Wiadomości SMS przez długi czas były jedną z podstawowych form kontaktu dla posiadaczy urządzeń mobilnych.

Choć w ostatnich latach SMS-y zostały wyparte przez rozwiązania oferowane przez potentatów świadczących usługi komunikacji online (np. Messenger, czyli darmowy komunikator Facebooka) nadal wiele osób dość aktywnie korzysta ze standardowych wiadomości SMS. Część, poniekąd słusznie, obawia się, że wiadomości wysłane online mogłyby zostać przechwycone i wpaść w niewłaściwe ręce. Tylko, czy standardowe SMS-y same są bezpieczne?

Bezpieczne SMS-y? – okazuje się, że nie jest to oczywiste

Od razu odpowiedzmy sobie na jedno z podstawowych pytań dzisiejszego wpisu: czy smsy są bezpieczne? Niestety, musimy zmartwić osoby, które uważają je za bezpieczniejszą opcję, niż komunikatory Instant Messaging.

Wiadomości SMS przesyłane w tradycyjny sposób nie są bowiem wcale dużo bezpieczniejsze. Co więcej, można śmiało powiedzieć, że prywatne dane przesyłane w ten sposób mogą być naprawdę zagrożone. Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że wiadomości SMS wysyłane są bez pełnego szyfrowania.

To zaś oznacza, że każda osoba lub instytucja, wyposażona w odpowiednie uprawnienia, lub po prostu właściwą technologię, jest w stanie przejąć nasze wiadomości SMS i bez większego problemu zapoznać się z ich treścią. Ba! Wiadomości SMS są przechowywane w systemach operatorów telefonii komórkowej, co sprawia, że w każdej chwili mogą oni uzyskać do nich dostęp. Niestety, trzeba więc powiedzieć, że bez odpowiednich zabezpieczeń bezpieczne smsy po prostu nie są możliwe. Zwłaszcza, że dostęp do nich może uzyskać naprawdę długa lista osób i instytucji.

Kto może przejąć i przejrzeć wiadomości SMS?

Treść wiadomości SMS, jak już wspominaliśmy, domyślnie znajduje się w systemach informatycznych operatorów komórkowych. Warto jednak wiedzieć, że w wielu państwach  monitorowaniem wiadomości SMS, bez wiedzy ich autorów i odbiorców, mogą zajmować się różnorakie instytucje – co ciekawe, nie zawsze pochodzące z danego kraju.

Dla przykładu, Edward Snowden, założyciel WikiLeaks ujawnił dokumenty, z których wynika, że amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa każdego dnia przejmuje około 200 milionów wiadomości sms wysyłanych z całego świata.

W pełni bezpieczne SMSy nie mogłyby też wpaść w ręce przestępców – a ma to miejsce w dzisiejszym świecie. Mało kto wie, ale wszelkie sieci telefoniczne są bowiem ze sobą połączone protokołem Signaling System No.7 (SS7), a ten już wielokrotnie był celem zaciętych ataków hakerskich.W taki sposób przejęty zostać może chociażby kod weryfikacyjny, przesłany na nasz numer przez bank., czy instytucję finansową.

Bezpieczne smsy – czy to w ogóle możliwe?

Jak najbardziej tak. Istnieje szereg sposobów na zabezpieczenie wiadomości sms. Wystarczy bowiem skorzystać z aplikacji zapewniającej szyfrowanie end-to-end. Oznacza to, że wiadomość, jaką wyślemy, będzie szyfrowana od momentu, w którym ją nadamy, aż do momentu, w którym jej odbiorcą ją przeczyta. Szyfrowanie end to end to w tej chwili najpewniejsza opcja, pozwalająca nam korzystać z bezpiecznych smsów i niwelująca możliwość ich przejęcia przez niepożądane przez nas osoby.

Aplikacje szyfrujące end to end dostępne są obecnie zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. W przypadku systemu Android, jest ona dostępna w zainstalowanej fabrycznie aplikacji Wiadomości. Możliwe jest jednak skorzystanie z zewnętrznych aplikacji oferujących tę usługę – mowa tu o serwisach takich, jak Signal, czy Telegram. Zapewnią one większą anonimowość, a co za tym idzie również większe bezpieczeństwo przesyłanych przez nas wiadomości SMS.