Dnia 16 września w Strasburgu, Europosłowie podjęli decyzje dotyczące rozmieszczenia członków w 20 komisjach, czterech podkomisjach i 48 stałych delegacjach Parlamentu Europejskiego. Zdecydowali, że dwie największe komisje, które zajmują się środowiskiem, zdrowiem publicznym i bezpieczeństwem żywności oraz przemysłem, badaniami i energią, będą składać się z 90 osób.

Komisja spraw zagranicznych, która zajęła trzecie miejsce w rankingu pod względem liczby członków, będzie składać się z 79 osób. Z kolei najmniejszym liczbą przedstawicieli mogą poszczycić się komisje rozwoju oraz prawna – w każdej z nich znajdzie się 25 osób.

Zasady obowiązujące w Parlamencie Europejskim mówią, że do składu komisji i podkomisji dołożyć należy starania, aby jak najbardziej odzwierciedlały one skład całego Parlamentu. Sytuacja jest identyczna w przypadku delegacji – struktura tych organów powinna być jak najbardziej sprawiedliwa i zapewniać reprezentacje wszystkich państw członkowskich, różnych poglądów politycznych oraz płci. Co więcej, żadna delegacja nie może składać się w więcej niż jednej trzeciej z posłów pochodzących z tego samego kraju.

Decyzje o tym, kogo mianować do danej komisji, podkomisji czy delegacji podejmują grupy polityczne oraz posłowie niezrzeszeni. Imiona i nazwiska tych, którzy zostaną powołani do działań w konkretnej komisji, będą ogłoszone w piątek. Oficjalne potwierdzenie składu delegacji nastąpi podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się w Strasburgu w dniach 16-19 września. Dopiero po tym wydarzeniu komisje i delegacje będą mogły wybrać swoich liderów i zastępców na inauguracyjnych spotkaniach.

Rozprawy komisji są otwarte dla publiczności. Zadaniem tych organów jest tworzenie i modyfikowanie propozycji prawodawczych, a także głosowanie nad nimi, przeprowadzanie debat z przedstawicielami Rady UE i Komisji Europejskiej, konsultowanie się ze specjalistami spoza organizacji oraz prowadzenie misji informacyjnych.

W nadchodzących miesiącach odbywać się będą przesłuchania kandydatów na komisarzy, a komisje odegrają w nich kluczową rolę. W razie potrzeby, Parlament może utworzyć podkomisje i specjalne komisje tymczasowe, które zajmą się szczególnymi kwestiami, a także komisje śledcze do zbadania potencjalnych naruszeń prawa unijnego. Koordynacją ich pracy zajmuje się Konferencja Przewodniczących Komisji.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać