Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz potrzeba redukcji kosztów związanych z użytkowaniem samochodu skłania nas do poszukiwania nowych rozwiązań. Każdy kierowca musi zastanowić się przede wszystkim, jaki rodzaj silnika wybrać. Coraz większą popularnością cieszą się samochody hybrydowe. W artykule podpowiemy, którym modelom warto zaufać.
Benzyna, diesel czy elektryk – który samochód wybrać?
Tradycyjne silniki spalinowe wyróżnia wysoka kultura pracy oraz szybki moment obrotowy. Dzięki temu samochód szybciej osiąga wysokie obroty. Wielu kierowców ceni również możliwość przejechania znacznych odległości na jednym baku. Różnica ta jest szczególnie widoczna w porównaniu z samochodami elektrycznymi.
Cechą charakterystyczną silników diesla jest praca na niskich obrotach. To właśnie dlatego stanowią ekologiczną i ekonomiczną opcję dla samochodów spalinowych. Emitują niższe ilości CO2 oraz zużywają mniej paliwa. Różnicę zauważymy również w stylu jazdy. Prowadząc diesla, rzadziej musimy zmieniać biegi. Samochody elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Ich główną zaletą jest redukcja wydzielania spalin oraz niskie koszty eksploatacji. Więcej przydatnych informacji znajdziesz w artykule: „Benzyna, diesel, elektryk czy hybryda – podpowiadamy, co wybrać”.
Jakie są zalety samochodów hybrydowych?
Samochody hybrydowe to pojazdy wyposażone w dwa rodzaje napędów. Najczęściej łączą w sobie jednostkę spalinową i elektryczną. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje hybryd: plug in, full hybrid i mild hybrid. Pierwszy z nich odznacza się wysokonapięciowym akumulatorem z możliwością ładowania z gniazda. Dzięki temu w codziennym życiu świetnie sprawdzi się w roli miejskiego samochodu elektrycznego. W dwóch pozostałych przypadkach nie ma możliwości ładowania auta energią z zewnętrznych źródeł. Dodatkowy napęd elektryczny ma na celu poprawę osiągów samochodu i zmniejszenie zużycia paliwa.
Główną zaletą hybryd jest znaczna redukcja kosztów eksploatacji. Szacuje się, że w miastach hybryda może spalać nawet kilkadziesiąt procent mniej paliwa niż tradycyjny samochód spalinowy. Dodatkowo auto gwarantuje wysoki komfort jazdy oraz niższą awaryjność. Układ hamulcowy charakteryzuje się wyższą żywotnością. Dodatkowo kierowca nie musi obawiać się m.in. awarii akumulatora, sprzęgła, rozrusznika i turbosprężarki. Warto pamiętać, iż niezależnie od ostatecznego wyboru kluczowa pozostaje bezpieczna jazda. Samochodowa polisa NNW stanowi ważny dodatek do ubezpieczenia OC, AC i Assistance.
Ranking samochodów hybrydowych
- Lexus CT
Uchodzi za jeden z najbardziej niezawodnych samochodów hybrydowych. Jest to doskonały wybór dla miłośników kompaktowych pojazdów miejskich. Silnik spalinowy o pojemności 1,8 litra gwarantuje moc na poziomie 88 KM. Jego codzienną pracę wspomaga 80-konny silnik elektryczny.
- Toyota Corolla 1.8 VVT-i Hybrid
Jest to jeden z najpopularniejszych samochodów na polskim rynku. Zapewnia 140 KM, pozwalając uzyskać 100 km/h w 9,2 s. Hybryda 5. generacji pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji przy jednoczesnej poprawie komfortu jazdy.
- BMW 330e Plug-in Hybrid
Sumaryczna moc silnika auta wynosi prawie 300 KM, zapewniając wysoki komfort codziennej jazdy. Silnik elektryczny umożliwia ok. 50 km spokojnej jazdy po mieście.
- Hyundai Ioniq Plug-in Hybrid
Jest to jeden z najtańszych klasycznych miejskich hatchbacków. Pozwala na wygodne poruszanie się po mieście wyłącznie na napędzie elektrycznym, umożliwiając przejechanie nawet 60 km na jednym ładowaniu.
- Kia Niro CR-V
Nowoczesny crossover wyróżnia się ciekawym designem, niezawodnością, zadowalającą dynamiką układu napędowego i dużą ilością miejsca z tyłu. Stanowi świetną odpowiedź na potrzeby współczesnych kierowców.
- Honda CR-V
Przestronne wnętrze, codzienny komfort jazdy i niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, że jest to świetne rozwiązanie na co dzień. Uznawany jest przy tym za wyjątkowo trwały i mało awaryjny.
- Toyota Yaris Hybrid
Dzięki zastosowaniu technologii plug-in pozwala na codzienną jazdę po mieście, wykorzystując jedynie energię elektryczną. Dodatkowo charakteryzuje się odświeżonym designem i wysokim komfortem jazdy.
- Lexus NX
Odznacza się wyjątkowo wysokim indeksem niezawodności na poziomie 99,3%. Do najczęściej zgłaszanych usterek należą problemy z nawigacją i karoserią. Zapewnia jednocześnie wyjątkowo niskie zużycie paliwa.
- Toyota Rav4 Plug-in Hybrid
Toyota Rav4 zapewnia nadzwyczajnie wysokie osiągi. Wyposażona w silnik generujący 306 KM rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 6 s. Co więcej, jest to doskonałe auto na co dzień, pozwalające na pokonanie nawet 70 km na jednym ładowaniu.
- Lexus RX
Luksusowy SUV wyróżnia się innowacyjnym układem napędowym, składającym się z silnika 2.4 turbo oraz 2 silników elektrycznych, generując 371 KM mocy. Dostępne są dwa rodzaje nadwozia. Wersja L może pomieścić do 7 osób.