Borelioza najczęściej kojarzona jest z kleszczami, ponieważ to właśnie one stanowią największy odsetek nosicieli tej choroby.
Pierwszym objawem ostrzegawczym jest zazwyczaj czerwony rumień, który pojawia się w miejscu ukąszenia. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jakie są objawy boreliozy? Czy choroba niesie za sobą inne skutki uboczne?
Borelioza — jak dochodzi do zakażenia?
Borelioza jest chorobą zakaźną. Zakażenie odbywa się przez bezpośredni kontakt śliny nosiciela z ludzką krwią. Najczęściej to kleszcze przenoszą chorobę w trakcie ugryzienia. Najczęściej za cel obierają sobie najbardziej ukrwione punkty na ludzkim ciele, takie jak pachwiny, głowa, pachy, uda czy pośladki.
Co robić w przypadku ukąszenia przez kleszcza? Najważniejsze to jak najszybciej go usunąć. Na szczęście zakażenie boreliozą następuje dopiero po około 24 godzinach od momentu wbicia się kleszcza w skórę.
Pierwsze objawy boreliozy
Zakażenie boreliozą nie zawsze jest łatwe do zdiagnozowania. Bywa, że w miejscu, w którym był wbity kleszcz, po upływie tygodnia pojawia się charakterystyczny rumień. Zaczerwienienie skóry może utrzymywać się do około miesiąca. W takim przypadku rokowania są dosyć oczywiste. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy rumień nie pojawia się, lub jest na tyle mały, że osoba ugryziona nie zwraca na niego uwagi.
Jakie inne objawy daje choroba? Najczęściej występujące to takie, które łatwo pomylić z grypą, np.:
- gorączka
- bóle mięśniowe
- osłabienie
- ból i zawroty głowy
Zdarza się, że w miejscach takich jak sutki, moszna czy małżowina uszna pojawia się niewielkich rozmiarów chłoniak. Jest to stosunkowo rzadki objaw, jednak osoby, które wiedzą o ukąszeniu kleszcza, powinny połączyć obecność chłoniaka z możliwością zakażenia się chorobą.
Najgorsza sytuacja to ta, w której chory nie zauważy ugryzienia przez kleszcza, a na skórze nie pozostanie żaden ślad. Dolegliwości związane z obecnością boreliozy czasami pojawiają się dopiero po kilku latach i trudno wtedy połączyć je z tą chorobą.
Późna faza boreliozy
Trudna jest sytuacja, kiedy borelioza daje o sobie znać po wielu latach. Czasami dopiero w podeszłym wieku ludzie orientują się, że cierpią na tę chorobę. Wtedy najczęściej występują problemy z kończynami, a bóle stawów zaczynają dopadać w szczególności kolana oraz biodra. Przewlekłe zapalenie stawów trudno na stałe wyleczyć, jednak jest to możliwe. Warto zaznaczyć, że od momentu ukąszenia bóle powinny pojawiać się coraz rzadziej, a ich nasilenie powinno być coraz mniej intensywne.
Kolejny objaw późnej fazy boreliozy to problemy z pamięcią. Występują już po kilku latach od zakażenia, niezależnie od wieku. Jednak u osób starszych najczęściej jest to bagatelizowany problem, który specjaliści tłumaczą wiekiem. Zaburzenia snu to jeden z objawów boreliozy, który w dużym stopniu wpływa na pogorszenie jakości życia. Podobnie jest z wahaniami nastroju, które powoduje choroba.
Bardzo niebezpieczna jest sytuacja, kiedy u chorego na boreliozę zainfekowany zostanie układ nerwowy. W takiej sytuacji dochodzi do wielu chorób układu nerwowego i komplikacji z tym związanych. Bywa, że chory cierpi na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub nerwów.
Najczęściej występującymi w takiej sytuacji powikłaniami są:
- problemy z połykaniem
- Zaburzenia widzenia i słuchu
- bóle pleców i kręgosłupa
- Zmniejszenie czucia
W przypadku podejrzenia boreliozy należy niezwłocznie udać się do specjalisty w celu jak najszybszej diagnozy. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem choroby. Dlatego nie każde ukąszenie grozi zakażeniem. Jednak zawsze warto uważnie obserwować organizm.