Na szczeblu całej Unii Europejskiej, energia wytwarzana z fotowoltaiki i wiatru stanowiła 30 procent całkowitej produkcji prądu w pierwszej połowie 2024 roku. Natomiast energia wygenerowana z paliw kopalnych stanowiła już tylko 27 procent unijnego miksu energetycznego.
W porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku, udział paliw kopalnych w produkcji energii zmniejszył się o 17 procent. Nastąpiło to mimo wzrostu zapotrzebowania na energię o 0,7 procenta.
„Biorąc pod uwagę rozwój technologii opartych na wiatrze i słońcu, rola energetyki konwencjonalnej staje się coraz mniej istotna” – komentuje dr Chris Rosslowe, analityk think tanku Ember. „Jesteśmy świadkami gwałtownej, historycznej transformacji sektora energetycznego” – dodaje ekspert.
Think tank Ember wyjaśnia, że osiągnięcie takiego wyniku w pierwszej połowie 2024 roku jest efektem długotrwałej transformacji zachodzącej w Unii Europejskiej. W roku 2023 odnotowano rekordową liczbę nowo przyłączonych instalacji opartych na energii słonecznej i wiatrowej.