Koty bywają trudnymi podopiecznymi. Najczęstszym problemem u tych zwierzaków bywa agresja. Jest to dla nich naturalne zachowanie i na wiele sytuacji reagują intuicyjnie.

Zdarza się, że koty bywają zestresowane, a nawet wystraszone. Bez względu na powód niepokoju, potrafią wyrządzić wiele szkód. Jaki jest sposób na wyrównanie nadmiernych emocji? Czy istnieje remedium na stres dla Twojego kota?

Jakie są najczęstsze powody kocich nerwów?

Jeśli chcemy pomóc kotu w opanowaniu złych emocji, najlepiej najpierw skupić się na przyczynie nadpobudliwego zachowania. Być może, będzie można w łatwy sposób wyeliminować źródło problemu.

Najczęstsze przyczyny niepokoju u kota to:

  • choroby — kot bywa rozdrażniony w sytuacji, kiedy coś go boli, lub z jakiegoś powodu ma obniżone samopoczucie. Jeśli podejrzewamy możliwość wystąpienia choroby należy obserwować kota. Zwierzę najczęściej wylizuje miejsca, które go bolą. W takiej sytuacji warto udać się do weterynarza.
  • hałas i jasność — koty mają bardziej wyczulone zmysły od ludzi, dlatego na nadmierny hałas i zbyt dużą ilość światła reagują nerwowo.
  • nowe zwierzęta lub osoby w otoczeniu — koty są bardzo wrażliwe, jeśli chodzi o nowych osobników w okolicy. Może to być zarówno nowy członek rodziny, jak i pies u sąsiadów.

Jak uspokoić młodego kociaka?

Uspokojenie małego kota może się wydawać trudne. Największy problem mają właściciele zwierząt, które za wcześnie zostały odebrane od swojej matki. W takiej sytuacji są one zagubione i szukają bliskości. Jak uspokoić małego kotka? Oto kilka sposobów:

  • zabawa — małe kotki uwielbiają się bawić. Warto zająć myśli kociaka i sprawić, aby mógł się trochę wyszaleć.
  • dotyk — kocięta uwielbiają dotyk swoich właścicieli. Głaskanie i branie ich na ręce powoduje nie tylko zrelaksowanie organizmu, ale również pozytywny wpływ na rozwój zwierzęcia. Warto zaznaczyć, że im częściej utrzymuje się kontakt fizyczny z kotem, tym jest bardziej spokojny.
  • zachowanie — nie należy zapomnieć o tym, że zwierzak przejmuje humor swojego właściciela. Jeśli opiekun jest poddenerwowany i głośno mówi lub szybko się porusza to mały kot, który nie zna takiego zachowania, może być prawdziwie przerażony.

Jak uspokoić dorosłego kota?

W przypadku dorosłego kota jest podobnie jak u kociaków. Najważniejsza rzecz to bliskość z kotem, która pozwoli mu poczuć się bezpiecznie. Warto również zadbać o rozrywkę. Koty co prawda chodzą własnymi ścieżkami, ale mimo wszystko uwielbiają zabawę z człowiekiem, a w stresowych chwilach może być dla nich prawdziwym wybawieniem.

Przyczyna złego samopoczucia u kota może leżeć w nieodpowiednim żywieniu. Warto zadbać nie tylko o jakość i ilość podawanej karmy, ale również o regularność. Najlepiej wyznaczyć sobie pory karmienia zwierzaka i ściśle się ich trzymać.

Środki na uspokojenie dla kota

Kiedy uspokojenie kota powyższymi metodami nie działa, warto sięgnąć po pomoc weterynarza. Bywa, że kot cierpi na chroniczny stres. Najczęściej jest on związany z jakimś szczegółem, którego nie jesteśmy w stanie zmienić, np. psem sąsiada.

W przypadku ciągłych nerwów u kota będzie sięgnięcie po naturalną metodę leczenia złego samopoczucia. Stosunkowo niedawno popularne stało się podawanie zwierzakom CBD. Takie praktyki zostały przebadane, dlatego są w pełni bezpieczne dla zwierzaka. Podając olejki należy pamiętać o odpowiedniej dawce i regularności, ponieważ to kluczowe w kwestii działania substancji.

Jeśli po przetestowaniu wszystkich powyższych metod, ciągle nie wiemy jak uśpić kota, warto zapytać weterynarza o odpowiednie leki. Być może specjalista zleci badania w celu diagnostyki. Czasami środki farmakologiczne są jedynym wyjściem z sytuacji.