Jazda na quadzie to doskonała rozrywka, która ma szerokie grono zwolenników. Nie każdy jednak wie, jakie uprawnienia trzeba mieć na quada.

Faktem jest, że przejażdżka tym pojazdem wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Wiele zależy też od wielkości czterokołowca. Co warto wiedzieć o quadzie? Jakie uprawnienia są wymagane? O czym musimy pamiętać?

Quad – co to jest?

W ostatnich latach quady zyskują coraz większą popularność. Zazwyczaj sięgamy po nie w celach rozrywkowych. Możemy jeździć po drogach szutrowych lub specjalnie przygotowanych. Co ciekawe, poza miastami quad może służyć jako środek transportu.

Nie trzeba przy tym martwić się dostępnością do asfaltowych dróg. Inna nazwa pojazdu to ATV. W dosłownym tłumaczeniu jest to pojazd do jazdy na każdym terenie. Możliwości quadów są z powodzeniem wykorzystywane przez  firmy i służby państwowe. Uprawnienia na quad są wymagane podczas poruszania się po publicznych drogach. Każdy kierowca powinien o tym pamiętać.

Uprawnienia na quada – co warto wiedzieć?

Konstrukcyjnie, pojazdy są podobne do motocykli. Zgodnie z polskim prawem, są to czterokołowce, a nie motocykle ani samochody. Do czterokołowców zaliczamy także mikrosamochody, które w naszym kraju nie są aż tak popularne. Uprawnienia na quad zależne są od jego osiągów i wielkości.

Wyróżniamy także pojazdy lekkie, których masa nie przekracza 350 kg. Prędkość maksymalna w tym wypadku oscyluje w granicach 45 km/h. Do jazdy czterokołowcem lekkim musimy posiadać przynajmniej prawo jazdy kategorii AM. Uprawnienia te otrzymujemy wraz z każdą inną kategorią prawa jazdy. To oznacza, że quadem mogą jeździć osoby z uprawnieniami motocyklowymi i samochodowymi. Kategoria AM jest odpowiednikiem starszej karty motorowerowej. Można ją uzyskać po ukończeniu 14 lat.

Prawo jazdy B i B1

Jeśli chcemy mieć możliwość jazdy wszystkimi czterokołowcami, z pewnością przyda nam się prawo jazdy kat. B1 lub B. Prawo jazdy B uzyskujemy po ukończeniu 18 roku życia, a B1 po ukończeniu 16 roku życia. Czterokołowce to quady, mikrosamochody i inne pojazdy z czterema kolami.

Ustawa wskazuje, że te pojazdy nie są samochodem osobowym, motocyklem, ani ciężarówką. Istnieje też maksymalna masa własna dla pojazdu. Dla przewozu rzeczy jest to 550 kg, a dla przewozu osób 400 kg.

Zalety jazdy na czterokołowcu

Jazda na quadzie nie bez powodu cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Jakie zalety warto poznać? Pierwsza kwestia to łatwość prowadzenia pojazdu. Quad jest alternatywą dla każdego, kto uważa, że prowadzenie motocykla jest zbyt niebezpieczne. Jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B i pewnie czujemy się za kierownicą, prowadzenie quada staje się czystą przyjemnością. Musimy mieć na uwadze to, że pojazdy świetnie sprawdzają się poza miastem. Wyjątkowe quady pozwalają nam korzystać także z miejskich ulic. Posłużą nam nawet na trudnych terenach polnych i leśnych. Z łatwością poradzą sobie z błotnistymi drogami. Prowadząc quada, poczujemy się jak uczestnicy wyścigu off road.

Jazda na quadzie ma wiele korzyści

Prowadzenie pojazdu można z łatwością połączyć z odpoczynkiem na łonie natury. W wielu obszarach znajdziemy trasy do przejażdżki quadami, które są zależne od wieku i doświadczenie kierowców. Możemy postawić na wynajęcie quada lub zakup pojazdu. Wszystko to sprawia, że przejażdżka jest miłym sposobem na rozerwanie się po pracy. Wynajęcie pojazdów z grupą znajomych jest atrakcją podczas wieczoru kawalerskiego, imprezy urodzinowej lub firmowej.

Uprawnienia na quad są zależne głównie od masy pojazdu i jego osiągów. W mniejszych pojazdach wystarczy posiadanie uprawnień AM. Z kolei posiadanie prawa jazdy kat. B daje nam pewność, że możemy sięgnąć po każdy czterokołowiec.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać