Jednych prasowanie relaksuje, inni wręcz tego nienawidzą. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, a w Twoim domu piętrzy się sterta rzeczy do wyprasowania, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Możliwe, że dzięki niemu na stałe pożegnasz się z żelazkiem i deską do prasowania! Tak, to całkiem możliwe. Od pewnego czasu, na popularności zyskują parownice do ubrań. Praktycznie w każdym sklepie ze sprzętami do domu, znajdziesz kilka modeli tego urządzenia. Sprawdź jakie są wady i zalety parownicy i czy jest to sprzęt właśnie dla Ciebie.

Parownica – co to za urządzenie?

Parownica do ubrań to sprzęt, który ma za zadanie wyprasowanie i odświeżenie całej zawartości Twojej szafy. Jak to działa? Parownica to niewielki sprzęt, który posiada dyszę wyrzucającą parę, oraz pojemnik na wodę. Za pomocą specjalnej technologii woda nalana do pojemniczka, pod wpływem podgrzewania, zamienia się w parę wodną, która pozytywnie działa na ubrania. Po pierwsze para wodna szybko i dosyć skutecznie rozprostowuje zagniecenia powstałe na ubraniach. Po drugie skutecznie odświeża ubrania i usuwa z nich nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo para z parownicy ma właściwości antybakteryjne i doskonale radzi sobie z wszystkimi zarazkami, które osiadają na odzieży. Parownice z reguły są niewielkich rozmiarów, czasem nawet mniejsze od klasycznego żelazka. Dzięki temu z łatwością można je zabrać ze sobą w podróż i nie martwić się o pogniecione w walizce ubrania. Oczywiście, jeśli potrzebujemy zaawansowanej technologii oraz lepszych efektów, możemy również zakupić parownicę stacjonarną. Taki rodzaj urządzenia posiada dużo większy pojemnik na wodę i z reguły jest dużo skuteczniejszy. Bardzo często takie parownice wykorzystywane są w sklepach odzieżowych. Istnieje również kilka modeli, do których są specjalne preparaty zapachowe, dzięki którym ubrania zawsze pachną tak samo przyjemnie, jak po praniu.

Zalety i wady parownic do ubrań

Na początek zalety parownic. Przede wszystkim na ich korzyść przemawia ich niewielki, kompaktowy rozmiar. Dodatkowo sprzęt jest bardzo prosty w obsłudze, więc nie musimy poświęcać wielu godzin na zapoznanie się z instrukcją obsługi. Po trzecie, parownice posiadają poręczny uchwyt ułatwiający nam codzienne użytkowanie. Z parownicy możemy korzystać samodzielnie, bez żadnych dodatkowych akcesoriów, takich jak osobne pojemniki na wodę, czy deska do prasowania. Zaletą jest także przystępna cena. Dobrej jakości parownicę kupimy w cenie przeciętnego żelazka. Niestety taki sprzęt ma również swoje wady. Często jest mniej dokładny niż żelazko i nie wyprasuje tak idealnie niektórych tkanin. Może się również okazać, że ma krótszą żywotność niż klasyczne żelazka do prasowania. Jednak, w ogólnym rozrachunku dostrzegamy więcej zalet niż wad.