Kraków to najpiękniejsze Polskie miasto. Posiada wiele zabytkowych budynków oraz piękną infrastrukturę. Jest miejscem ważnym historycznie, gdyż właśnie tam znajdowała się pierwsza stolica Polski.

Wybierając się na weekend Małopolski nie zabraknie Wam atrakcji i niezapomnianych przeżyć. Zastanawiasz się, co najlepiej zobaczyć w tym mieście?

Co warto zobaczyć w Krakowie? – 8 atrakcji

Oto spis najciekawszych atrakcji z królewskiego miasta.

  1. Wizytówka krakowskiego miasta – Stary Rynek

Klasyk klasyków, ale jak można nie zwiedzić starego rynku będąc w Krakowie? Jak zapewne wiesz na rynek najlepiej udać się o godzinie 12, gdzie codziennie odgrywany jest hymn mariacki. Skoro będziesz już na rynku, nie może obejść się bez wejścia do sukiennic.

Zaraz obok mieści się kościół Mariacki wewnątrz, którego możemy zobaczyć Ołtarz Wita Stwosza.  Retabulum ma wymiary 11 × 13 m i jest najstarszą gotycką nastawą ołtarzową w Europie. Niewątpliwe jest obiektem obowiązkowym podczas wycieczki na Stary Rynek. Wokół Starego Miasta znajduje się wiele kawiarni czy restauracji. Będzie to doskonałe miejsce na spożycie posiłku.

  1. Barbakan i muzeum – wiedza historyczna o Krakowie

Kolejnym charakterystycznym elementem tego miasta, jest Barbakan. Obecnie jest częścią muzeum poświęconego historii Krakowa. Niegdyś barbakan pełnił funkcję obronne. Mieścił się przed bramą miasta. W przypadku natarcia ze strony wroga, obrona następowała szybciej. Muzeum Miasta Kraków jest również interesującą propozycją turystyczną. Latem organizowane są tu turnieje rycerskie i zabawy przybliżające średniowieczną historię. Jeżeli podróżujecie z dziećmi z pewnością chętnie obejrzą turniej rycerski na żywo

  1. Dom Jana Matejki – krakowskie spotkanie ze sztuką

Dom jednego z najsłynniejszych polskich malarzy przy ulicy Floriańskiej,  jest obecnie dostępny dla zwiedzających. Mieści się tam muzeum poświęcone jemu i jego twórczości. Korzystając z opcji zwiedzania z przewodnikiem, możemy wyciągnąć wiele interesujących informacji. Aby wejść do muzeum, należy uprzednio kupić bilet, zakupu można dokonać np przez internet.

  1. Miasto Żydowskie – krakowski Kazimierz

A dokładniej Krakowski Kazimierz. Przez wiele lat zamieszkiwane było głównie przez żydów, co wpłynęło na szczególny, charakterystyczny wygląd tego miejsca. Granice Kazimierza krakowskiego mieściły się  w obrębie dzisiejszych ulic Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała.

Warto dodać, że przed holokaustem ludność Żydowska stanowiła 1/4 całej populacji Krakowa. Czyli ok 64 tysiące osób. Obecnie Kazimierz pozostaje miejscem bardzo klimatycznym, zdawać by się mogło, że wszyscy zamieszkujący to miejsce Żydzi za chwilę wrócą.

  1. Park Henryka Jordana – miejsce na rodzinne spędzanie czasu

Największy park w mieście. Idealny na długie spacery, siedzenie na ławce czy spędzanie czasu aktywnie. Na jego terenie znajdują się trzy boiska: do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki. Ponadto znajdziemy tam również skate park dla fanów jazdy na deskorolce.

Asfaltowe ścieżki i place zabaw dla dzieci, sprawiają, że jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek po całym dniu zwiedzania. W obrębie parku nie brakuje ofert lokali gastronomicznych. Z powodzeniem na zielonej trawie w Parku Jordana można urządzić sobie piknik, delektując się pięknem przyrody.

  1. Podziemia rynku w Krakowie

Podziemny oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wejście znajduje się przy sukiennicach. Nieodłączny element zwiedzania rynku. Możesz spotkać tam  liczne eksponaty związane z kupiectwem i mieszczaństwem, elementy starego budownictwa oraz inne relikty przeszłości. Jeżeli wcześniej zarezerwujesz bilety, we wtorki wstęp jest darmowy.

  1. Auschwitz – historyczny obóz koncentracyjny nieopodal Krakowa

Co prawda nie znajduje się w Krakowie, ale bardzo blisko. Często można znaleźć oferty wycieczek oscylujących w granicach 100zł z Krakowa do Oświęcimia. Jest to ważne historycznie miejsce, jednak bardzo bolesne. W praktyce każdy wie co działo się w murach obozu zagłady, jednak osobista wizyta i zwiedzanie tego miejsca, zapadają w pamięci na całe życie.

  1. Wawel, Smok Wawelski i Jaskinia Smoka Wawelskiego

Niezapomnianą atrakcją dla najmłodszych, jak i starszych będzie zwiedzanie wapiennej smoczej jamy pod Wawelem. Możemy dostać się do niej tylko w godzinach zwiedzania, ze względu na to, że jest zamykana. Do wnętrza jamy prowadzą schody z poręczą.

Jaskinia nie posiada mocnego oświetlenia, co tylko nadaje jej klimatu. Ma dużą, przestronną powierzchnię. Nieopodal możecie znaleźć figurę Smoka Wawelskiego ziejącą ogniem. Rzeźba cieszy się niesłabnącą popularnością, od momentu postawienia jej.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać