Rozmowa rekrutacyjna nie jest niczym strasznym dla doświadczonego rekrutera. Trudniejsze zadanie mają osoby raczkujące w HR. Chcą wypaść profesjonalnie, a zarazem skutecznie wyłonić najlepszego kandydata wśród wielu zgłoszeń. Prowadząc rozmowę kwalifikacyjną należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach.
Spełniając je, rekruter stanie się świetną wizytówką firmy. Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną, aby kandydat czuł się komfortowo, a zarazem , aby umożliwiła uzyskanie kluczowych informacji? Sprawdź, jake pytania zadawać, a jakich nie.
Czym jest rozmowa kwalifikacyjna (rekrutacyjna)?
Rozmowa kwalifikacyjna w obecnych czasach może przybrać różną formę. Okres pandemii zmusił pracodawców do używania nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych. Mimo zniesienia obostrzeń wielu pracodawców pozostało przy wykorzystywaniu dorobku współczesnej technologii. Rozmowy rekrutacyjne mogą odbywać się zdalnie lub w siedzibie firmy. Video rozmowa kwalifikacyjna nie jest już niczym nadzwyczajnym.
Przygotowanie do jednej i drugiej ma wiele punktów wspólnych. Zaletą rekrutacji online jest większa swoboda kandydata, który znajduje się w swoim rodzimym środowisku. Dzięki czemu dialog może być bardziej swobodny, przeprowadzony w pozytywnej atmosferze. Kandydat czuje się mniej zestresowany, co daje lepsze światło na jego osobę. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzemy, musimy spełnić kilka kryteriów, aby rozmowa otrzymała miano profesjonalnej.
Odpowiednie przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej
Jak się okazuje, nie tylko kandydat musi przygotować się do rozmowy o pracę, dotyczy to również rekrutera. Najważniejszym zadaniem takiej osoby jest dokładne zapoznanie się z CV kandydata, a dokładnie:
- Zapoznanie się z jego imieniem – nieznajomość imienia to ogromne faux pas;
- Znajomość podstawowych faktów z kariery kandydata.
Znając dwa powyższe aspekty wykazujemy zainteresowanie kandydaturą osoby. Udowadniamy także, że poświęciliśmy czas na analizę aplikacji, dzięki czemu dobrze wypadniemy w oczach osoby aplikującej.
O czym jeszcze pamiętać przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej? Należy przygotować sobie opis działalności firmy:
- Czym się zajmuje?
- Jakie są jej cele?
Kolejną ważną kwestią jest opis stanowiska. Musimy przygotować sobie kilka zdań złożonych na temat posady. Niekiedy treść ogłoszenia nie wyczerpuje tematu i jest jedynie ogólnym zarysem stanowiska. Przydałoby się więcej szczegółów, aby kandydat miał pełny obraz przyszłych obowiązków i zadań. Warto również przygotować odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Zapewnij swobodną atmosferę podczas rozmowy
Dobry rekruter ma świadomość, że rozmowa o pracę jest stresującą sytuacją. Aby wprowadzić kandydata w pogodny nastrój i zniwelować napięcie, należy przywitać go z uśmiechem, podać rękę, możemy rzucić też jakiś żart, albo powiedzieć kilka słów o pogodzie. Dobrą praktyką jest też rozmowa na temat dojazdu do miejsca spotkania – w przypadku rozmowy w siedzibie firmy. Powinniśmy zaproponować coś do picia. Krótki wstęp niezwiązany stricte z rozmowa o pracę, działa rozluźniająco na większość kandydatów.
Musimy też pamiętać o wyciszeniu telefonu. Nagłe przerwanie wypowiedzi kandydata może spowodować zgubienie wątku, splątanie etc. Nie wpływa to pozytywnie na wizerunek firmy, jak i osoby rekrutującej. Warto też poinformować swoich współpracowników o tym wydarzeniu oraz wysunięciu prośby o nie przeszkadzanie. Rozmowa kwalifikacyjna powinna odbyć się w osobnym pomieszczeniu. Nie może być to miejsce o charakterze otwartym, gdzie inne osoby mogą się temu przyglądać.
Jakie pytania zadać kandydatom?
Osobie aplikującej na dane stanowisko można zadać pytanie o doświadczenie zawodowe. Fakty zawarte w CV warto rozbudować i dowiedzieć się jaki był zakres dotychczasowych obowiązków (o ile nie ma ich zawartych w CV). Można też dopytać o to, co wyniósł z poprzednich zatrudnień, co mu odpowiadało, a co było przeszkodą nie do przejścia. Pamiętajmy również o zadawaniu pytań otwartych, gdyż tylko one pozwolą nam lepiej poznać osobę aplikującą do naszej firmy. Wśród nich mogą znajdować się zadania, gdzie kandydat musi podać rozwiązanie na konkretny problem. Koniecznie wyraźmy uznanie za dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Musimy też uważnie słuchać, a najlepiej notować.
Koniecznie sprawdźmy zaangażowanie kandydata zadając mu pytanie, co wie o naszej firmie. Warto też zorientować się dlaczego chce zmienić dotychczasową pracę, albo czemu z niej zrezygnował. Możemy zapytać, co zainteresowało go w ofercie i dlaczego zdecydował się zaaplikować na to stanowisko. Dość popularnym pytaniem jest określenie swoich wad i zalet. Uwidacznia ono samoświadomość aplikanta.
Jakich pytań nie zadawać?
Unikamy wszelkich pytań, które dotyczą spraw osobistych. Nie pytamy o sprawy rodzinne, o dzieci, plany z tym związane. Nie interesujemy się wiarą, orientacją seksualną.
Jak zakończyć rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa rekrutacyjna powinna trwać około 30 minut. Jest to optymalny czas , który pozwoli poznać kandydata. Rozmowy trwające po 2h lub 10-15 minut, świadczą o złym przygotowaniu rekrutera. Rozmowa powinna zakończyć się swobodnie. Najczęściej etapem mówiącym o dobieganiu ku końcowi spotkania, są pytania kandydata.
Po tej części należy poinformować osobę o tym, w jakiej formie dostanie odpowiedź o wyniku rekrutacji lub zaproszeniu do kolejnego etapu (mail, rozmowa telefoniczna, SMS). Każdy kandydat, niezależnie od tego czy został przyjęty czy też nie, powinien otrzymać odpowiedź. Rozmowę kończymy miłym słowem i uściskiem dłoni.