Dzieci wprost uwielbiają łóżka piętrowe. Korzystanie z nich jest dla nich wspaniałą przygodą i niezapomnianym doświadczeniem. Jednak wielu rodziców nie decyduje się na zakup tego mebla w obawie o bezpieczeństwo swoich pociech. Boimy się nie tylko tego, że dziecko mogłoby wypaść z łóżka, ale także tego, że może zrobić sobie krzywdę podczas codziennego wychodzenia i schodzenia po drabince łóżka. Oczywiście obawy te nie są nieuzasadnione.
Czy warto więc kupić łóżko piętrowe dla dzieci? Owszem jest to bardzo dobre rozwiązanie, nie tylko ze względu na radość z korzystania z tego mebla, ale przede wszystkim wtedy, gdy metraż naszego mieszkania jest naprawdę niewielki, a mamy dwójkę dzieci. Łóżko piętrowe zajmuje o wiele mniej miejsca w pomieszczeniu niż dwa łóżka tradycyjne, dzięki temu unikniemy zagracenia pokoju i bez problemu wygospodarujemy przestrzeń na przykład na dwa biurka do nauki. Aby jednak łóżko tego rodzaju było dla naszych pociech nie tylko komfortowe, lecz przede wszystkim bezpieczne, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Bardzo ważny jest wiek dzieci, ale także konstrukcja i jakość wykonania samego mebla. Podpowiadamy, jak wybrać bezpieczne łóżko piętrowe dla dzieci.
Czy łóżko piętrowe jest bezpieczne?
Tak, dobrej jakości łóżka piętrowe są meblami bezpiecznymi. Dobrze złożony mebel, którego elementy są ze sobą solidnie połączone, nie jest w stanie się zawalić. Nie powinniśmy się także obawiać tego, że dziecko może wypaść z łóżeczka w niekontrolowany sposób podczas snu. Nie ma takiej możliwości, ponieważ materac łóżka jest solidnie zabezpieczony z każdej strony barierkami, które są na tyle wysokie, że dziecko śpiąc, z pewnością nie przeturla się przez nie.
W zasadzie jedyne, o co możemy się niepokoić, to wchodzenie i schodzenie z łóżka piętrowego. Odbywa się ono po drabinkach. Zwróćmy uwagę na to, by było one solidnie wykonane i stabilne. W żadnym wypadku nie powinny się ruszać. Dla młodszych dzieci najlepszym rozwiązaniem są drabinki z poręczą po obu stronach, co znacznie ułatwi maluchowi bezpieczne wchodzenie i schodzenie z łóżka.
Poza samą konstrukcją łóżka piętrowego w kwestii bezpieczeństwa bardzo ważny jest sam wiek naszej pociechy oraz jej zdolności motoryczne. Lekarze i fizjoterapeuci są zdania, że dziecko może w pełni bezpiecznie korzystać z takiego łóżka od wieku 5-6 lat. Pamiętajmy jednak, że absolutnie nie jest to sztywna granica i wiele zależy od indywidualnych cech malucha. Są dzieci, które już mając 3-4 lata są tak sprawne motorycznie, że bez żadnego trudu potrafią bezpiecznie korzystać z łóżka piętrowego, ale zdarzają się również 6- latki, dla których taki mebel nie jest jeszcze odpowiedni.
Pojawia się więc pytanie, jak ocenić, czy nasze dziecko jest już gotowe na korzystanie z łóżka piętrowego? Najważniejszymi czynnikami decydującymi o tym, czy maluch będzie w stanie swobodnie i bezpiecznie korzystać z łóżka są wyczucie odległości i wysokości oraz koordynacja ruchów. Te cechy możemy z łatwością zaobserwować na przykład podczas zabawy z dzieckiem na placu zabaw. Jeśli nie ma ono problemów ze wspinaniem się po drabinkach, to będzie mogło także korzystać z drabinki prowadzącej na piętro łóżka. Przed zakupem mebla dobrze byłoby, aby dziecko go przetestowało. Weźmy więc malucha do salonu meblowego i niech pod naszym czujnym nadzorem skorzysta z mebla. Zobaczymy od razu, jak sobie radzi.
Oczywiście niezależnie od sprawności malucha, w przypadku dziecka młodszego niż 5-6 lat, nigdy nie dopuszczajmy do tego, by nasza pociecha sama wchodziła i schodziła z piętra łóżka bez naszego nadzoru.
Dzieci w każdym wieku kochają łóżka piętrowe. Nawet najmłodsze maluchy bardzo interesują tego typu meble i są niemi zafascynowane. Takie łóżko to nie tylko miejsce do spania, ale również atrakcyjna strefa zabawy w ciągu dnia. Jest ono świetnym rozwiązaniem dla malucha, który nie chce kłaść się spać. Bardzo często zakup łóżka piętrowego całkowicie rozwiązuje ten problem, ponieważ dziecko tak lubi swój nowy mebel, że niechęć do kładzenia się do łóżka wieczorem odchodzi w niepamięć.
Jaki materac wybrać do łóżka piętrowego?
W przypadku każdego łóżka niezależnie czy jest ono przeznaczone dla dziecka, czy dla osoby dorosłej, niezwykle istotny jest dobrej jakości materac. Nigdy nie oszczędzajmy na materacu, ponieważ to właśnie od niego zależy nie tylko wygoda podczas snu, ale także w ogromnej mierze zdrowie kręgosłupa.
Materac do łóżka dla dziecka nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Wybierajmy raczej modele średniej twardości, które łączą w sobie komfort użytkowania, trwałość i ergonomiczność. Zwróćmy też szczególną uwagę na grubość materaca, która w przypadku łóżka piętrowego nie jest ważna jedynie w kontekście wygody, ale również bezpieczeństwa dziecka.
Na bardzo cienkim materacu będzie się niewygodnie spało, natomiast taki zbyt gruby będzie mocno wystawał z ramy łóżka i sięgał wysoko do szczytu barierki zabezpieczającej. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Materac nigdy nie powinien zasłaniać barierki zabezpieczającej w łóżku piętrowym, gdyż dziecko śpiąc ponad nią, mogłoby nocą nieświadomie przeturlać się i spaść z łóżka. Barierka powinna wystawać ponad powierzchnię materaca na co najmniej kilkanaście centymetrów.
W praktyce najlepiej kupić mebel od razu z dobrze dopasowanym do niego materacem. Kupując ramę łóżka oraz materac w osobnych sklepach, koniecznie dobrze wszystko wymierzmy i sprawdźmy, czy materac nie będzie zbyt gruby.
Kluczem do bezpieczeństwa łóżka piętrowego jest jego wysoka jakość. Nie warto więc oszczędzać na meblu. Pamiętajmy też, aby dostosować go odpowiednio do wieku oraz możliwości rozwojowych dzieci. Dla młodszych pociech nie kupujmy bardzo wysokich łóżek piętrowych. Warto także pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu drabinki prowadzącej na górę łóżka, tak aby dziecko nie mogło samodzielnie z niego korzystać podczas nieobecności rodziców w pokoju. Proste rozwiązanie w postaci kratki zamykanej na zamek z zasuwką spowoduje, że maluch nie będzie narażony na wypadki podczas nieprzemyślanych zabaw i wchodzenia do łóżka w ciągu dnia.
Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasza pociecha może samodzielnie korzystać z łóżka piętrowego, to warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa dziecka są jego możliwości motoryczne. Dlatego pomocna może się okazać konsultacja z fizjoterapeutą dziecięcym, który oceni czy rozwój motoryczny i sprawność naszej pociechy są już na tyle rozwinięte, że może samodzielnie korzystać z łóżka piętrowego.