OC samochodu to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każde auto, które porusza się po drogach. Są jednak sytuacje, że właściciel chce wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Czy jest to możliwe? Jak wygląda procedura wypowiedzenia OC?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC – kiedy jest możliwe?

Jest kilka sytuacji, w których możliwe jest wypowiedzenie umowy ubezpieczanie pojazdu od odpowiedzialności cywilnej. Jest to:

  • Zakończenie poprzedniej umowy,
  • Podwójne ubezpieczenie (do sytuacji dochodzi wtedy, kiedy kierowca kupił, po wygaśnięciu starej umowy, nowe ubezpieczenie, a nie poinformował o tym ubezpieczyciela. W takim wypadku automatycznie przedłużone OC można wypowiedzieć).
  • Zakup używanego samochodu z polisą OC i chęć wybrania innego ubezpieczenia.
  • Wyrejestrowanie samochodu z powodu kradzieży, zezłomowania lub sprzedaży za granicę.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia po zakupie samochodu – czy warto?

Wiele osób kupuje samochód i wraz z nim otrzymuje polisę OC. Czy w takim wypadku trzeba czekać na zakończenie umowy? Przepisy mówią, że nowy właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę i wybrać innego ubezpieczyciela samochodu. Warto się jednak zastanowić, czy taka sytuacja będzie na pewno korzystna. W przypadku, gdy poprzedni właściciel miał wypracowane zniżki, a nowy jest młodym kierowcą, zostawienie starego OC będzie prawdopodobnie korzystniejsze. Jednak w niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe mogą dokonać rekalkulacji składki OC. W takiej sytuacji warto sprawdzić propozycje innych ubezpieczycieli. Należy pamiętać, że OC jest zachowane po zakupie samochodu, dlatego nowy właściciel nie musi się śpieszyć, może spokojnie przeanalizować różne oferty. Ceny OC warto sprawdzić w porównywarce, która pozwoli dowiedzieć się, która opcja będzie najkorzystniejsza.

Kiedy wypowiedzieć umowę OC?

Osoby, które kupią używany samochód z ważną polisą OC, nie muszą się śpieszyć. Auto jest ubezpieczone, dlatego można bezpiecznie poruszać się nim po drogach. Wypowiedzenie umowy jest możliwe w każdym momencie, do dnia poprzedzającego zakończenie polisy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku rozwiązania umowy, towarzystwo ubezpieczeniowe nie zwróci niewykorzystanych składek nowemu kierowcy. Niewykorzystane pieniądze trafią do poprzedniego właściciela samochodu. Należy pamiętać, aby zachować ciągłość ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe. Bez tego grożą wysokie kary finansowe.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy OC?

Umowę OC można wypowiedzieć najpóźniej do przedostatniego dnia jej zakończenia. Można zrobić to osobiście, w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, rezygnacje wysłać listem poleconym lub kurierem, a także skorzystać z opcji online, za pomocą dostępnego na stronie internetowej formularza. W internecie są gotowe druki, ułatwiające wypowiedzenie polisy OC. Wystarczy je tylko wydrukować, wypełnić i dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej. W celu rozwiązania umowy należy podać następujące dane:

  • Dane właścicieli pojazdu,
  • Informacje o pojeździe tj. rok produkcji, marka, numer rejestracyjny,
  • Nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • Numer polisy OC,
  • Okres, na jaki została zawarta umowa,
  • Data i adres sporządzenia wniosku.

Dokument powinien być podpisany przez osobę wypowiadającą umowę. W wypowiedzeniu musi znaleźć się podstawa prawna z Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2013 roku. Zgodnie z jej treścią wypowiedzenie można złożyć z art. 28 (przy standardowym wypowiedzeniu), art. 28a (przy podwójnym ubezpieczeniu) lub art. 31 (po zakupie samochodu z wykupioną polisą). Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie wypowiedzenie polisy OC na https://wypowiadamoc.pl/.

Wypowiedzenie OC jest możliwe, ale tylko w określonych przypadkach. Warto sprawdzić, kiedy można to zrobić, a także upewnić się, że decyzja będzie opłacalna.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać