Praktycznie każdego dnia na rynku pojawiają się nowinki technologiczne. Największe światowe koncerny prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz to nowszych wersji swoich produktów. Nikogo nie dziwi wykorzystanie zaawansowanej technologii w życiu codziennym. Co więcej, umiejętne korzystanie z nowinek technologicznych czyni nasze życie łatwiejszym i wygodniejszym. Podobnie sprawa ma się jeśli chodzi o trening. Prawie na każdej siłowni dostępne są urządzenia umożliwiające zbadanie składu ciała. Wprawdzie takie badanie obarczone jest pewnym błędem. to i tak pozwala śledzić postępy w treningu i zmianie sylwetki. Inny przykładem wykorzystania nowinek technologicznych jest zyskujący na popularności trening EMS. Poniżej krótko przedstawimy czym jest trening EMS oraz jakie są jego zalety i wady.
Trening EMS – z czym to się je
Skrót EMS można rozwinąć na język polski jako elektrostymulację mięśni. Specjalny kostium zakładany za ciało umożliwia przewodzenie impulsów elektrycznych. Impulsy te wywołują skurcz poszczególnych mięśni. Kostium wykorzystywany w tym treningu jest lekki i elastyczny dzięki czemu możliwe jest łączenie impulsów elektrycznych z tradycyjnymi ćwiczeniami. Oczywiście, jak to bywa z zaawansowaną technologią, do obsługi sprzętu umożliwiającego taką formę treningu potrzeba wykwalifikowanego trenera, który będzie umiał dostosować siłę impulsów elektrycznych do zaawansowania osoby trenującej.
Zalety i wady
Dobrze zaplanowany i przeprowadzony trening EMS ma wiele zalet. Dodatkowa stymulacja pozwala wykonać taką samą pracę jak podczas tradycyjnego treningu w krótszym czasie. Kolejne zalety to szybsza redukcja tkanki tłuszczowej i zmniejszenie ryzyka urazów stawów. Elektrostymulacja znajduje zastosowanie także w rehabilitacji. Pozwala przyśpieszyć powrót uszkodzonego mięśnia do pełnej sprawności.
Warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas treningu. Jak to przy kontakcie z prądem, możliwe są oparzenia. Jednak należą one do rzadkości. Natomiast przed zdecydowaniem się trening EMS należy skonsultować się z lekarzem. Główne przeciwwskazania to ciąża, problemy sercowe, nowotwór, padaczka i problemy neurologiczne. Jeśli jednak jesteś zdrowy, warto rozważyć tę formę treningu.