Według najnowszego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, ceny codziennych zakupów wzrosły w czerwcu średnio o 3,1 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Autorzy tego raportu, opracowanego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito, przewidują, że trend ten może utrzymać się w nadchodzących miesiącach, gdyż sklepy mogą zdecydować się na przerzucenie na konsumentów kosztów podwyższonego w kwietniu VAT-u.
Raport pokazuje także, że tempo wzrostu cen detalicznych przyśpiesza. W maju 2021 roku podwyżka cen wynosiła 2,9 proc. rok do roku, podczas gdy w kwietniu i marcu odpowiednio 2,4 proc. oraz 2,1 proc.
Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito, jedna z autorek raportu, przewiduje dalsze podwyżki cen. Jej zdaniem, spowodowane to jest likwidacją w kwietniu obniżonej stawki VAT na żywność oraz planowanym na lipiec wzrostem pensji minimalnej. Prognozuje ona, że w kolejnych miesiącach inflacja detaliczna może osiągnąć poziom 5 proc. rok do roku.
– Takie tempo wzrostu cen nie byłoby ani wyjątkowo wysokie, ani niskie – komentuje Semmerling. Jeśli jednak inflacja utrzymałaby się na tym poziomie, oznaczałoby to brak stabilności cenowej na rynku.