W piątek, 16 grudnia, rząd ogłosił plany wprowadzenia nowego programu Pierwsze Mieszkanie. Zgodnie z publikacją, projekt ten ma składać się z dwóch części, czyli Bezpieczny Kredyt i Konto Mieszkaniowe. Ma on zachęcić Polaków do kupowania mieszkań i ułatwić im ich spłacanie. Sprawdziliśmy jakie są podstawowe założenia tego programu i jakich zasad możemy się spodziewać. Wszelkie informacje, które udało nam się zgromadzić, znajdziecie w artykule poniżej.

Pierwsza część programu – Bezpieczny Kredyt

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że nie każdy obywatel naszego kraju będzie mógł skorzystać z tego programu. Jest on skierowany, do osób, które nigdy nie miały żadnej nieruchomości (dom jednorodzinny, mieszkanie). Osoby te jednak nie mogą mieć więcej niż 45 lat. Co ciekawe, z programu Bezpieczny Kredyt będą mogły skorzystać również pary małżeńskie oraz rodzice. W takim przypadku, tylko jedna osoba musi spełniać wcześniej przedstawione wymagania. Według założeń rządu, program ma ruszyć najpóźniej pod koniec trzeciego kwartału przyszłego roku. W ramach tego projektu, osoby starające się o kredyt samodzielnie, będą mogły wnioskować o kwotę pół miliona złotych. Małżeństwa oraz rodzice, maksymalnie otrzymają kwotę 600 tysięcy złotych. W ramach programu Bezpieczny Kredyt nie będzie limitu jeśli chodzi o maksymalną cenę za 1 m2. Program ten przewiduje dopłaty, dla osób, które dostaną kredyt. Jak to będzie wyglądać? Zgodnie z planem dopłatą ma być różnica pomiędzy stałą stopą procentową, obliczaną w określony sposób, a oprocentowaniem kredytu ze stopą 2 procentową. Z dopłat będzie można korzystać przez 10 lat.

Druga część programu – Konto Mieszkaniowe

Ta część programu również będzie dotyczyć osób, które nigdy nie miały mieszkania, ani domu jednorodzinnego. Każda z nich będzie mogła otworzyć specjalne konto. Z tej części programu będą mogły skorzystać też osoby, które mieszkają z dziećmi i rodziną w za ciasnym mieszkaniu. Warto tu doprecyzować, że sami nie możemy określić, czy nasze mieszkanie jest za ciasne. W programie jasno określono wielkość mieszkania. Na przykład w przypadku 2 dzieci, lokal nie może być większy niż 50 m2. Jakie są zasady prowadzenia takiego konta i jakie płyną z tego korzyści? Każda osoba posiadająca Konto Mieszkaniowe będzie musiała dokonywać na nie miesięcznych wpłat. Będzie mogła wpłacić minimalnie 500, a maksymalnie 2000 zł. Raz do roku będzie można skorzystać z wakacji od wpłat. Każdej osobie wywiązującej się z tych założeń będzie należeć się premia, wyliczona na określonych warunkach. Także wszystkie osoby oszczędzające na Koncie Mieszkaniowym, mogą spodziewać się dodatkowych wpływów gotówki raz w roku. Oprócz tego wszystkie oszczędności będą dodatkowo oprocentowane, a także zwolnione z podatku Belki. Środki, które będą na koncie będzie można wykorzystać na zakup mieszkania, oraz budowę domu.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać