Poród jest wyjątkowym wydarzeniem – i to nie tylko w życiu człowieka, ale także i w życiu… psa! Jest także z pewnością niesamowitym momentem w życiu każdego czworonoga, który z pewnością chce jak najlepiej zadbać o najnowszych członków swojej rodziny.

Jak więc opiekować się psimi szczeniakami po porodzie? Dowiedz się tego już teraz, czytając ten artykuł.

Zadbajmy o najmniejsze szczenię po urodzeniu piesków

Jedno ze szczeniąt zazwyczaj wyróżnia się od reszty tym, że jest mniejsze i słabsze od swojego rodzeństwa. Jest to zazwyczaj ten pupil, który urodził się jako ostatni z miotu. Powyżej opisane cechy sprawiają, że może on zostać jednak odrzucony przez swoją matkę lub nie być w stanie zapewnić sobie dostępu do pokarmu, do którego, zwłaszcza w dużych miotach, ma utrudnioną drogę z powodu zażartej konkurencji ze swoim rodzeństwem.

By w przyszłości było ono równie zdrowe, co reszta szczeniąt, trzeba zapewnić mu dostęp do sutków psiej mamusi, a, jeśli nie jest w stanie pobierać z nich pokarmu – karmić je z butelki.

Upewnijmy się, że psia mamusia radzi sobie z natłokiem nowych obowiązków

Nowa sytuacja i mnóstwo popiskujących szczeniąt – takie wydarzenie niejednemu mogłoby się wydawać przytłaczające! Z tego powodu warto jest upewniać się, że świeżo upieczona mama odpowiednio wykonuje swoje obowiązki – to od tego zależy przecież zdrowie naszych małych szczeniaczków.

Na jakie zachowania – lub ich brak? – należy więc zwrócić uwagę, patrząc na naszą suczkę?

  • Masowanie brzuchów potomstwa – by umożliwić wypróżnianie naszym małym pociechom, ich mamusia powinna wylizywać im brzuchy. Jeśli tego nie robi, musimy zabrać się za to sami, poprzez masowanie brzuszków naszych małych psów. Pamiętajmy, że, jeśli nasze szczenięta nie będą się wypróżniać, mogą umrzeć!
  • Spędzanie czasu z najmłodszymi pociechami – szczeniaczki potrzebują od swojej mamy uwagi, ciepła i mleka, trzeba więc upewnić się, że świeżo upieczona psia mama spędza z nimi czas. Jeśli zamiast tego przychodzi do nas, warto jest samemu udać się do przygotowanego wcześniej dla nowonarodzonych szczeniąt miejsca tak, by przebywała tam także złakniona naszego towarzystwa suczka. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu maluchom ciepła np. poprzez zainstalowanie lampy grzewczej.
  • Sprawdzenie dostępności mleka – po porodzie suczka powinna wytwarzać przeznaczone dla swoich potomków mleko, nie zawsze jednak się tak zdarza. Aby to sprawdzić, warto jest nacisnąć na sutek – jeśli wypłynie z niego mleko, będziemy wiedzieć, że dochodzi do laktacji, a znajdujące się w naszym domu szczeniaczki mają zapewniony odpowiedni pokarm wprost od swojej mamy. Co natomiast począć, jeśli okaże się, że suczka mleka nie wytwarza, a jej psie dzieci popiskują z głodu? W takim wypadku należy nadal dostawiać je do sutków, ponieważ może wywołać to laktację, w międzyczasie zaś powinniśmy dokarmiać maluszki z butelki.

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci – zadbajmy o naszą suczkę

Aby nasze szczeniaczki miały zapewniony odpowiedni rozwój, warto jest zadbać także o samopoczucie suczki, która dopiero co wydała je na świat. Po porodzie trzeba umyć psią mamę tak, by pozbyć się powstałych podczas porodu nieczystości – w międzyczasie warto również zadbać o czystość miejsca, w którym wspomniany poród się odbył. Po umyciu naszej mamusi należy podać jej lekkostrawny posiłek – pamiętajmy, by zadbać o jego jakość!, a następnie zaprowadzić ją do szczeniaczków.

Gdy już się u nich znajdzie, warto jest zapewnić jej nasze towarzystwo, tak, by mogła poczuć się spokojniejsza w nietypowej dla niej sytuacji i by nie brakowało jej kontaktu z nami, czyli jej właścicielami. Kontrolujmy też stan sutków suki, a także pilnujmy, by szczenięta piły z każdego z nich – dzięki temu unikniemy zastania się w nich mleka i stanu zapalnego, którego objawami są twarde, wyraźnie ocieplone sutki. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, szczenięta będą musiały przejść na pokarm zastępczy, a, jak wiadomo, najlepsze dla ich rozwoju jest jednak mleko ich mamy.