W dobie dzisiejszych czasów pojawia się wiele mitów dotyczących mleka. Czy jest ono zdrowe i pożywne? Czy dzieci powinny je pić? Jak wpływa ono na nasze codzienne samopoczucie?
W artykule przyjrzymy się dokładniej produktowi i dowiemy się kto powinien pić mleko, a kto jednak powinien je odstawić, a przede wszystkim jaka jest zależność pomiędzy zdrowiem a mlekiem.
Dlaczego temat picia mleka stał się tak kontrowersyjny?
Zacznijmy od tego, dlaczego mleko krowie stało się tak popularne i stworzyło się na ten temat wiele mitów, ale też i faktów. Wiele dietetyków ma różne zdanie na ten temat. Jedni mówią, że powinniśmy pić chociaż szklankę lub dwa mleka dziennie, ponieważ nabiał to nieodłączny element naszej codziennej diety, a inny mówią, że nie powinniśmy pić mleka w ogóle. Głównie ze względu na dużą zawartość laktozy i tłuszczów nasyconych.
Dodatkowo fakt, że wielu ludzi źle się czuje po wypiciu mleka skłania do refleksji, czy to mleko jest aby na pewno tak zdrowe?
Zdrowie a mleko – składniki odżywcze i zalety picia mleka
Przyjrzyjmy się najpierw składnikom odżywczym mleka, które jest ogromnym źródłem wielu witamin i aminokwasów, a w szczególności:
- witaminy A, D, E, K, B1, B2, B6, B12, PP, kwas pantotenowy, kwas foliowy
- mleko jest podstawowym źródłem wapnia, który wzmacnia nasze kości, zęby i mięśnie (1 litr mleka obejmuje nasze dzienne zapotrzebowanie na wapń)
- źródło aminokwasów egzogennych
Jak widzimy, mleko posiada wiele korzystnych składników odżywczych i jest jednym z produktów, który sam w sobie zawiera ich aż tyle.
Jakie wybrać mleko do picia?
Na rynku mamy wiele rodzajów mleka: chude, tłuste, półtłuste i bez laktozy. Przyjrzyjmy się dokładniej każdemu z nich, aby zobaczyć i wybrać najkorzystniejsze mleko pod nasz organizm.
Mleko chude, tłuste, czy półtłuste?
Na półkach sklepowych znajdziemy mleka o różnej zawartości tłuszczu: 0%, 0,5%, 1,5%, 2%, 3,2%, 3,8%. Jeżeli osoba musi ograniczać w swojej diecie tłuszcze nasycone ze względu zdrowotnych lub jest na diecie redukcyjnej, i chce jak najbardziej ograniczyć spożywane kalorie, to powinna pić mleko, które zawiera nie więcej niż 2% tłuszczu.
Natomiast, jeżeli chodzi o aspekty dotyczące zawartości witamin i składników mineralnych, to witaminy które nie rozpuszczają się w tłuszczach będą na tym samym poziomie w każdym mleku. Aczkolwiek, jeżeli chodzi o witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach, czyli A,E,K,D, to im więcej zawartości tłuszczu w mleku, tym tych witamin jest więcej.
Mleko bez laktozy
Mleko bez laktozy jest bardzo przydatną opcją dla osób, u których zdiagnozowano nietolerancję laktozy. Często zdarzają się przypadki, gdzie boli brzuch osoby po spożyciu mleka. Wtedy niektórzy już myślą, że nie mogą spożywać nabiału, a czasem jest to tylko nietolerancja laktozy i wystarczy wybierać produktu, które właśnie jej nie zawierają, a nie rezygnować całkowicie z nabiału.
Mleko a trądzik
Jednym z głównych wad picia mleka może być skłonność do trądziku. Jak wiemy zbilansowana i zdrowa dieta odgrywa znaczącą rolę dla naszej skóry, szczególnie dla osób dojrzewających, u których szaleją hormony. U nastolatków trądzik jest zazwyczaj spotykany i może mieć wiele przyczyn: buzujące hormony, niezdrowa dieta lub zła pielęgnacja. Dodatkową przyczyną może być spożywany nabiał. Dzieje się to dlatego, że w mleku są zawarte androgeny, które mogą być odpowiedzialne za kolonizację bakterii Propionibacterium acnes, rogowacenie i przetłuszczanie się skóry.
Badania również dowodzą, że spożywanie mleka odtłuszczonego może bardziej pogorszyć stan naszej skóry, niż mleko pełnotłuste, ponieważ w mleku odtłuszczonym jest większa zawartość estrogenów. Białka serwatkowe, które spożywają najczęściej młodzi sportowcy w celu zbudowania masy mięśniowej, również przyczyniają się do zmian trądzikowych.
Reasumując, spożywanie nabiału może prowadzić do zwiększenia wydzielania łoju, co skutkuje pojawieniem się trądziku. Najlepszą opcją dla takich osób będzie całkowite odstawianie nabiału, a może to mieć dla nich bardzo dobry skutek.
Podsumowanie artykułu o wpływie mleka na nasze zdrowie
Mleko jest źródłem wielu cennych witamin i składników odżywczych, dlatego jeżeli nie dolegają nam żadne problemu zdrowotne, których mleko może być przyczyną, to powinniśmy je spożywać.
Najlepszą opcją będzie picie mleka 1,5% lub 2%. Dla dzieci lepszą opcją będzie mleko o zawartości tłuszczu 3,2%. Jeżeli natomiast borykamy się z dolegliwościami, możemy wybrać mleko bez laktozy lub zrezygnować z mleka zwierzęcego, a zastąpić je na przykład mlekiem roślinnym (pamiętamy, że te mleka nie zawierają tak dużo wapnia, jak mleko zwierzęce, więc naszą dietę powinniśmy uzupełniać w wapń).