Czy powinieneś podawać swoim psom ludzkie suplementy witaminowe?

Jakich witamin potrzebuje pies i czy niektóre witaminy przeznaczone do spożycia przez ludzi mogą zaszkodzić Twojemu psu?

Czy psy mogą przyjmować suplementy witaminowe dla ludzi?

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują niezbędnych witamin i minerałów. Większość z nich Twój pies otrzymuje ze zbilansowanej diety, zwłaszcza jeśli karmisz go wysokiej jakości pełnoporcjową karmą. Dobra karma dla zwierząt zawiera wystarczającą ilość składników odżywczych, dzięki którym Twój pies nie będzie potrzebował multiwitaminy.

Ponadto należy mieć na uwadze to, że ludzkie suplementy witaminowe zawierają dzienne zapotrzebowanie człowieka, a nie psa. Zwłaszcza jeśli zwierzak przyjmuje już wymaganą dawkę witamin w swojej diecie, dla psa ludzkie witaminy mogą okazać się toksyczne.

Biorąc to pod uwagę, istnieją tylko dwa racjonalne powody, dla których musisz uzupełnić dietę swojego psa w witaminy:

  • Twój pies je karmę przygotowaną w domu — weterynarz może zalecić uzupełnienie jego diety witaminami i minerałami lub zasugeruje dodanie niektórych owoców i warzyw do diety psa, aby uzyskać te same składniki odżywcze.
  • Twój pies ma trwające dolegliwości i objawy medyczne — niektóre dolegliwości związane z zapaleniem stawów, złym wchłanianiem składników odżywczych lub wiekiem, można stłumić za pomocą niektórych suplementów witaminowych.

Jakie ludzkie witaminy możesz podać swojemu psu?

Podawaj swojemu psu tylko witaminy i suplementy zalecane przez weterynarza. Większość ekspertów odradza podawanie psom ludzkich witamin. Dając swojemu psu witaminy lub suplementy przeznaczone dla ludzi, ryzykujesz przedawkowaniem.

Na dodatek niektóre ludzkie witaminy zawierają składniki, które są bardzo niebezpieczne dla psów, takie jak ksylitol. Należy uważnie czytać składy produktu, ponieważ niektóre sztuczne słodziki, konserwanty i składniki mogą powodować alergię u psa.

Jakich witamin potrzebują psy?

Być może chcesz oszczędzić sobie kłopotów z koniecznością wizyty weterynaryjnej i kupowania specjalistycznych suplementów dla zwierząt, dając psu witaminy dla ludzi. Chociaż może to wiązać się z ogromną oszczędnością czasu, pieniędzy i wynikać z dobrych intencji, nie będzie to najlepsze dla zdrowia Twojego zwierzaka. Witaminy ludzkie nie są przeznaczone dla psów i nie należy podawać ich psu, chyba że lekarz weterynarii zgodził się na określony czas i ilość suplementacji.

Zapotrzebowanie psa na witaminy zależy od jego rasy, wielkości, poziomu aktywności, ogólnego stanu zdrowia i wieku. Jeśli twój weterynarz podejrzewa niedobór witamin u twojego psa, prawdopodobnie zleci badanie krwi, a następnie odpowiednio dobierze leczenie.

Witaminy, których potrzebują zarówno psy, jak i ludzie

  • Witamina A;
  • Witamina D;
  • Witamina E;
  • Witamina K;
  • Witamina C;
  • Witaminy z grupy B (B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6, B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy) i B12).

Psy mogą przyjmować niektóre ludzkie suplementy witaminowe, ale inne mogą być niebezpieczne ze względu na różnice fizjologiczne między ludźmi a psami.

Witaminy ludzkie nieodpowiednie dla psa!

Najlepiej unikać witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ponieważ ich nadmiar, którego organizm nie potrzebuje, będzie gromadzony w komórkach wątroby. W niektórych przypadkach może to spowodować poważne zatrucie organizmu. Witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach są A, D, E i K.

Psy potrzebują witaminy D w diecie, ponieważ nie mogą samodzielnie wytwarzać się w skórze tak jak ludzie. Niedobór witaminy D jest szkodliwy dla Twojego psa, ale zbyt duża jej ilość jest jeszcze gorsza. Objawy przedawkowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach nie są łatwe do wyleczenia, ze względu na trudne ich usuwanie z organizmu.

Witaminy ludzkie bezpieczne dla psa

Najbezpieczniejsze są witaminy rozpuszczalne w wodzie, ponieważ tylko niewielkie ilości witaminy będą przechowywane w organizmie psa, a nadmiar zostanie wydalony. Są to witaminy z grupy B oraz witamina C.

Psu można podawać również kwasy tłuszczowe Omega 3, czyli tran. Możesz odciąć końcówkę kapsułki i dodać olej rybny do miski z jedzeniem psa.