Co ile wymiana oleju w silniku – jest to pytanie, które często pojawia się na ustach kierowców. Jednocześnie jest to niezbędna wiedza, którą powinien posiadać właściciel auta.

Olej silnikowy jest istotnym elementem w zakresie wydajnej oraz bezawaryjnej jazdy samochodem. Niestety wraz z czasem traci swoje pierwotne właściwości, przez co konieczne jest regularne dokonywanie wymiany oleju.

Czym jest olej silnikowy? – podstawowe informacje

Olej silnikowy nazywany jest również często najważniejszym płynem eksploatacyjnym w całej mechanice pojazdu. Gwarantuje doskonałe smarowanie między poszczególnymi podzespołami jednostki napędowej. Dlatego bez niego od razu doszłoby do zatarcia silnika lub innej kosztownej i poważnej awarii.

Jednocześnie olej silnikowy odpowiada także za odprowadzanie ciepła oraz redukcję zanieczyszczeń wydobywających się z wnętrza układu. Niestety wraz z czasem olej silnikowy traci swoje właściwości, dlatego musi podlegać systematycznej wymianie. W ten sposób wydłuża się żywotność jednostki napędowej. Regularna wymiana oleju jest także gwarancją bezawaryjnej jazdy przez długi okres.

Jak często wymienia się olej samochodowy?

Istotne jest jednak to jak często wymieniać olej silnikowy. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dokładny termin wymiany uzależniony jest od kilku czynników. Jeszcze do niedawna sytuacja była nieco bardziej jasna, gdy wymiany oleju wykonywało się co 10 lub 15 tysięcy km przejechanych samochodem.

Sposób ten wciąż jest aktualny, jednakże ze względu na ekologię producenci zalecają korzystanie z nowych formuł oleju, dzięki którym można przejechać na nich jeszcze więcej kilometrów. Dlatego przyjęła się, że wymiana oleju powinna nastąpić z zależnie od intensywności eksploatacji pojazdu. Oznacza to, że w przypadku pojazdów wykorzystywanych do jazdy miejskiej, ale również do dynamicznej jazdy na krótkich dystansach można przeprowadzić wymianę oleju z około 8 – 10 tysięcy km. Natomiast w przypadku jazdy standardowej wymiana oleju konieczna jest najczęściej z około 10 – 15 tysięcy km.

Zaś w przypadku pojazdów wyposażonych w układ smarowania o największej pojemności można wymienić olej silnikowy co 20 tysięcy km. Dodatkowo wielu mechaników oraz producentów zaleca, aby stosować się do corocznej wymiany oleju. Dzięki czemu ma się pewność, że olej silnikowy jest dobrej jakości oraz odpowiednio spełnia swoje funkcje.

Czy można przekroczyć wymianę oleju?

Bardzo często układ elektroniczny daje sygnały, że należy dokonać wymiany oleju. Nowoczesne pojazdy posiadają specjalne czujniki, które są w stanie na bieżąco sprawdzać stan ilości oleju oraz jego jakość. Uwzględnia się przy tym warunki pracy, na przykład ilość zimnych rozruchu silnika lub obroty silnika.

Dzięki czemu kierowca ma świadomość ile kilometrów może pokonać jeszcze z dotychczasowym olejem silnikowym lub po ilu kilometrach powinien dokonać jego wymiany. Jednak w przypadku starszych samochodów, które nie posiadają tego typu udogodnień należy regularnie sprawdzać stan oleju. Wymianę należy przeprowadzić natychmiast po zauważeniu w oleju drobinek metalu, lub intensywny czarny kolor. Dzięki regularnej wymianie oleju można wydłużyć żywotność silnika, a jednocześnie minimalizować ryzyko występowania jakichkolwiek awarii. Ponadto dzięki systematycznej wymianie oleju można utrzymać układ w idealnej czystości oraz chronić go przed sadzą, osadami oraz korozją. Dodatkowo regularna wymiana oleju pozwala zmniejszyć emisję spalin do środowiska.

Natomiast spóźniona wymiana oleju może przynosić niekorzystne konsekwencje przede wszystkim dla pojazdu. Stary olej sprawia, że jednostka napędowa łatwiej gromadzi zanieczyszczenia, co mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych awarii. Dlatego jeżeli wymiana oleju przebiega zbyt późno wówczas można spodziewać się różnych uszkodzeń napędu.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać