Solidne drewniane stoły są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Taki mebel możemy postawić nie tylko w kuchni czy jadalni, ale również w salonie czy gabinecie. Od kilku sezonów prawdziwym hitem są meble vintage. Stoły z drugiej ręki cieszą się olbrzymią popularnością nie tylko ze względu na swoją atrakcyjną cenę, ale także na oryginalność i wyjątkowy design. Takie meble z duszą możemy kupić w antykwariatach, na aukcjach meblowych czy po prostu wykorzystać stary mebel po dziadkach.

Choć drewniane stoły to z reguły bardzo solidne i trwałe meble, to jednak z biegiem lat pojawiają się na nich wyraźne ślady użytkowania, dlatego wymagają nie tylko systematycznej pielęgnacji, ale również okresowej renowacji. Nieco podniszczony drewniany stół z drugiej ręki możemy z powodzeniem samodzielnie odnowić. Podpowiadamy jak samodzielnie wykonać renowację drewnianego stołu w kilku prostych krokach.

Krok 1. Przygotowanie stołu do renowacji

Zanim przystąpimy do odświeżania wiekowego stołu, musimy przygotować wszystkie potrzebne materiały i akcesoria, a także sam mebel.

Będziemy potrzebować:

  • ściereczek i gąbki do czyszczenia,
  • łagodnego detergentu,
  • papieru ściernego,
  • szpachelki,
  • pędzli i wałka do malowania,
  • impregnatu do drewna,
  • preparatu do uzupełniania ubytków w drewnie,
  • farby lub lakieru.
  • folii ochronnej na podłogę,
  • rękawiczek i odzieży roboczej.

Zanim przystąpimy do renowacji stołu, warto go najpierw porządnie umyć. Zróbmy to za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki zmoczonej w wodzie z łagodnym detergentem- może to być specjalistyczny płyn do mycia drewna, ale sprawdzi się również płyn do naczyń oraz mydło w płynie.

Starajmy się nie moczyć bardzo drewna. Po umyciu stołu odczekajmy z następnym etapem prac, aż mebel całkowicie wyschnie.

Krok 2. Usunięcie ze stołu starego lakieru lub farby

Na wiekowych meblach lakier lub farba często pęka i nieestetycznie się łuszczy. Zanim przystąpimy do ich ponownego malowania, musimy więc koniecznie usunąć stare zniszczone warstwy farb i lakierów. Większe odpadające płaty możemy delikatnie usunąć za pomocą szpachelki, a resztę zetrzeć papierem ściernym. Do pierwszego szlifowania wybierzmy takim nieco ostrzejszym, a do drugiego szlifowania wybierzmy drobniejszy i delikatniejszy papier. Pamiętajmy, że ostrzejszy papier nadaje się do renowacji mebli wykonanych z litego drewna. W przypadku stołu z okleiną naturalną, ze sklejki lub fornirowanego znacznie lepszym wyborem będzie wyłącznie drobnoziarnisty papier ścierny.

Po zakończeniu szlifowania mebla koniecznie usuńmy z niego pył. Możemy to zrobić za pomocą odkurzacza lub szczotki. Po zebraniu kurzu i pyłu na sucho przecieramy jeszcze mebel kilkukrotnie wilgotną ściereczką.

Krok 3. Usuwanie szkodników z drewnianego mebla

Niestety zdarza się, że w wiekowych drewnianych stołach bytują szkodniki. Oznaką ich bytowania w drenie są niewielkie jasne otwory, z których wysypuje się mączka drzewna. Warto więc przed przystąpieniem do malowania i lakierowania dokładnie obejrzeć nasz stół pod tym kątem.

Do najczęściej żerujących na drewnianych meblach szkodników należą:

  • drwalnik paskowany,
  • spuszczel pospolity,
  • kołatek domowy.

Jak pozbyć się szkodników z mebli? Trzeba zastosować odpowiednie preparaty chemiczne. Są one bardzo skuteczne. Środki takie możemy kupić w marketach budowlanych. Należy nałożyć je za pomocą pędzla na drewniany mebel, a następnie zawinąć go szczelnie folią i odczekać 1-2 dni- czas ten różni się w zależności od rodzaju preparatu. Dokładnych informacji o sposobie stosowania środka poszukajmy na jego opakowaniu. Pamiętajmy też, by sprawdzić, czy dany preparat nadaje się do stosowania na nasz rodzaj stołu. Niektóre środki można stosować jedynie na lite drewno, niewskazane jest ich nakładanie na przykład na meble ze sklejki lub fornirowane.

Krok 4. Uzupełnianie ubytków w drewnie

Często zdarza się, że powierzchnia mebli z drugiej ręki jest nieco bardziej podniszczona. Oprócz otworów po żerowaniu szkodników drewna mogą się w nich znajdować na przykład dziury po gwoździach, różnej wielkości pęknięcia czy wyrwy spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi.

Nie martwmy się jednak, ponieważ możemy je z powodzeniem naprawić za pomocą masy szpachlowej do drewna. Znajdziemy ją w sklepach budowlanych. Preparaty te dostępne są w różnych kolorach. Jeśli na nasz stół będziemy później nakładać tylko przezroczysty lakier, to wybierzmy masę szpachlową o kolorze jak najbardziej zbliżonym do naturalnego koloru stołu, aby miejsce renowacji nie rzucało się w oczy.

Z kolei, jeśli zamierzamy malować mebel mocno kryjącą farbą, to najlepiej barwę szpachlówki dopasować do odcienia farby.

Po uzupełnieniu ubytków w meblu należy odczekać, aż preparat szpachlujący całkowicie wyschnie, a następnie wyrównać jego powierzchnię papierem ściernym, po czym usunąć pył szczoteczką oraz przetrzeć mebel jeszcze raz wilgotną ściereczką.

Krok 5. Konserwacja i wykończenie stołu

Ostatnim krokiem w procesie renowacji starego stołu jest impregnacja drewna, a następnie jego wykończenie.

Zastosowanie impregnatu ma na celu ochronę drewna przed działaniem szkodliwych czynników takich jak wilgoć czy promieniowanie UV, a także szkodniki i grzyby. Nie pomijajmy więc tej czynności.

Powierzchnie naszego stołu możemy wykończyć na kilka różnych sposobów. Jeśli chcemy, aby mebel był całkowicie naturalny, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest jego olejowanie. Specjalny olej do konserwacji i wykańczania drewnianych mebli nakładamy na powierzchnię stołu raz przy razie za pomocą pędzla z naturalnym włosiem. Nadmiar środka usuwamy z kolei miękką ściereczką.

Stół możemy także polakierować lub pomalować. Tutaj do wyboru mamy lakiery, lakierobejce oraz farby do drewna. Jeśli chcemy uzyskać silne krycie, wówczas najlepiej sprawdzą się farby kredowe lub ftalowe. Preparaty te nakłada się za pomocą wałka lub pędzla. Możemy położyć jedną lub dwie warstwy. Czas schnięcia oraz sposób nakładania środków różni się w zależności od ich rodzaju, dlatego najlepiej po prostu kierować się instrukcją producenta, którą znajdziemy na opakowaniu preparatu.

Renowacja wiekowego stołu nie jest bardzo trudna, ale z pewnością wymaga dokładności i zaangażowania. W zależności od stanu, a także wielkości mebla może ona zająć nam od kilku godzin do nawet kilku dni. Najlepiej więc zaplanować pracę na weekend lub wtedy, gdy mamy kilka dni wolnego.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać