Dzisiaj zakończyło się 2-dniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Tradycyjnie już, rynek czekał na decyzję bankierów w kwestii wysokości stóp procentowych. Większość analityków obstawiała, że gremium po raz kolejny podejmie decyzję o nie zmienianiu kosztu pieniądza. Przemawiało za taką decyzją sporo argumentów. Już od kilku miesięcy stopy procentowe NBP pozostają bez zmian. RPP podejmuje taką decyzję pomimo, iż odczyty inflacji znacząco odbiegają od celu zakładanego przez NBP. Od kilku miesięcy widać jednak powolny spadek inflacji, co tylko przekonuje rynek co do tego, że kolejnych podwyżek stóp procentowych raczej w najbliższym czasie nie uświadczymy. Decyzja nie jest zatem zaskoczeniem dla rynku. Jednak z drugiej strony sporym zaskoczeniem jest zachowanie polskiej waluty. Od dłuższego czasu złoty się umacnia w stosunku do głównych walut. Jest to sytuacja nieco zaskakująca dla rynku, jednakże zdecydowanie pozytywna dla polskich konsumentów.

Stopy bez zmian – komunikat RPP

RPP na majowym posiedzeniu po raz 8 z rzędu podniosła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Decyzja podjęta przez bankierów jest zgodna ze wcześniejszymi przewidywaniami ekonomistów i analityków rynkowych. Jednocześnie większość specjalistów uważa, że jeśli miałoby w tym roku dojść do jakiejś obniżki, to możliwa jest najwcześniej w drugiej części roku. Tradycyjnie już po podjęciu decyzji RPP przedstawiła komunikat po posiedzeniu. Komunikat wskazuje na powolny powrót inflacji do celu. Ewentualne przyspieszenie jest możliwe jeśli dojdzie do znacznego umocnienia się złotówki.

Złoty w natarciu

Środa to kolejny dzień kiedy złotówka umacnia się na rynkach finansowych. Analitycy rynkowi uważają, że w dużej mierze to odczyty inflacji w USA pomagają złotówce. W stosunku do euro złotówka jest najmocniejsza od lutego 2022 roku. Spore znaczenie dla wartości złotego będzie miała jutrzejsza konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Największym ryzykiem na jakie wskazują analitycy rynkowi jest bardzo łagodny przekaz podczas konferencji. Natomiast trzeba jasno przyznać, że zachowanie złotówki jest mocno zastanawiające. Większość analityków i ekonomistów nie jest w stanie wskazać podstaw do takiego umacniania się polskiej waluty jakie obserwujemy w ostatnich tygodniach.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać