Aby nasza podróż do kraju Zorro była bezpieczna i sprawiła nam ogromną satysfakcję i zadowolenie, należy podejść do tematu inaczej niż do planowania innych wycieczek np. po Europie.

Meksyk jest niebezpieczny w wielu rejonach, są tam narkotyki, odbywa się handel ludźmi, są tam strzelaniny. Policja Meksyku posiada nawet odrębną jednostkę do zwalczania gangów znajdujących się na terenie Meksyku. Czy zatem słysząc o takich rzeczach warto do Meksyku pojechać? Oczywiście! Należy jednak pamiętać o niezbędnych kwestiach, dzięki którym podróż do Meksyku będzie bezpieczna.

Meksyk to kraj rozbieżności – musisz o tym wiedzieć przed podróżą

W Meksyku znajdziemy w dużych miastach ogromne rozbieżności wynikające z zamożnością ich mieszkańców. Wszystkie dzielnice mają swój urok i tradycje, natomiast różnice są tutaj bardziej wyraźne niż w miastach Europy. I tak jak wszędzie w dzielnicach ludzi ubogich znajdziemy slumsy, tak w dzielnicach milionerów znajdziemy architekturę, często przewyższającą tę Polską.

Nie należy obawiać się aż nadto. Hotele, w których przebywają turyści nad plażami Meksyku szczególnie te na najwyższym poziomie są budowane daleko od dzielnic z patologiami i są bardzo mocno chronione przez Policję i wojsko. Jeśli natomiast zapuścimy się w nocy nieostrożnie w taką dzielnicę to możemy się spodziewać nieprzyjemnych sytuacji. Zatem wynajmując hotel dla nas bierzmy pod uwagę okolicę. Czy zwiedzając interesujące nas obiekty będziemy zmuszeni przejeżdżać przez takie dzielnice, czy nas hotel jest w bezpiecznym miejscu? Planujmy takie rzeczy zanim zdecydujemy się cokolwiek zabukować.

Jak bezpiecznie podróżować po Meksyku?

Jeśli już jesteś na miejscu i wypożyczyłeś samochód, aby przemieszczać się nim po autostradach Meksyku, licz się z tym, że drogi nie zawsze będą dobrej jakości. Warto więc wynająć niewielkiego suva. Sportowe drogie samochody to łakomy kąsek dla złodziei.

Jeśli poruszamy się po drogach, trzeba mieć niewielką ilość gotówki, aby mieć na opłaty za przejazd na bramkach autostradowych. Wypożyczajmy też samochód z mocno przyciemnionymi szybami, aby nie ujawniać swojej tożsamości. Unikajmy też przekraczania prędkości, ponieważ Policja w Meksyku nie jest pobłażliwa, a nawet może się okazać, że korupcja w tych służbach to coś, czego już dawno w Polsce nie ma.

Ubezpieczenie na podróż do Meksyku

Bezpieczeństwo nasze w Meksyku to przede wszystkim dobre ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie zdrowotne. Należy też zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje na lotnisku. Samoloty z lotnisk w Meksyku często się spóźniają, więc liczmy się z długim oczekiwaniem na samolot.

Należy też ubezpieczyć swój bagaż od kradzieży. W hotelu nie zostawiajmy swoich pieniędzy czy najważniejszych dokumentów. Posługujmy się gotówką tam, gdzie jest to możliwe. Za ubezpieczenie zapłaćmy, zanim wyjedziemy w podróż i unikajmy ubezpieczalni z Meksyku.

Na co trzeba uważać będąc w Meksyku?

Aby nasze podróżowanie po Meksyku było bezpieczne, zwracajmy również uwagę na mniejsze rzeczy takie jak np. jedzenie.

Posiłki w hotelowych restauracjach są na wysokim poziomie, natomiast knajpy miejskie czy typowo bazarowe pod chmurką nie są już tak bezpieczne dla naszego zdrowia. Możemy się natknąć na nieświeżą żywność, co jest wykorzystywane przez nieuwagę turystów, którzy nie znają się na lokalnej Meksykańskiej kuchni. Pamiętajmy też o niebezpiecznych zwierzętach. Jeśli spacerujemy po terenach bardziej odludnych, możemy się natknąć na węże czy skorpiony.

Jeśli idziemy w grupie z przewodnikiem słuchajmy się jego poleceń, nie schodźmy ze szlaków turystycznych, a już na pewno unikajmy bezpośredniego kontaktu z takimi wężami. Przyda się też surowica w plecaku, jeśli chcemy chodzić po terenach zagrażających turystom przez węże.