Jesteś fanem gier komputerowych? Podczas urządzania przestrzeni do grania nie możesz zapomnieć o wygodnym fotelu gamingowym. O ile do jakości sprzętu komputerowego przykładamy ogromną wagę, to zdarza się, że kwestię zakupu odpowiedniego fotela często spychamy na dalszy plan. Tymczasem jest ona bardzo istotna nie tylko ze względu na estetykę naszego kącika gamingowego, ale przede wszystkim na nasze zdrowie oraz komfort.

Nasz układ ruchu na czele z kręgosłupem nie jest stworzony do wielogodzinnego siedzenia przed ekranem. Dlatego musimy zapewnić plecom odpowiednie podparcie. Wybór pierwszego fotela gamingowego bywa trudny. Oferta mebli jest tak szeroka, że często naprawdę ciężko podjąć decyzję. Warto więc wiedzieć, na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas zakupu. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na zakup fotela dla gracza i jak wybrać najlepszy.

Czy warto kupić fotel gamingowy?

Spędzanie kilku godzin dziennie przy grach komputerowych na zwykłym fotelu biurowym czy krześle nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Meble te nie są po prostu odpowiednio dostosowane do specyfiki gier komputerowych. Zwykłe krzesła biurowe nie sprawdzą się najlepiej, choć wiele z nich jest naprawdę wysokiej jakości. Weźmy pod uwagę to, iż takie meble są dostosowane do statycznej pracy przy biurku oraz komputerze. Z kolei postawa gracza jest dosyć dynamiczna. Podczas emocjonujących i wymagających gier poruszamy nie tylko ramionami, ale często wręcz całym ciałem. Dlatego potrzebne nam odpowiednie siedzisko, które będzie bezpieczne, komfortowe oraz przyjazne dla naszego kręgosłupa.

Choć fotele gamingowe są o wiele droższe niż zwykłe fotele do pracy biurowej, to zdecydowanie warto zainwestować w taki mebel. Pamiętajmy, że dbamy w ten sposób o nasze zdrowie i samopoczucie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu fotel gamingowego?

Idealny fotel gamingowy, czyli jaki? Wielu z nas dokonując wyboru fotela gamingowego, zwraca uwagę przede wszystkim na wygląd mebla. Tymczasem, choć jest on oczywiście istotny, to jednak zjawiskowy design to nie wszystko.

Nie zapominajmy, że fotel gamingowy powinien być przyjazny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Kilkugodzinne siedzenie nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa, dlatego koniecznie musimy o niego zadbać podczas gry, wybierając ergonomiczny, wygodny i praktyczny fotel gamingowy.

Wybierając fotel dla gracza, zwróćmy więc uwagę na takie aspekty jak:

Budowa fotela

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest głębokość i szerokość fotela gamingowego. Są to parametry, których nie można wyregulować, dlatego tak ważne jest to, by fotel był idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Każdy z nas jest innego wzrostu, wagi i budowy ciała. Warto więc po podczas dokonywania zakupu po prostu usiąść w kilku fotelach i je przetestować.

Zwróćmy też uwagę na konstrukcję fotela. Jest to ważne nie tylko ze względu na jego jakość i trwałość, ale również wagę. Jeżeli zależy nam na tym, by fotel był lekki, wybierzmy model z aluminiową konstrukcją i siedziskiem wypełnionym elastyczną pianką.

Na komfort użytkowania mebla istotnie wpływa również rodzaj kółek. Jeżeli fotel będzie stał na twardej powierzchni takiej jak płytki, panele czy parkiet, wówczas najlepszym wyborem będą niewielkie kółka gumowe. Z kolei, jeśli powierzchni pod kółkami będzie miękka na przykład w postaci dywanu lub wykładziny, to o wiele lepiej sprawdzą się większe kółka wykonane z tworzywa sztucznego.

Materiał obiciowy

Wybór foteli gamingowych jest naprawdę szeroki. Różnią się one między sobą nie tylko designem i funkcjami, ale także rodzajem obicia. Ma ono znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Fotel może być obity materiałem, skórą ekologiczną lub skóra naturalną. Każdy z tych materiałów ma zarówno zalety, jak i wady. Rodzaj obicia w znaczący sposób wpływa na komfort użytkowania fotela dla gracza, dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim dokonamy wyboru.

Fotele wykonane ze skóry naturalnej to produkty luksusowe. Zachwycają wyglądem i są trwałe. Nie są jednak pozbawione wad- po pierwsze ich cena jest wysoka, a po drugie skóra jest dosyć trudna w czyszczeniu i wymaga specjalnej pielęgnacji.

Mniej kosztowną alternatywą dla skóry naturalnej jest skóra ekologiczna. Takie obicie także jest bardzo eleganckie i trwałe, ponadto mebel łatwo się czyści. Jednak jego użytkowanie może być bardzo niekomfortowe w okresie letnim, ponieważ podczas upałów będziemy się kleić do obicia.

Trzecim popularnym rodzajem foteli gamingowych są te obite tkaniną. Ich zalety to bardzo wysoki komfort użytkowania zarówno zimą, jak i latem oraz przystępna cena. Jeśli będziemy dbać o nasz fotel, to również trwałość obicia będzie zadowalająca. Niestety meble gamingowe wykończone tkaninami bywają czasem trudne do czyszczenia, choć w praktyce wiele zależy tutaj od rodzaju tkaniny, z której zrobione jest obicie. Najlepiej więc wybrać taką łatwą w pielęgnacji.

