdzi się w każdej kuchni?

Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna- tak. Choć styl vintage jest dosyć charakterystyczny, to jednak jest na tyle uniwersalny, że możemy go wykorzystać zarówno do aranżacji maleńkiej osobnej kuchni w mieszkaniu w bloku, jak i kuchni otwartej na salon na przykład w kawalerce, ale także pięknej dużej kuchni połączonej z jadalnią.

Styl vintage ze względu na specyficzne elementy dekoracyjne wielu osobom wydaje się przytłaczający. Faktycznie w bogatej wersji ten styl najlepiej sprawdzi się w większej kuchni. Natomiast w tej o mniejszym metrażu możemy połączyć go z nowoczesnymi oraz minimalistycznymi rozwiązaniami, dzięki czemu kuchnia będzie wyglądać lekko, będzie jasna i optycznie powiększona, a jednocześnie będzie miała niepowtarzalny ciepły klimat.

Inspiracje vintage czy retro możemy również z powodzeniem wykorzystać podczas urządzania kuchni w stylu nowojorskim, skandynawskim, romantycznym czy klasycznym.

Kolorystyka kuchni w stylu vintage

W stylu vintage dominują ciepłe barwy takie jak kolory ziemi, czy naturalne odcienie drewna. Jest także miejsce na spokojne odcienie koloru żółtego czy pomarańczowego. W nowoczesnej odsłonie vintage nie może też zabraknąć kolorystycznego powiewu świeżości w postaci eleganckich granatów, chabrowych nasyconych odcieni czy delikatnych błękitów.

Mocniejsze odcienie zestawiamy z lekkimi jasnymi barwami- szczególnie w nowoczesnych i minimalistycznych odsłonach stylu vintage. Sprawdzą się takie kolory jak różne odcienie bieli czy beżu oraz jasne szarości.

Na ścianach w kuchni inspirowanej vintage świetnie będzie prezentować się glazura. Typowe dla vintage są niewielkie płytki ceramiczne. Mogą one mieć klasyczny kwadratowy kształt, ale w kuchniach inspirowanych vintage często wykorzystuje się także te sześciokątne czy o kształcie rybiej łuski. Do małej kuchni na większe powierzchnie ścian wybierzmy raczej jasne płytki, a mocniejsze barwy jak na przykład granat, zastosujmy tylko jako akcenty w wybranych miejscach.

Ciekawym pomysłem jest także wykończenie ścian w kuchni płytkami imitującymi retro cegłę lub dobrej jakości tapetą kuchenną ze wzorem cegły. Do minimalistycznego lub nowoczesnego wnętrza z elementami retro czy vintage będzie pasować jasny ceglasty wzór w biało- szarych odcieniach. Natomiast w bogatej pełnowymiarowej wersji kuchennego stylu vintage świetnie będzie się prezentować również klasyczna pomarańczowa cegła- najlepiej w wersji postarzanej.

Co wybrać na podłogę do kuchni w stylu vintage? Mamy sporo różnych możliwości. Klasyczne rozwiązania to oczywiście płytki podłogowe lub podłoga drewniana. Decydując się na tę drugą opcję, pamiętajmy, że nie każde drewno nadaje się na okładzinę podłogową w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności, jakim jest kuchnia. Najlepszym wyborem będzie wysokiej klasy podłoga z trwałego i odpornego zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wilgoć drewna egzotycznego. Takie wykończenie będzie się świetnie prezentować w dużych eleganckich kuchniach połączonych z jadalnią, ale także w tych mniejszych kuchniach wychodzących na salon. Zarówno płytki podłogowe, jak i dobrej klasy podłoga drewniana to jednak dosyć drogie rozwiązania. Nie martwmy się jednak, ponieważ piękną kuchnię z klasą inspirowaną stylem vintage możemy urządzić także, dysponując mniejszym budżetem.

Świetną alternatywą dla płytek ceramicznych oraz szlachetnego drewna są panele podłogowe. Mogą to być na przykład trwałe, eleganckie i dostępne w wielu ciekawych wzorach i kolorach panele winylowe. Mają one naprawdę wiele zalet. Są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Ponadto są one naprawdę łatwe w montażu.

