Jesteśmy zobligowani przez aktualne przepisy o ruchu samochodowym do przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Według tych przepisów obowiązek ten dotyczy dzieci od urodzenia do osiągnięcia przez nie wzrostu 150 cm. Co ciekawe, skoro w ustawie mówi się o dziecku, to wszystkie osoby, które nie osiągnęły wzrostu 150 cm i są nieletnie, powinny podróżować w foteliku.

W ustawie jest mowa również o urządzeniu przytrzymującym, ale jego definicja nie jest podana. Tak samo nie jest jasno określone, czy grupa wiekowa 12-17 lat, czyli młodzież, jest zwolniona z takiego obowiązku, czy nie. Poniżej kilka przydatnych informacji na temat przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych.

Kto odpowiada za dziecko w foteliku i kiedy dziecko może być zwolnione z tego obowiązku?

Nie prawni opiekunowie, a kierowca odpowiada za przewożenie dziecka w foteliku. Są przewidziane pewne sytuacje, kiedy dziecko nie musi być przewożone w ten sposób. Oto one:

  1. jeśli dziecko ma taką budowę ciała, że nie jest możliwe zapewnienie dla niego odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa i ma ono nie mniej niż 135 cm. wzrostu;
  2. jeśli w pojeździe, nie ma możliwości zamontowania na tylnej kanapie trzech fotelików, wtedy najstarsze dziecko, które ukończyło trzy lata, może być zapięte w pasy bezpieczeństwa;
  3. w przypadku, kiedy z przyczyn zdrowotnych są przeciwskazania u dziecka do podróży w foteliku i jest na to zaświadczenie lekarskie;
  4. kiedy dziecko podróżuje w pojazdach takich jak taksówka, karetka pogotowia, pojazd policyjny, Straży Granicznej lub Miejskiej.

Jak dziecko powinno siedzieć w foteliku?

Fotelik musi być wychylony o około 30 stopni po to, aby głowa dziecka, w czasie jazdy, nie opadała na klatkę piersiową i jednocześnie, aby narządy wewnętrzne nie uciskały na przeponę. Głowa powinna być zabezpieczona po bokach. Barki dziecka nie powinny być jednak zablokowane.

Noworodki i bardzo małe dzieci, powinny być ułożone w foteliku na specjalnej podkładce. Jeśli dziecko leży w foteliku, czyli barki, głowa i stopy dziecka są powyżej bioder, to fotelik musi być dobrze zamontowany na podstawie. Jeśli dziecko siedzi w foteliku, to aby miało największe szanse na brak uszkodzeń kręgosłupa, karku i głowy, powinno być obrócone do kierunku jazdy tyłem.

Warto nadmienić, że noworodki nie powinny przebywać w foteliku powyżej dwóch godzin, ponieważ pozycja w foteliku nie jest dla niego zdrowa.

Jak wybrać odpowiedni fotelik?

Fotelik dla dziecka musi być wybrany odpowiednio do jego masy i wzrostu. Musi również speniać wymagania techniczne dyrektywy Unii Europejskiej ECE R 44 wersja 03 lub 04. Wdrażana jest też równolegle nowa dyrektywa ECE R 129, popularnie nazwana I Size. Fotelik powinien być mocowany do fotela samochodu złączem Isofix. Szukaj tych informacji na etykiecie fotelika.

Przy wyborze fotelika warto zwrócić uwagę na wyniki testów bezpieczeństwa oraz na dopasowanie fotelika do posiadanego samochodu. Nie jest tak, że każdy fotelik pasuje do każdego samochodu. Szukaj zatem informacji, czy jest on dostosowany do auta. Najczęściej producenci i sklepy takich informacji udzielają.

Warto również dokładnie zapoznać się z instrukcją, ponieważ podczas kontroli lub przy kolizjach często ujawniane jest niewłaściwe zamontowanie fotelika w pojeździe.

Warto wybrać fotelik, który wyposażony jest w prowadnicę pasa biodrowego oraz ma wydłużone siedzisko, które gwarantuje wygodniejsze siedzenie, w czasie długich podróży. Odpowiedni dobrany fotelik samochodowy wystarczy dziecku do osiągnięcia wieku 12 lat lub wzrostu 150 cm.  Nie powinno się kupować fotelika za dużego. To nie jest coś, co ma ochronić nasze dziecko za rok, czy półtora, jak dorośnie. On ma chronić je już teraz.

Ostatnia, ale nie mniej ważna informacja to ta, że jeśli fotelik brał udział w zdarzeniu, stłuczce powyżej 10 km/h, to powinien być on wymieniony na nowy. Przy stłuczce, w notatce policyjnej, powinna być adnotacja o foteliku i ubezpieczenie sprawcy płaci nie tylko za naprawę auta, ale również wymianę fotelika.

Czy jest różnica między tanim a drogim fotelikiem, poza ceną?

Jak łatwo się domyśleć jest. Wynika to z użytych materiałów, wykonanych testów zderzeniowych i mnóstwa innych czynników. Dlatego warto poszukać informacji i dobrać fotelik o dobrych opiniach, w dobrej cenie. Nie warto żałować pieniędzy, ponieważ chodzi tu o bezpieczeństwo dziecka. Na pewno nie warto kupować fotelika w bonusie, komplecie z jakąś zabawką jeśli te pieniądze możemy przeznaczyć, na droższy, ale bezpieczniejszy model.

Mówiąc o cenie, warto przestrzec, aby nie kupować fotelika bezpieczeństwa w markecie, na bazarkach lub z niepewnego źródła. To, że fotelik ma pomarańczową naklejkę homologacyjną, nie świadczy o jego bezpieczeństwie i jakości.