W tak zaawansowanej kwestii musimy wziąć pod uwagę szereg różnych zagadnień. Przed wszystkim należy zaznaczyć że jakikolwiek ostry przedmiot, nie jest zabawką.
Jeżeli posiadamy coś takiego w miejscu publicznym to ponosimy za to wszelką odpowiedzialność. W razie niewłaściwego użycia, lub też użycia go przeciwko innej osobie czeka nas postępowanie karne oraz proces.
Broń do samoobrony – konieczność czy przesada?
Kwestia posiadania przy sobie broni jest jasno określona w artykułach prawnych. Jeśli zaś chodzi o sam cel posiadania broni to możemy założyć na podstawie wypowiedzi różnych trenerów i osób zajmujących się samoobroną, że walka z nożownikiem, czyli osobą posiadającą nóż, jest niezwykle ryzykowna.
Możemy więc wywnioskować, choć nie jest to pewne, że jeżeli posiadamy nóż to możemy się nim posłużyć jak straszakiem. Jeżeli przeciwnik zobaczy że mamy nóż, możliwe że będzie zwlekał z podjęciem działania co z kolei da nam czas na ucieczkę lub nawet postanowi zaniechać ataku. Bardzo często mówi się, że nawet posiadając wyszkolenie w samoobronie, jeśli stoimy w konfrontacji z nożownikiem i mamy możliwość ucieczki, to zdecydowanie priorytetem powinna być właśnie ucieczka.
W tej kwestii warto jednak zasięgnąć rady specjalisty i dopytać się instruktora sztuk walki lub samoobrony. Zazwyczaj są to ludzie z dobrą wiedzą i bogatym doświadczeniem. Wynika więc z tego że posiadanie noża, o ile nie zamierzamy go użyć, może nie być takim złym pomysłem.
Czy posiadanie scyzoryka jest legalne? Co z dłuższymi ostrzami?
W świetle polskiego prawa, oraz zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie z dnia 21 maja, 1999 roku o broni i amunicji, nóż, jako narzędzie niezbędne do codziennego użytku nie jest bronią białą. Co do długości to najczęściej wymieniane są ostrza 10cm, 16 cm lub 21 centymetrów długości. Jednak w świetle ustawy nie ma to żadnego znaczenia i w aktualnym stanie prawnym, takie regulacje pozostają nieuzasadnione.
Uwaga do legalności scyzoryków!
Niedopuszczalną oraz podlegającą karze kwestią jest posiadanie ostrza ukrytego w przedmiocie, który nie posiada wyglądu broni. Zaliczają się do tego wszelkie ukryte noże i długi igły które bardzo często widzimy ukryte w laskach na filmach sensacyjnych lub kryminalnych. Jednak co ciekawe do broni białej, w myśl artykułu z 21 maj 1999 roku nie zalicza się również broń rekonstrukcyjna, historyczna lub z kategorii DSW. Mowa tu o takiej broni jak szabla, szpada lub inny rodzaj historyczne broni białej. W związku z tym możemy nosić nóż jako przedmiot użytkowy bez względu na jego rozmiar.
Możemy posiadać zwykły nóż, scyzoryk, brzytwę, nóż o długiej klindze lub nóż sprężynowy albo motylkowy a także wszelkiego rodzaju karambity. Jednak, co na pewno jest logiczne ale warto o tym wspomnieć, nie wolno go używać przeciwko innym osobom lub w charakterze przestępczym.
Nóż do samoobrony, scyzoryk – podsumowanie
Nóż, w świetle polskiego prawa, nie jest bronią białą tak długo jak długo przypomina nóż. Długość ostrza nie ma żadnego znaczenia o ile na pierwszy rzut oka możemy łatwo stwierdzić ze mamy przed sobą nóż który w tym wypadku jest narzędziem użytku codziennego.
Nawet jeśli chowamy go pod kurtką lub w bucie to nadal nie jest broń biała. Kiedy w takim razie jest? Kiedy jest częścią przedmiotu który nie przypomina noża lub przez który nie możemy stwierdzić ze dana osoba ma przy sobie nóż, np igły chowane w laskach lub kocówkach parasolek albo czubkach buta. a także w długopisach albo paskach czy nawet zegarkach. Jednak nawet wtedy możemy posiadać legalnie taką broń w momencie gdy uzyskamy pozwolenie od odpowiedniego komendanta powiatowego policji.
Warto również zaznaczyć że co prawda możemy mieć w miejscu publicznym nóż, nawet schowany pod płaszczem, jednak jeśli nasze zachowanie, lub jakiekolwiek okoliczności będą wskazywać na to że możemy go użyć w charakterze przestępczym, to zostaniemy zatrzymani, aresztowani oraz obarczeni grzywną do 3000 zł. Dodatkowo nie wolno nam posiadać noża lub jakiegokolwiek przedmiotu niebezpiecznego, będąc członkiem grupy jak na przykład kibice lub uczestnicy imprez masowych.