Na podłodze w kuchni najlepiej zastosować neutralną kolorystykę- od naturalnych kolorów drewna, poprzez biele, beże, szarości i grafity, po czerń oraz głęboki nasycony brąz.

Wyposażenie kuchni w stylu vintage

Po wykończeniu ścian i podłóg w kuchni pora pomyśleć o meblach kuchennych, sprzętach AGD, akcesoriach oraz dodatkach. Podpowiadamy, jak stylowo wyposażyć kuchnie inspirowaną vintage:

Meble kuchenne w stylu vintage

Typowe dla stylu vinage są bogato zdobione meble. Ich powierzchnia jest charakterystycznie frezowana. Meble salonowe, sypialniane czy gabinetowe w tym stylu najczęściej mają naturalny ciemny kolor drewna. Ta opcja będzie doskonałym wyborem także do kuchni o większym metrażu oraz kuchni otwartych na jadalnie lub salon. Z kolei w małych zamkniętych kuchniach lepszym wyborem będą inspirowane vintage meble o pięknych frezowanych frontach, ale jednak w jaśniejszym kolorze na przykład białe czy beżowe. Bardzo ciekawa może się okazać będąca połączeniem minimalizmu i vintage aranżacja z meblami w kolorze gołębiej szarości czy jasnego rozbielonego błękitu. Jasne meble to doskonały wybór do małych wnętrz, ponieważ sprawiają one, że pomieszczenia są jaśniejsze i wyglądają na przestronniejsze.

Gabaryty mebli oraz ich ilość dopasuj do swoich potrzeb, a także rozmiarów kuchni.

Sprzęty kuchenne w stylu vintage

AGD w stylu vintage oraz retro to prawdziwy hit już od kilku sezonów. Producenci sprzętu kuchennego oferują nawet całe serie retro AGD. Bez trudu znajdziemy więc takie inspirowane vintage lub retro urządzenia do kuchni jak;

  • lodówka,
  • czajnik elektryczny,
  • toster,
  • kawiarka,
  • gofrownica,
  • piekarnik.

Całości dopełni radio w podobnej stylistyce. Płynące z niego melodie z pewnością wprowadzą do naszej kuchni wyjątkową atmosferę i uprzyjemnią przygotowywanie oraz spożywanie posiłków.

Akcesoria i dodatki kuchenne w stylu vintage

Wybór akcesoriów kuchennych w stylistyce vintage jest ogromny. Znajdziemy wśród nich chochle do zup i sosów, cedzaki kuchenne, garnki, patelnie, sztućce i wiele innych niezbędnych na co dzień w kuchni rzeczy. Będą one zarówno świetnym dopełnieniem kuchni całkowicie zatopionej w stylistyce vintage, jak i ciekawym przełamaniem i retro akcentem w kuchniach modernistycznych, minimalistycznych, urządzonych w stylu skandynawskim czy industrialnym.

Warto pomyśleć również o kilku stylowych dodatkach na przykład takich jak:

  • dekoracyjny obrus lub serwetki na stół w kuchni,
  • piękne firanki,
  • wzorzysty wazon z żywymi kwiatami,
  • ceramiczne doniczki z aromatycznymi ziołami postawione na kuchennym parapecie,
  • bukiety suszonych ziół powieszone na sznurkach lub warkocze czosnku,
  • niewielkie obrazki powieszone na ścianach- na przykład takie z motywami kwiatowymi lub ziołowymi,
  • plakaty ścienne- wybór pięknych plakatów w stylu vintage jest całkiem spory. Te przedstawiające różne gatunki warzyw i owoców będą idealnie pasować do kuchni.

Jeśli nasza kuchnia inspirowana vintage jest otwarta na salon lub jadalnię, to pamiętajmy, aby obie części pomieszczenia były spójne stylistycznie. Zarówno kolorystyka wnętrza, jak i meble powinny tworzyć harmonijną całość. Często zadajemy sobie pytanie, jak oddzielić strefę kuchenną od salonowej w kuchni otwartej na salon. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie stołu lub blatu jadalnego. Może on mieć klasyczną postać lub być połączony z funkcjonalną wyspą kuchenną. Nie bójmy się tutaj odważnych oryginalnych rozwiązań takich jak na przykład stół czy wyspa w nowoczesnej stylistyce w zestawieniu z klasycznymi krzesłami w stylu vintage.