Salon z aneksem kuchennym, niezależnie od powierzchni poszczególnych składowych stanowi otwartą strefę dzienną, w której można spędzać czas w gronie rodzinnym oraz odwiedzających nas przyjaciół. Często salon z aneksem kuchennym otwartym jest celowo zaprojektowaną przestrzenią, umożliwiającą korzystanie z funkcjonalności kuchni przy jednoczesnym uczestnictwie w relaksie pokoju dziennego.

W niewielkich mieszkaniach salon z aneksem kuchennym stanowią jedyne, rozsądne rozwiązanie dla zagospodarowania strefy gotowania i wypoczynkowej. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej wersji strefa dzienna powinna wpisywać się w kilka zasad, dzięki którym prezentuje się doskonale i zadziwia funkcjonalnością każdego dnia.

Aneks kuchenny otwarty na salon – jakie dobrać meble?

Meble do aneksu kuchennego powinny być spójne z kolorystyką oraz stylem mebli, zastosowanych w salonie. Efektowne meble do salonu, połączonego z kuchnią warto natomiast dobrać w jasnym odcieniu, optycznie powiększającym przestrzeń. Jeśli wybierasz meble białe w stylu skandynawskim, w kuchni świetnie sprawdzą się fronty w kolorze biały mat i drewniany blat.

Do wnętrz, w których zastosowane zostały meble nowoczesne, wykończone na wysoki połysk również w aneksie kuchennym sprawdzą się fronty szafek, laminowane i wykończone w połysku. Jeśli w salonie znajdują się meble w odcieniu naturalnego drewna, warto zastosować podobne w kuchni. Możesz też umieścić w aneksie białe szafki z drewnianym blatem, jak przy stylu skandynawskim, jednak do zestawienia dodaj stół o białej podstawie i drewnianym blacie, oddzielający strefę kuchenną od salonu.

Aranżacja salonu z aneksem – jakie kolory dobrać do wnętrz?

Planując kolorystykę salonu, połączonego z aneksem kuchennym weź pod uwagę wielkość i nasłonecznienie pomieszczenia. W praktyce wnętrze takie pozbawione jest okna w aneksie kuchennym, dlatego warto zastosować kolory jasne, optycznie powiększające i rozświetlające przestrzeń. Na ścianach doskonale sprawdza się śnieżnobiała lub śmietankowa biel, odcień wanilii, ecru, cytrynowy żółty i bardzo jasny beż, Meble dobierz w odcieniu bieli lub drewna. Ciemne szafki mogłyby wywołać wrażenie przytłoczenia wnętrza.

Stylowe meble doskonale pasują do koloru ścian, jeżeli ich barwy są zbliżone. W salonie, połączonym z aneksem kuchennym zdecydowanie unikaj kontrastów oraz znacznej różnorodności. Jednolitość, jasne odcienie oraz widoczna, wysoka jakość produktów sprawią, że wnętrze będzie prezentowało się nienagannie i zachwyci Cię wygodą użytkowania.

Ważne detale, czyli oświetlenie oraz podłoga dla salonu z aneksem kuchennym

Efekt wizualny aranżacji wspólnego pomieszczenia kuchenno-jadalniano-salonowego tworzą detale. Dzięki umiejętnemu dopasowaniu oświetlenia, doborze dodatków oraz zaplanowaniu pasującej podłogi do obydwu stref możesz cieszyć się doskonałym wyglądem oraz praktycznością.

Oświetlenie pod szafkowe w części kuchennej powinno zostać dobrane w podobnej stylistyce do oświetlenia led mebli salonowych, jeżeli takie zostało zastosowane. Oświetlenie główne oraz zastosowane nad stołem powinno być utrzymane w takiej samej stylistyce co oświetlenie w salonie. Nie stosuj zbyt dużej ilości dodatków, które mogłyby wprowadzić w pomieszczeniach niepotrzebny chaos, bałagan i wrażenie nadmiaru. Jeżeli zastanawiasz się, w jakim kolorze dobrać elementy dekoracyjne, postaw na delikatne pastele. Zastosowane w tej samej tonacji lub różniące się o jeden lub dwa tony w aneksie oraz salonie doskonale spoją obydwa wnętrza w starannie zaplanowaną całość. Podobnie jest z podłogą.

Najlepiej, jeśli jest możliwość zastosowania takiej samej podłogi w aneksie kuchennym i części salonowej. Ważne, by podłoga była jasna i sprawiała wrażenie przestronnej. Jeśli nie masz takiej możliwości, dobierz podobną podłogę do salonu i aneksu kuchennego.