Flota samochodowa jest jednym z podstawowych narzędzi pracy firm transportowych, kurierskich, serwisowych i handlowych. Ważne jest nie tylko to, by posiadać odpowiednią liczbę samochodów. Istotne jest też prawidłowe zarządzanie i bezpieczeństwo floty samochodowej.
Bezpieczeństwo jest pojęciem bardzo szerokim. Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować wszystkich zagrożeń, to są sposoby na to, by je zminimalizować. Pomogą w tym systemy telematyczne.
Zarządzanie autami firmowymi — jak poprawić bezpieczeństwo?
Wśród istotnych celów prawidłowego zarządzania flotą jest właśnie zwiększenie bezpieczeństwa. Jest kilka rzeczy, które możemy zrobić. Na trasę powinny wyruszać jedynie w pełni sprawne pojazdy i wypoczęci kierowcy. Same trasy powinny być wcześniej zweryfikowane, należy je też sprawdzać, kiedy już kierowca wyruszy. Kiedyś byłoby to kłopotliwe, teraz z pomocą przychodzą systemy informacyjne dla kierowców. Mają wiele zalet i ułatwiają zarządzanie, a jeśli się je odpowiednio wykorzysta, to będą sprzyjać poprawie bezpieczeństwa.
Najważniejsze czynniki wpływające na bezpieczeństwo floty samochodowej
Na bezpieczeństwo wpływa szereg czynników. Część z nich jest związanych z kierującym pojazdem. Liczy się jego doświadczenie, umiejętności, styl jazdy, stan zdrowia i zmęczenie. Inne dotyczą samego samochodu, czy jest w dobrym stanie technicznym, czy jest regularnie serwisowany w renomowanym warsztacie, czy na bieżąco eliminuje się usterki. Ponadto dochodzą zagrożenia związane z samą drogą i zdarzeniami na trasie. Pogoda, kolizje, zepsuta nawierzchnia, to tylko kilka przykładów. Zapobieganie wypadkom samochodowym będzie zakładało eliminację jak najwięcej z nich poprzez zmianę trasy.
Strategie poprawy bezpieczeństwa floty samochodowej poprzez technologię i szkolenia kierowców
Przede wszystkim na bezpieczeństwo floty samochodowej wpływa dobra organizacja pracy kierowców. Ważny jest nadzór nad czasem jazdy i rozliczanie kilometrówek. To nie tylko wpływa na komfort podczas jazdy, ale i bezpieczeństwo. Zmęczony kierowca jest mniej uważny, a to zwiększa ryzyko wypadku.
Drugą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest optymalizacja tras przejazdów. Liczy się nie tylko odległość w kilometrach, ale także warunki panujące na trasie. Ma to znaczący wpływ na poziom bezpieczeństwa. Warto też zadbać o stałe monitorowanie lokalizacji pojazdów. Z jednej strony jest to pewna ochrona przed kradzieżą, z drugiej pozwala na kontrolę stanu pojazdu i wychwycenie ewentualnych usterek. Ponadto ważne jest regularne serwisowanie floty samochodowej. Będzie to zapobiegać wielu nagłym zdarzeniom na trasie skutkującym unieruchomieniem pojazdu lub wypadkiem.
Strategia zarządzania uwzględniająca wszystkie wymienione czynniki znacząco podniesie bezpieczeństwo. Aby ją wprowadzić, najlepiej sięgnąć po specjalistyczne oprogramowania. Jednocześnie kierowcy powinni przejść stosowne szkolenia, które pokażą ewentualne zagrożenia i pomogą w bezpiecznej, ergonomicznej jeździe.
Jak monitorować i raportować wyniki podjętych działań?
Skoro wiemy już, jak optymalizacja tras przejazdów, monitoring i serwisowanie floty samochodowej wpływają na bezpieczeństwo, trzeba zastanowić się nad tym, jakie rozwiązania pozwolą to osiągnąć. Z pewnością warto wprowadzić karty paliwowe Shell dla firm transportowych, co umożliwi monitoring zakupu paliwa, a faktury na sprawdzenie, czy kierowca jeździ ekonomicznie. Znajdują zastosowanie także przy pojazdach elektrycznych, o czym można przeczytać na stronie https://www.shell.pl/klienci-biznesowi/karta-paliwowa/elektromobilnosc-z-shell-card.html. Do tego należałoby pomyśleć o aplikacjach lub programach stanowiących uzupełnienie karty flotowej. To dopracowane systemy, które pozwalają na kontrolę i eliminację wszystkich wymienionych wyżej czynników ryzyka.