Pojawienie się na świecie upragnionego dziecka dla wielu rodziców jest ogromną zmianą życia, a przede wszystkim sporym wyzwaniem.
Pomimo tego, że napotkać możemy się z twierdzeniami, że „sen to zdrowie”, „kiedy dziecko śpi, a nie płacze, to oznaka, że jest szczęśliwe” wiele matek zastanawia się, czy powinno wybudzać swojego noworodka na karmienie. Czy warto przerywać chwilę wytchnienia dla rodziców i błogi sen Malucha, czy poczekać na naturalny bieg zdarzeń? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Karmienie noworodka i jego sen – jak właściwie dbać o nasze maleństwo?
Karmienie noworodka to jedna z najważniejszych czynności w pierwszym okresie życia dziecka, które pojawiło się na świecie. Co więcej, karmienia powinny być regularne i w pełni zaspokajać potrzebę jedzenia Malucha, bez względu czy karmimy noworodka mlekiem modyfikowanym, piersią czy metodą mieszaną.
Pomimo tego, że karmienie noworodka jest w równym stopniu ważne co jego sen, należy wybudzać małe dziecko wówczas, gdy śpi zbyt długo i przesypia porę karmienia. Na szczęście noworodki rzadko kiedy śpią na tyle długo, by przesypać porę jedzenia- potrzeba zaspokojenia głodu czy pragnienia niejednokrotnie sama wybudza dziecko z błogiego snu.
Dlaczego regularnie pory karmienia noworodka są tak ważne?
Karmienie noworodka a jego sen to odwieczni dylemat młodych rodziców. Maluchy domagają się jedzenia zazwyczaj co 3 godziny, a niektóre nawet co 2 godziny. Dlaczego regularne pory karmienia noworodka są aż tak ważne, że należy przerwać jego sen? Noworodek ma bardzo małej wielkość żołądek, przez co jest w stanie przyjmować niewielkie ilości pokarmu, w krótkich odstępach czasu.
Zarówno pokarm Mamy, jak również mleko modyfikowane jest lekko strawne, przez co organizm dziecka szybko domaga się nowej dostawy energii. Karmienie noworodka a wyburzanie ze snu odgrywa także ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Zbyt długie przerwy w pożywieniu mogą spowodować gwałtownych spadek, przez co może dojść do śpiączki cukrzycowej.
Sen a karmienie noworodka, czyli stworzenie warunków zbliżonych do życia płodowego
Zbyt długi okres snu bez wybudzenia na pokarm, nie jest dla noworodka zjawiskiem normalnym. Będąc w brzuchu mamy, dziecko regularnie otrzymywało pożywienie, przez co jest przyzwyczajone do takiego regularnego otrzymywania pokarmu. Bez znaczenia pozostaje, czy noworodek zbyt długo śpi w dzień czy w nocy- sen, który trwa dłużej niż trzy godziny, powinien być przerwany pokarmem.
Regularność karmień a zdrowie matki
Oprócz tego, że regularnie karmienie noworodka odgrywa niebagatelne znacznie dla jego zdrowia, to także ogromnie ważna kwestia dla kobiet karmiących piersią. Ściąganie nagromadzonego pokarmu pozwala na utrzymanie laktacji. Co więcej, gdy noworodek nie je o regularnych porach, wówczas w piersiach mogą tworzyć się bolesne zastoje, a duże przerwy w kamieniach, zwłaszcza na początku, w fazie tzw. rozkręcenia, mogą sprzyjać wyciszeniu laktacji.
Jak często należy budzić dziecko ze snu do karmienia?
Noworodek musi przyjmować pokarm maksymalnie co 3-3.5 godziny aż do ukończenia drugiego tygodnia życia. Starsze dzieci, o ile dobrze przybierają na wadze, mogą wybrać dłuższe przerwy pomiędzy karmieniami. W takim przypadku należy karmić dziecko zawsze wtedy, gdy daje znać, że jest głodne (płacz i rozdrażnienie czy ssanie piąstek). Pediatra ocenia rozwój dziecka oraz sprawdza masę ciała.
Jeśli Maluch właściwie rośnie, dobrze przybiera na wadze to najlepszy znak, że system jego karmienia jest doskonale dopasowany do jego indywidualnych potrzeb.