Gdy pod koniec lutego zeszłego roku Rosja napadła na Ukrainę niemal cały świat potępił działania agresora. Wraz z przeciągającym się konfliktem zachodnie państwa decydowały się nakładać coraz więcej sankcji na Rosję. Cel takiego działania jest oczywisty. Kraje zachodnie starają się wywierać wpływ na Rosję i doprowadzić do wycofania się wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Jednocześnie działania takie pozwalają nie angażować się bezpośrednio w konflikt zbrojny. W przeciągu ostatnich kilku dni doszło do kolejnych decyzji podkreślających stanowisko większości świata na temat działań Rosji. Chodzi oczywiście o nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi. Dokładnie rzecz ujmując chodzi o przesiedlanie dzieci z terenów okupowanych przez wojska rosyjskie na terytorium Rosji. Jednakże działania takie nie oznaczają, że cały świat odwrócił się od Rosji. Wciąż są państwa, które mniej lub bardziej jawnie popierają napaść na Ukrainę. Część z nich to światowe mocarstwa.
Najpoważniejsi sojusznicy Putina
Dwa najbardziej znaczące państwa, które nie odwróciły się od Rosji po napaści na Ukrainę to Chiny i Indie. Wsparcie Chin ma ogromne znaczenie dla możliwości finansowania konfliktu. Jako jeden z największych obecnie nabywców rosyjskiej ropy w dużej części zapewniają dopływ środków potrzebnych do kontynuowania działań militarnych. Chiny najpewniej dostarczają Rosji uzbrojenie – wiadomo, że przekazały do Rosji drony o wartości 12 mln dolarów. Równie duże znaczenie ma dla Rosji współpraca z Indiami. Ten azjatycki kraj również kupuje od Rosji ogromne ilości ropy. Co więcej, Indie współpracują z Rosją w sektorze bankowym. Natomiast taka współpraca może być wykorzystana do prób obejścia sankcji.
Mniejsi ale też znaczący
Wśród mniejszych państw, które wspierają Rosję należy wymienić Białoruś i Iran. To pierwsze państwo jest niezwykle ważne ze względu na umożliwienie rosyjskim wojskom stacjonowania na własnym terytorium. Stwarza to realną możliwość przeprowadzenia ataku na północne rejony Ukrainy i komplikuje sytuację strategiczną obrońców. Natomiast Iran wspiera Rosję poprzez dostarczanie uzbrojenia. To pozwala uzupełniać straty ponoszone podczas działań bojowych.