Funkcje fotela gamingowego.

Gracz spędza w fotelu kilka godzin dziennie. Bardzo ważne jest to, by był on ergonomiczny, funkcjonalny i komfortowy. Poszukajmy więc fotela, który będzie wyposażony w szereg praktycznych funkcji, które uprzyjemnią czas spędzony na graniu.

Najważniejsze z nich to:

  • regulowana wysokość- to jedna z najważniejszych dla naszej wygody oraz zdrowia funkcji. Wysokość fotela powinniśmy dopasować w taki sposób, aby podczas siedzenia całe nasze stopy opierały się wygodnie na podłodze, a kolana były zgięte pod kątem prostym. Pamiętajmy, że stopy nie mogą wisieć w powietrzu.
  • regulacja oparcia, zagłówek oraz podłokietniki- również te funkcje mają ogromne znacznie zarówno dla naszej wygody, jak i dla zdrowia naszego kręgosłupa. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy mebel jest wyposażony w regulację kąta nachylenia oparcia.
  • bujanie- ta funkcja może zdziwić niektórych z nas, jednak wiele foteli dla graczy jest w nią wyposażonych. Funkcja bujania jest w fotelu dla gracza naprawdę przydatna. Po pierwsze działa kojąco na system nerwowy, co jest naprawdę istotne w obliczu emocjonujących i niekiedy stresujących rozgrywek. Ponadto delikatne bujanie na fotelu działa rozluźniająco na spięte i zesztywniałe w wyniku kilkugodzinnego siedzenia mięśnie. Wybór fotela z funkcją bujania z pewnością więc przysłuży się naszemu dobremu samopoczuciu.
  • poduszki- dobrym wyborem jest fotel wyposażony w dodatkowe ergonomiczne poduszki na przykład taką, którą możemy wesprzeć nasz kręgosłup lędźwiowy. Jest to szczególnie ważne dla graczy, którzy mają problemy z kręgosłupem na przykład skoliozę lub dyskopatię.
  • obecność kieszeni- po co w fotelu dla gracza kieszenie? Aby ułatwić i uprzyjemnić czas spędzony na grze. Fotel z bocznymi kieszeniami umożliwia schowanie pilota, pada, czy na przykład butelki z wodą i drobnej przekąski, tak by nie przeszkadzały w grze, ale jednocześnie były pod ręką.
  • odporność na wodę to również bardzo przydatną funkcją.  Gdy w ferworze gry sięgamy szybko po łyk napoju nietrudno o oblanie obicia mebla. Warto więc wybrać takie wykonane z materiału odpornego na wodę i łatwego w czyszczeniu. Dzięki temu fotel będzie łatwo trzymać w czystości.

Cechy osoby użytkującej fotel gamingowy

Chodzi tutaj głównie o rozróżnienie czy fotel gamingowy ma być przeznaczony dla osoby dorosłej, czy dla dziecka. Takie meble będą się bowiem zasadniczo różnić.

Oczywiście dziecko nie powinno przeznaczać zbyt wielu godzin dziennie na grze w gry komputerowe, jednak z pewnością będzie spędzać w swoim fotelu gamingowym i tak sporo czasu. Dlatego w przypadku fotela dla małego gracza priorytetowa będzie jego ergonomiczność. Mebel musi być dopasowany do wzrostu oraz budowy dziecka.

Dobry fotel jest dla dziecka szczególnie istotny, ponieważ stanowi on inwestycję w zdrowy kręgosłup i zapobiega powstawaniu wad postawy podczas siedzenia.

Po pierwsze trzeba dobrze dopasować wysokość fotela. Podczas siedzenia całe stopy dziecka powinny opierać się o podłogę. Nie mogą one zwisać w powietrzu. Dobrym rozwiązaniem jest także podnóżek, na którym nasza pociecha będzie mogła wygodnie oprzeć stopy. Dzięki niemu nawet zbyt wysoki fotel, stanie się meblem w pełni ergonomicznym.

Kupując fotel gamingowy dla dziecka, weź pod uwagę również jego wiek i wzrost. Dziecięce fotele gamingowe są przeznaczone raczej dla tych młodszych graczy, których wzrost nie przekracza 150 cm. Jeśli nasze dziecko jest wyższe lub niewiele mu już brakuje do osiągnięcia tego wzrostu, wówczas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup fotela dla dorosłych graczy.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest solidność i stabilność mebla. Nietrudno zauważyć, że grze na komputerze często towarzyszą ogromne emocje. Zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci mogą się one przejawiać w gwałtownych ruchach. Dlatego fotel, na którym zasiada nasze dziecko, powinien być bardzo stabilny, aby młody gracz nie przewrócił się na nim podczas wyjątkowo emocjonującej rozgrywki.

Fotele gamingowe to designerskie i zaawansowane technologicznie meble, których funkcjonalność wykracza zdecydowanie poza funkcjonalność zwykłego fotela biurowego. Poza komfortem i zdrowiem dla kręgosłupa nie bez znaczenia jest także wygląd fotela gamingowego. Design tego typu mebli jest wręcz niesamowity. Największą popularnością cieszą się modele przypominające wyglądem fotele z wyścigowych aut. Producenci mebli dla graczy wręcz prześcigają się w projektowaniu coraz to nowocześniejszych i oryginalniejszych rozwiązań. Fotel dla gracza może być jednokolorowy lub z designerskim wzorem. Może on także być podświetlany. Możliwości jest naprawdę wiele.