Praca dietetyka to nie tylko przygotowywanie jadłospisów i monitorowanie spożycia pokarmów. Pomaga on swoim pacjentom zarządzać zdrowiem, a także samopoczuciem poprzez odpowiednią dietę.

Mogłoby się więc wydawać, że ma bardzo podobną pracę do lekarza. Może więc nie ma sensu wydawać pieniędzy, np. u gastrologa czy internisty i lepiej od razu udać się do dietetyka? Okazuje się, że niekoniecznie. Sprawdź, jakie uprawnienia ma taka osoba oraz czego możesz od niej oczekiwać.

Czy dietetyk to zawód medyczny?

Na początku 2022 roku pojawił się projekt ustawy, według którego dietetyk jest zawodem medycznym. Znalazł się on obok takich specjalizacji jak asystentka stomatologiczna, farmaceuta czy fizjoterapeuta.

Udając się więc do takiego osoby, możesz i powinieneś/aś oczekiwać od niej wiedzy na temat funkcjonowania ciała człowieka oraz procesów, które w nim zachodzą. Warto wiedzieć, że współcześni dietetycy mają bardzo szerokie kompetencje. Zazwyczaj aby nim zostać, trzeba ukończyć 5-letnie studia licencjackie i magisterski, a oprócz tego ukończyć liczne staże, m.in. w szpitalu, przychodni dietetycznej, domu opieki czy przedszkolu. To sprawia, że taka osoba ma dużą wiedzę oraz umiejętności, dzięki której jest w stanie pomóc swoim pacjentom.

Czy to więc oznacza, że możesz iść do każdego, kto tytułuje się mianem dietetyka? Niestety nie, ponieważ ten zawód nie jest regulowany. Równie dobrze można skończyć krótki kurs i już to powoduje, że jest się dietetykiem. Zanim więc powierzysz komuś swoje pieniądze i zdrowie, sprawdź, czy na pewno ma odpowiednie kompetencje.

Czy dietetyk jest lekarzem?

Nie, dietetyk nie jest lekarzem. Nie kończy on studiów lekarskich, które są dużo bardziej wymagające niż dietetyka. Może jednak pracować ze swoimi pacjentami w ramach współpracy z lekarzem prowadzącym.

Warto pamiętać, że tylko doktor jest w stanie zdiagnozować chorobę, a dietetyk może jedynie doradzić w kwestii odpowiedniej diety czy suplementacji. Jeśli więc czujesz, że masz jakieś problemy zdrowotne, udaj się najpierw do lekarza, który oceni Twój stan oraz pokieruje Cię dalej.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk przede wszystkim zajmuje się doradzaniem swoim pacjentom w kwestii odpowiedniego żywienia. Może on także układać jadłospisy, prowadzić szkolenia czy warsztaty żywieniowe, które często są doskonałym źródłem wiedzy. Ponadto, oprócz diety, dietetyk może także zajmować się suplementacją. Nie jest on jednak lekarzem, więc nie może zalecać żadnych leków, tym bardziej na receptę. Może jedynie doradzić w kwestii suplementów diety, które często są pomocne w leczeniu lub zapobieganiu określonym chorobom, co znacznie przyśpiesza powrót do zdrowia.

Ile kosztuje ułożenie diety przez dietetyka?

Ceny u dietetyków mogą się różnić w zależności od tego, gdzie pracują oraz jakie mają doświadczenie. Zwykle jednak można się spodziewać, że ułożenie diety będzie kosztowało od 100 do 200 złotych w przypadku prostego jadłospisu. Za taki, w którym znajduje się dużo wykluczeń lub są układane przez specjalistę klinicznego, trzeba będzie zapłacić więcej, nawet do 500-600 zł. Cena może być także uzależniona od tego, ile osób potrzebuje diety oraz jakie są jej wymagania (na przykład dieta bezglutenowa, wegetariańska itp.).

Podsumowując, dietetyk to osoba, która może pomóc Ci w ułożeniu odpowiedniej diety oraz monitorowaniu spożycia pokarmów. Ma ona także wiedzę na temat suplementów diety, które mogą przyśpieszyć powrót do zdrowia. Nie jest to jednak lekarz, więc nie może zalecać żadnych leków. Najlepiej więc udać się do niego wtedy, kiedy masz już zdiagnozowaną chorobę i potrzebujesz pomocy w ułożeniu diety.