Brudny telewizor nie tylko wygląda nieestetycznie. Dodatkowo pogarsza się wtedy jakość obrazu. Dlatego właśnie konieczne jest regularne dbanie o ekran. A zatem jak skutecznie wyczyścić ekran telewizora?

Czym wyczyścić ekran telewizora?

Telewizory goszczą już w niemal każdym domu. Dla wielu osób są ważnym elementem wystroju. Można także znaleźć odpowiedni telewizor dla seniora. Jednak bez względu na to, kto będzie z niego korzystał, warto równie bardzo o niego dbać i regularnie czyścic. Kurz, zacieki nie wyglądają dobrze, a do tego może się pogorszyć jakość obrazu.

Jak umyć telewizor?

Jeśli chcemy znaleźć dobry domowy sposób na to, czym wyczyścić ekran telewizora, nie musimy szukać daleko. większość współczesnych telewizorów możemy wyczyścić z pomocą zwykłej ścierki z mikrofibry. Nie potrzebujemy żadnych specjalnych środków i sprzętu.

Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad:

  • Na początek ekran przecieramy suchą szmatką. Powinna poradzić sobie z kurzem i lekkimi zabrudzeniami. Jeśli jednak plamy nie chcą zejść, lekko ją zwilżamy i przecieramy matrycę.
  • Nigdy nie przyciskamy szmatki mocno do ekranu, gdyż możemy go przypadkiem uszkodzić. Myjemy zawsze delikatnie polerując powierzchnię. Zawsze wykonujemy okrągłe ruchy.

Jeśli zastanawiamy się, czym wyczyścić ekran telewizora i szukamy specjalnego środka, możemy go wykonać samodzielnie. Mieszamy wodę destylowaną i biały ocet w proporcji 1:1. Taka substancja poradzi sobie zarówno z kurzem, jaki tłustymi plamami i nie uszkodzi telewizora. Warto jednak stosować preparaty, które są specjalnie przeznaczone do telewizorów.

Czym wyczyścić ekran telewizora – krok po kroku

Wbrew pozorom nie każdy może zdawać sobie sprawę, jak bezpiecznie powinno się przeprowadzać czyszczenie odbiornika. Dlatego teraz przedstawimy to krok po kroku.

Na początek wyłączamy telewizor z prądu i czekamy, aż będzie zimny. Dopiero wtedy zabieramy się za sprzątanie. Przy miejscach, które są trudno dostępne, wykorzystujemy patyczki higieniczne. Należy jednak zachować szczególną ostrożność.

Przecieramy ramkę zwilżoną szmatką, kurz z tyłu możemy wciągnąć odkurzaczem, a potem przetrzeć to miejsce szmatką. Następnie myjemy ekran i pozostawiamy urządzenie, by mgło dokładnie wyschnąć.

Ważne jest to, by nie włączać telewizora, póki jeszcze wysycha. Wilgoć w połączeniu z prądem nie jest dobra. Może przypadkiem dojść do zwarcia i zepsucia urządzenia. Warto więc poczekać.

Mycie telewizora – czego nie wolno robić?

Jeśli nie chcemy zepsuć swojego odbiornika, należy trzymać się kilku zasad. Dzięki temu uchronimy go przed uszkodzeniem.

  • Nigdy nie używamy do mycia szorstkich gąbek, chusteczek higienicznych, ostrych ścierek, ręczników papierowych – ze względu na to, że mają szorstką powierzchnię, mogą doprowadzić do porysowania ekranu. Takich zniszczeń nie da się odwrócić.
  • jeśli na ekranie występuje jakaś uporczywa plama, nie zdrapujemy jej paznokciem ani nożem. Możemy bowiem przypadkowo uszkodzić odbiornik. Lepiej od razu skorzystać z preparatów, które zostały do tego przeznaczone.
  • Gdy korzystamy ze środków myjących, należy zadbać o to, by nie przedostały się pod ramkę. Mogą bowiem dostać się do elektroniki i uszkodzić telewizor. Zawsze niewielką ilość preparatu nanosimy na szmatkę, a nie bezpośrednio na ekran. Potem delikatnie myjemy plamy.
  • Zawsze sprawdzamy, czy na szmatce nie ma żadnych okruchów i drobinek, które mogłyby doprowadzić do porysowania ekranu telewizora.
  • Nigdy nie stosuj płynu do mycia szyb, mebli czy podłóg – zawarte w nich substancje mogą doprowadzić do zniszczenia ekranu.
  • W przypadku telewizorów plazmowych nigdy nie stosujemy takich substancji jak amoniak, aceton, alkohol czy rozpuszczalnik.

Zawsze, gdy mamy wątpliwości co do tego, czym wyczyścić ekran telewizora, najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą, który zaproponuje najlepsze rozwiązania. W większości przypadków jednak wystarczy wspomniana sucha szmatka z mikrofibry. Dzięki temu pozbywamy się kurzu i nie niszczymy naszego sprzętu.