Wybór rodzaju skrzyni biegów to bardzo ważna decyzja. Między innymi od tego będzie zależeć nasz późniejszy komfort jazdy. Jest to bardzo indywidualna kwestia i każdy z nas może preferować inny rodzaj skrzyni biegów. Istnieją jednak dwa podstawowe rodzaje skrzyń biegów: skrzynia manualna i skrzynia automatyczna. Dziś skupimy się na wadach i zaletach każdej z nich. Może komuś ułatwimy w ten sposób ten trudny wybór.

Wady i zalety automatycznej skrzyni biegów

Naszą analizę zaczniemy od automatycznej skrzyni biegów. Zwolennicy tego rodzaju skrzyń biegów jako główną zaletę podają łatwiejszą obsługę. Kierowca nie musi aż tak bardzo skupiać się na zmianie biegów i redukowaniu ich podczas jazdy. Dzięki temu kierowca może bardziej skoncentrować się na drodze i najbliższym otoczeniu. Do zalet automatycznej skrzyni biegów możemy również zaliczyć z całą pewnością brak pedału sprzęgła. Taka skrzynia doskonale sprawdza się do jazdy po mieście, szczególnie w godzinach szczytu, w korkach. Kolejna zaleta to płynniejsza jazda, przy takiej skrzyni nie pojawiają się szarpnięcia typowe dla manualnej skrzyni, pojawiające się podczas zmiany biegów. Z takim rodzajem skrzyni dużo łatwiej jest również ruszyć pod górkę. Teraz czas na wady. Chociaż jazda automatem jest bardzo wygodna, ten typ skrzyni ma jedną podstawową i dość dużą wadę. Skrzynie automatyczne częściej ulegają awariom. Ich naprawa natomiast jest bardzo często dużo droższa i bardziej skomplikowana, niż w przypadku skrzyni manualnej.

Wady i zalety manualnej skrzyni biegów

Czas na analizę wad i zalet drugiego typu skrzyni biegów, czyli skrzyni manualnej. Przede wszystkim samochody z manualną skrzynią biegów są tańsze od automatów. Tańszy jest również ich serwis i potencjalna naprawa skrzyni. Ten rodzaj skrzyni biegów jest również trwalszy i zdecydowanie rzadziej się psuje. Dodatkowo tak zwane manuale najczęściej zużywają mniej benzyny, a jazda nimi jest zdecydowanie bardziej dynamiczna. Jednak mają również swoje minusy. Przede wszystkim uciążliwa jazda po mieście w korkach. Oprócz tego kolejną wadą jest mała płynność jazdy, przez szarpanie podczas zmiany biegów. Przy nieumiejętnej jeździe samochodem z manualną skrzynią biegów istnieje ryzyko dodatkowych awarii, czyli na przykład spalenia sprzęgła.