Już od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej trwa dyskusja nad tym, jak zmienić środki komunikacji miejskiej tak, aby korzystanie z niej było dla nas wszystkich bardziej ekologiczne. W związku z tym w wielu miejscowościach w Polsce zaczęły jeździć autobusy napędzane wodorem. Jednostki samorządu terytorialnego zastanawiają się nad kupnem tych pojazdów. Niedawno Poznań zakupił aż 25 takich autobusów.
Wodorowe autobusy wyjadą na ulice Poznania w 2023 roku
Zakupienie wodorowych autobusów to jedno, ale to kiedy pojawią się one na ulicach Poznania to już nieco inna kwestia. Według oficjalnych komunikatów prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, autobusami tymi będzie można jeździć w Poznaniu od 2023 roku. 25 pojazdów będzie stanowiło znaczą część wszystkich środków komunikacji, którymi dysponuje poznańskie MPK. Jest to kolejne rozwiązanie w Poznaniu, które jest przyjazne dla środowiska. Autobusy wodorowe nie produkują bowiem spalin tak jak autobusy zasilane benzyną. Miasto zyska więc czystsze powietrze.
Długofalowe plany poznańskiego MPK
Na swoich mediach społecznościowych MPK w Poznaniu ogłosiło, że zakup wodorowych autobusów to nie ostatni krok w inwestycjach planowanych na kolejne lata. Następne zakupy również będą dotyczyły takich pojazdów, których użytkowanie nie będzie powodowało szkody dla środowiska. W związku z tym do 2028 roku 30% wszystkich środków transportu poznańskiego MPK ma nie emitować szkodliwych substancji do powietrza.
Inne miasta mogą brać przykład
Zakup autobusów wodorowych sprawiło, że w kwestii zeroemisyjności Poznań zwiększył swoją skuteczność z 18% do 25%. Niestety inne duże miasta w Polsce nie mogą się poszczyć takim postępem. Poprawa o 7% za pomocą jednej inwestycji to naprawdę dużo, ale jak widać, jest to jak najbardziej możliwe. Życzymy zatem włodarzom Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska, Wrocławia, Szczecina i innych miast takich udanych, a przede wszystkim skutecznych decyzji ekologicznych.