Tarczyca to jeden z ważniejszych organów w naszym organizmie. Odpowiada przede wszystkim za produkcję i magazynowanie hormonów, oraz wpuszczanie ich do krwioobiegu. Jest tak ważna, ponieważ jej praca reguluje funkcjonowanie całego organizmu. Właśnie dlatego każda choroba tarczycy ma również wpływ na funkcjonowanie innych narządów w naszym ciele. Każdy powinien regularnie badać poziom hormonów tarczycy w organizmie, żeby jak najszybciej wychwycić wszystkie zmiany chorobowe. Dzisiaj opowiemy Wam o dwóch najpopularniejszych chorobach tarczycy, czyli nadczynności i niedoczynności. Dowiecie się jakie dają objawy i jakie są ich przyczyny. Mając taką wiedzę, szybciej zauważycie, że z Waszą tarczycą dzieje się coś złego.
Nadczynność tarczycy – przyczyny i objawy
Nadczynność tarczycy to jedna z jej najpopularniejszych chorób. Charakteryzuje się nadmierną produkcją hormonów tarczycowych, czyli T3 i T4. Możliwych przyczyn powstawania nadczynności tarczycy jest wiele. Może powodować ją między innymi choroba Gravesa, Basedowa. To autoimmunologiczne schorzenie pobudza tarczycę do nadmiernej produkcji hormonów. Do nadczynności tarczycy mogą przyczyniać się również guzki, które się na niej znajdują, a także wole tarczycowe. Nadczynność może pojawić się również u kobiet, które niedawno urodziły dziecko, na skutek poporodowego zapalenia tarczycy. Chociaż objawy nadczynności bywają różne, jest wyróżnianych kilka, które powinny na zaniepokoić. Między innymi to uderzenia gorąca, nadmierna potliwość oraz nadmierny niepokój czy częsta irytacja. Do objawów nadczynności zalicza się też drżenie rąk, gwałtowną utratę wagi, spotęgowany apetyt oraz częste biegunki. Osoby cierpiące na nadczynność mają też problemy z wypadającymi włosami, wzrokiem i osłabionymi mięśniami.
Niedoczynność tarczycy – przyczyny i objawy
Druga z najczęściej występujących chorób tarczycy to jej niedoczynność. Odwrotnie do nadczynności, w tym przypadku tarczyca produkuje zbyt mało hormonów tarczycowych. W tym przypadku, jako przyczynę wymienia się między innymi chorobę Hashimoto. Niedoczynność mogą wywołać również powikłania po usunięciu tarczycy. Po czym poznać, że cierpicie na niedoczynność tarczycy? W tym przypadku również objawy mogą być różne, ale te najbardziej charakterystyczne to ciągłe uczucie zimna, a także ogólne osłabienie, ciągłe zmęczenie i nadmierna senność. Do objawów niedoczynności tarczycy zaliczamy też depresję, kłopoty z koncentracją oraz przybieranie na wadze. Poważniejsze objawy świadczące o problemach z niedoczynnością to spowolniona praca serca i bardzo niskie ciśnienie.