Zastanawiasz się czym jest elektromagnes? Jest to rodzaj magnesu, w którym pole magnetyczne jest wytwarzana przez prąd elektryczny. W elektromagnesie prąd przepływa przez kawałek metalu i wytwarza pole magnetyczne.
W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób stworzyć prosty elektromagnes. Do jego wykonania potrzebować będziesz źródła prądu, przewodnika oraz metalu. Przy wykonywaniu elektromagnesu pamiętaj, że wytwarzać będziesz prąd, więc zachowań szczególną ostrożność.
Czym jest elektromagnes – jak go wykonać?
W tym poradniku pokażemy Ci, jak w prosty sposób przygotować elektromagnes w domowych warunkach i w praktyce dowiesz się czym jest elektromagnes. Pracę podzielimy na 3 etapy. Uzbrój się w cierpliwość i zaczynamy.
Przygotuj:
- Gwóźdź lub śrubkę
- Drut miedziany na szpuli
- Baterię 1,5 V
- Taśma izolacyjna
Etap I – owijanie żelaza drutem
- Przygotuj jakiś gwóźdź lub śrubkę. Stanowić to będzie rdzeń konstrukcji. Idealna długość wybranego gwoździa lub śrubki powinna oscylować między 7 a 15 cm, tak aby było dużo miejsca na owinięcie drutu wokół żelaznego przedmiotu.
- Wyciągnij luźno pasmo drutu miedzianego ze szpuli, ponieważ nie wiesz dokładnie jaką długość będziesz potrzebował, aby owinąć nasz żelazny rdzeń. Luźny drut miedziany ułatwi owijanie.
- Zacznij owijać żelazny rdzeń, a następnie pozostaw luźno około 5-7 cm miedzianego drutu, który będzie stanowił pierwszy przewód do podłączenia do akumulatora. Pamiętaj, że miedziany drut należy umieścić tak, aby był prostopadły do żelaznego rdzenia.
- Owijając nasz żelazny rdzeń, pamiętaj aby owijać go w tym samym kierunku. Taka metoda pozwoli na to, by prąd płynął w jednym kierunku. Jeśli owiniesz drut w różnych kierunkach, prąd popłynie w różnych kierunkach i nie wytworzysz pola magnetycznego.
- Po owinięciu dociśnij drut blisko siebie. Owiń drut ciasno wokół żelaza, tworząc jak najwięcej spirali, aby uzyskać większa moc prądu. Bądź ostrożny i zachowaj bezpieczeństwo podczas tworzenia magnesu. Podczas owijania nie ma wyznaczonej ilości owinięć. Gdy dojdziesz do końca gwoździa lub śrubki, skończ owijanie.
- Na jednym i na drugim końcu żelaznego rdzenia powinny znaleźć się końcówki drutu miedzianego. Powinny mieć one taką samą długość. Będziemy je podłączać w późniejszym etapie do akumulatora.
Etap II – tworzenie przewodzących końcówek
- Usuń 1-2 cm izolacji z końcówek przewodów. Użyj do tego np. Papieru ściernego lub brzytwy. Ostrożnie zeskrob izolację z każdego końca. Pomoże to przewodom łatwiej przewodzić energię. Gdy usuniesz izolację, kolor przewodu zmieni się z miedzianego na srebrny.
- Zwiń końce drutu, aby utworzyć małe kółko. Palcami zegnij końce drutu w bardzo mały okrąg o średnicy około 0,5 cm. Te okręgi będą dotykać środka każdego końca baterii.
- Umieść końce przewodów na każdym końcu baterii, aby się ze sobą stykały. Umieść kawałki taśmy izolacyjnej na każdym końcu przewodu, aby utrzymać je na miejscu. Umieść jeden koniec przewodu na ujemnym końcu baterii, a drugi koniec przewodu na dodatnim końcu.
- Zrób test elektromagnesu i przytrzymaj przewód na końcach baterii. Trzymaj baterię i żelazny rdzeń blisko małego metalowego przedmiotu (może to być jakiś spinacz do papieru, albo agrafka). Jeśli gwóźdź lub śruba chwyci metalowy przedmiot oznacza, że magnes działa. Pamiętaj, że jeśli poczujesz, że bateria się nagrzała, to użyj ręcznika do trzymania przewodów do baterii. Gdy skończysz używanie elektromagnesu, odłącz po prostu końcówki od akumulatora.
Etap III (bonus) – zwiększenie mocy magnesu
- Aby zwiększyć moc elektromagnesu, możesz użyć zasilacza zamiast pojedynczej baterii. Zasilacze z natury działają dłużej i wytwarzają silniejszy prąd elektryczny niż pojedyncza bateria. Z łatwością taki zasilacz dostaniesz w sklepie z bateriami. Pamiętaj, aby nie kupować zbyt mocnego zasilacza. Zwiększenie mocy elektromagnesu wciąż musi być bezpieczne, więc bądź ostrożny w zakupie. Gdy już zdobędziesz nowy zasilacz podłącz końce przewodów. Idą one tam, gdzie znajduje się dodatni i ujemny zacisk. Do każdego końca można użyć taśmy, aby przewody mocniej się trzymały.
- Znajdź większy kawałek metalu, aby wytworzyć silniejsze pole magnetyczne. A zamiast używać gwoździa lub śrubki, możesz użyć nawet pręta o długości 30 cm i średnicy 1 cm. Pamiętaj, aby używać go z zasilaczem, wtedy wytworzysz znacznie większe pole magnetyczne.
- Jeśli zdecydujesz się na stworzenie większego elektromagnesu postępuj dokładnie tak, jak w przypadku tego mniejszego, a wszystko powinno pójść zgodnie z planem podczas wykonywania prostego elektromagnesu.