Każdy z nas ma czasem tak, że budzi się rano, wie, że coś mu się śniło, ale nie może sobie przypomnieć co. Znasz to uczucie? Sny pojawiają się w momencie, kiedy zapadamy w najgłębszą fazę snu – REM. Czasem jednej nocy może nam się przyśnić kilka różnych rzeczy. Tylko co zrobić, żeby rano je pamiętać? Są osoby, które twierdzą, że istnieją skuteczne sposoby na zapamiętywanie tego co nam się przyśniło. Przedstawiamy Wam je w tym artykule, żebyście mogli je samodzielnie wypróbować.
Czemu nic nie pamiętam po przebudzeniu?
Zdania na temat tego, dlaczego nie pamiętamy snów są podzielone. Możliwą przyczyną jest to, że nasz mózg odrzuca zbędne informacje, a za takie właśnie uznaje marzenia senne. Mózg podczas snu nie przechowuje informacji w taki sam sposób, jak przechowuje informacje zbierane podczas czuwania. Dodatkowo, niektóre regiony mózgu, które odpowiadają za pamięć, nie działają tak samo podczas snu jak podczas normalnego, codziennego funkcjonowania. Przyczyną jest brak przetwarzania informacji i brak konsolidacji pamięci snu, które pozostają w stanie niezintegrowanym i trudnym do odtworzenia. Czasem po przebudzeniu mamy w głowie kompletną pustkę. Może to być spowodowane również tym, że nie udało nam się zapaść w fazę REM i po prostu nam się nic nie przyśniło. Zapamiętywanie snów jest także cechą mocno indywidualną. Badania pokazują, że osoby o pewnych cechach zdecydowanie łatwiej zapamiętują sny od innych osób. Takie cechy to kreatywność oraz bujna wyobraźnia. Również po przebytej traumie ludzie częściej pamiętają co im się śniło
Jak zapamiętać sny?
Nie istnieje prawdopodobnie żadna metoda, która na 100% pomoże nam zapamiętywać wszystkie nasze sny. Są jednak takie sposoby, które nam to bardzo ułatwią. Jednym z nich jest prowadzenie dziennika snów. Połóż sobie koło łóżka notesik i coś do pisania. Zaraz po przebudzeniu zapisz wszystko co pamiętasz ze snu. Na zapamiętywanie snów mogą nam także pomóc ćwiczenia pamięci oraz medytacja przed snem. Jeżeli chcemy mieć wyraźne sny, musimy też zadbać o higienę snu. Dzięki niej szybciej i prościej zapadniemy w najgłębszą fazę snu, kiedy to pojawiają się marzenia senne. A przesądy mówią, że jeśli chcemy zapamiętać sen, nie możemy zaraz po przebudzeniu patrzeć w okno. Na ile to prawda? Sprawdźcie sami.