Celowe przetłuszczanie włosów zazwyczaj ma na celu sprawienie, aby w konsekwencji tej kuracji włosów nie trzeba było myć codziennie. W efekcie wprowadzanych zabiegów zarówno włosy jak i skóra głowy mają się przetłuszczać mniej, a co za tym idzie dążymy do tego, aby ich pielęgnacja była prostsza.

Na celowe przetłuszczanie można pozwolić sobie o tyle, o ile nie przynosi nam to uczucia dyskomfortu lub kiedy mamy możliwość pozostania w domu- na przykład przy pracy zdalnej. Kuracja polega bowiem na przekładaniu koniecznego mycia włosów w czasie, na przykład o kilka dni. Jak robić to z głową, aby nie pogorszyć kondycji swoich włosów?

Dlaczego celowe przetłuszczanie włosów może przynieść korzyści?

Dla niektórych kuracja ta brzmi kontrowersyjnie, głównie ze względu na fakt, że nie dla każdego będzie przyjemna i łatwa do przeprowadzenia.

Poprzez odrobinę rzadsze mycie włosów możemy uzyskać następujące korzyści:

  • Możemy dłużej zachować kolor włosów farbowanych i ich blask. Im częstsze mycie farbowanie włosów tym intensywniejsze zmywanie i wypłukiwanie farby, a w konsekwencji matowienie włosów.
  • Mycie włosów zawsze naraża je na dodatkowe uszkodzenia mechaniczne, wykonując ten proces odrobinę rzadziej możemy mieć mniej problemów z rozczesywaniem czy wykonywaniem skomplikowanych fryzur.
  • Codzienne mycie włosów i nakładanie różnego rodzaju preparatów, a następnie suszenie włosów może być uciążliwe. Wiele pań chciałoby mieć możliwość przechodzenia przez ten proces raz na parę dni zamiast codziennie.
  • Celowe przetłuszczanie włosów może sprawić, że w konsekwencji włosy same w sobie będą się mniej przetłuszczały i w pewien sposób przyzwyczają się do nowego rytmu pielęgnacji. Dzieje się tak poprzez zmniejszenie stopnia stymulacji gruczołów łojowych do stałej, intensywnej produkcji sebum. Łój, który jest produkowany przez skórę głowy w pewien sposób pełni dla włosów funkcję ochronną, dlatego tego zbyt częste i intensywne go zmywanie również nie jest niczym dobrym. Dobrze jest więc zastosować kurację, która pomoże nam znaleźć złoty środek.

Odpowiednia częstotliwość mycia włosów to podstawa

Niestety, dość łatwo jest wpaść w błędne koło pielęgnacyjne- najbardziej podobają się nam włosy zaraz po ich umyciu, zaczynamy więc myć je coraz częściej, a nawet codziennie. W efekcie włosy się do tego przyzwyczajają, a w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości umycia ich dzień po dniu- wyglądają tragicznie i nieakceptowalnie.

W takim przypadku warto wypróbować kurację celowego, niewielkiego ich przetłuszczania. Kluczowe jest jednak to, aby robić to stopniowo, aby w efekcie móc ustalić sobie nowy, lepszy i bardziej komfortowy dla nas harmonogram ich pielęgnacji.

  • Celowe przetłuszczanie włosów wprowadzamy po trochu, na początku wydłużamy czas bez mycia o jeden dzień i sprawdzamy, jak zareagują na to nasze włosy, jak będą się prezentować.
  • Włosy przetrzymujemy stopniowo coraz dłużej, jeśli po dwóch tygodniach uda się nam myć je co drugi dzień zamiast codziennie- dopiero możemy pomyśleć o wydłużeniu ich niemycia o kolejny dzień. Optymalną, często wskazywaną przez kobiety częstotliwością mycia włosów, która nie jest uciążliwa, ale też która pozwala utrzymywać włosy w dobrej kondycji jest częstotliwość ich mycia dwa razy w tygodniu. Możemy ustalić sobie właśnie taki cel całej kuracji.
  • Pamiętajmy, że potrzeba około 2-3 tygodni na to, aby włosy zareagowały na inny sposób pielęgnacji. Na początku kuracji po zaniechaniu codziennego mycia mogą wyglądać na mocno przetłuszczone. Musimy obserwować, czy z czasem ich wygląd będzie ulegał poprawie.

Czy kuracja przetłuszczania włosów jest przeprowadzana odpowiednio?

Każde włosy są inne, kluczowe jest więc, aby podczas kuracji na bieżąco obserwować, co dzieje się w naszymi włosami. Nieumiejętne, celowe przetłuszczanie włosów może doprowadzić do licznych problemów- na pewno warto więc mieć świadomość, że w takiej kuracji nie chodzi o to, aby nagle z dnia na dzień zaprzestać mycia włosów na tydzień lub więcej.

Takie radykalne kroki z jednej strony mocno odbiją się na naszym wyglądzie, z drugiej strony mogą spowodować, że włosy będą nieładnie pachnieć. Konsekwencją długiego, nieumiejętnego przetłuszczania włosów może być też nadmierne wypadanie włosów, świąd skóry głowy, podrażnienia, pojawienie się łupieżu oraz przesuszenie włosów. Na skórze głowy będą gromadziły się zanieczyszczenia i za pewne same odczujemy, że nasze włosy nie są w najlepszej kondycji. Kurację trzeba więc wprowadzać z głową obserwując, jakie niesie ze sobą skutki.