W obecnych czasach dbamy o nasze ciała w możliwie jak najbardziej naturalny sposób. Zazwyczaj staramy się przeciwdziałać problemowi, zanim się pojawi.
Właśnie dlatego modne stało się picie kolagenu. Regularne spożywanie tej substancji ma na celu poprawić jędrność oraz elastyczność naszej skóry. Czy to rzeczywiście skuteczna metoda? Jakie może nieść za sobą skutki uboczne?
Kolagen — tajemniczy składnik młodości
Kolagen to nic innego jak białko, które buduje organizm. Stanowi około 30% wszystkich obecnych w ciele białek i znajdziemy go w tkankach łącznych. Dzięki umiejętności wiązania dużej ilości wody, kolagen utrzymuje w skórze optymalny poziom nawodnienia. Wpływa to bezpośrednio na wygląd cery i elastyczność skóry.
Teoretycznie kolagen w ciele produkuje się sam, jednak również sam się rozkłada. Popularny proces starzenia się skóry zaczyna się w momencie, kiedy produkcja kolagenu jest wolniejsza niż jego rozkład. To właśnie wtedy ciało traci elastyczność, a skóra zaczyna robić się bardziej wiotka. Następuje to zazwyczaj po 25 roku życia i jest to czas, w którym zaczynają pojawiać się zmarszczki czy cellulit.
Jak zwiększyć ilość kolagenu w organizmie? – kolagen pitny
Na szczęście istnieją sposoby na to, aby opóźnić proces starzenia się skóry. Najpopularniejsze i znane od lat są kosmetyki z zawartością kolagenu. To one nawilżają skórę i sprawiają, że pozostaje jędrna na dłużej. Jednak ich działanie jest jedynie miejscowe i można je skutecznie wzmocnić, stosując kolagen do picia.
Najlepszym sposobem na dostarczenie kolagenu do organizmu jest spożywanie go. Dzięki temu substancja działa od wewnątrz i skutecznie rozprzestrzenia się po całym ciele, co nie dzieje się w przypadku kosmetyków. W ostatnim czasie szczególną popularność zdobył kolagen do picia, który jest nowością na rynku. Wcześniej dostarczano białko doustnie w postaci tabletek lub proszku. Tym, za po ludzie pokochali kolagen w płynie, jest dodatek owocowego smaku. Takie napoje należy pić regularnie przez okres około 3 miesięcy, ponieważ po tym czasie pojawiają się pierwsze efekty.
Skutki nadmiaru kolagenu
Zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do przedawkowania kolagenu. Dzieje się to w skrajnych przypadkach, ponieważ jedynie naprawdę duże dawki białka są w stanie negatywnie wpłynąć na organizm. Najlepiej brać suplementy zgodnie z zaleceniami specjalisty. Skutki uboczne przedawkowania kolagenu to:
- bliznowacenie — jest to skutek odwrotny do oczekiwanego. Kolagen w prawidłowej dawce jest w stanie wygładzić i zmniejszyć blizny. Jednak, kiedy ilość białka będzie zbyt duża, prawdopodobnie zacznie odkładać się w miejscach blizn, które będą się nieestetycznie rozprzestrzeniać.
- marskość wątroby — nadmierna ilość kolagenu w organizmie potrafi osadzać się na narządach wewnętrznych. Najczęściej uszkadza w ten sposób wątrobę, powodując jej marskość.
- niewydolność narządów — kolagen, który odkłada się w narządach, może powodować ich przerost. W takiej sytuacji organy przestają pracować prawidłowo i dochodzi do niewydolności narządowej.
Jakie są skutki niedoboru kolagenu?
Niedobór kolagenu jest bardzo destrukcyjny dla organizmu człowieka. Zdecydowanie cierpi na tym jakość skóry, która staje się wiotka, słaba i odwodniona. To właśnie wtedy ciało ma największą tendencję do powstawania zmarszczek czy gromadzenia się cellulitu. Jednak niedobór kolagenu to nie tylko kwestia nieestetycznego wyglądu. Pozostałe skutki uboczne to:
- osłabienie stawów — kolagen, to białko, które jest budulcem stawów. Dlatego, kiedy jest go za mało, może dojść do osłabienia stawów.
- łamliwe włosy i paznokcie — włosy i paznokcie stają się mocniejsze, w chwili kiedy poziom kolagenu w organizmie jest odpowiedni. Jeśli dochodzi do jego niedoboru, włosy i paznokcie przestają być mocne i zaczynają się łamać.
Kolagen to bardzo ważne białko w ludzkim organizmie. Jego suplementowanie po 25 roku życia może być zbawienne dla ciała. Jednak warto robić to pod okiem specjalisty, ponieważ przedawkowanie kolagenu niesie za sobą niebezpieczne skutki uboczne.