Decyzję o ogłoszeniu upadłości firmy Browar Kościerzyna podjął Sąd Rejonowy z siedzibą w Gdańsku. To nie jest pierwszy raz, kiedy to przedsiębiorstwo musi zawiesić swoje działania. W przeszłości jego działalność również została przerwana, ale udało się ożywić firmę. Na proces odnowy browaru przeznaczono już raz kwotę 30 mln złotych.
Kluczowa decyzja sądu w sprawie upadłości Browaru Kościerzyna zapadła 18 lipca 2024 r. To Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ postanowił o zakończeniu działalności firmy i wezwał wierzycieli do zgłoszenia swoich roszczeń syndykowi masy upadłościowej.
Z informacji dostępnych na stronie internetowej firmy wynika, że Browar Kościerzyna posiadał znaczący potencjał. Do jego infrastruktury należały fermentownia oraz leżakownia, a w południowej części kompleksu mieściły się dodatkowo takie budynki jak spichlerz, stajnia i dom właściciela. Unikalnym elementem kompleksu był również 16-metrowy komin strażacki z metalowym wiatrołapem, który zdobił figura anioła.
W części północnej Starego Browaru znajdowały się natomiast takie pomieszczenia jak kotłownia, prasa z magazynem oraz skład lodu. Właściciele firmy zdobywali lód głównie z pobliskiego jeziora Kaplicznego.