Ogród jest miejscem, w którym można spędzać czas w gronie najbliższych bądź samodzielnie relaksując się po całym dniu spędzonym w pracy. Jednak, aby ogród stał się miejscem do wypoczynku, musisz odpowiednio zagospodarować dostępną przestrzeń.

Odpowiednie urządzenie ogrodu pozwoli ci odpoczywać na świeżym powietrzu, a także obserwować różnokolorowe kwiaty, krzewy i drzewa. W ogrodzie możesz również uprawiać warzywa i owoce. W ten sposób ogród nie tylko będzie ładnie wyglądał, ale również będzie praktyczny.

Urządzamy ogród samodzielnie – jak zacząć?

Urządzenie ogrodu zacznij od rozmowy ze wszystkimi domownikami. Niech każdy powie czego oczekuje, żebyś mógł dostosować ogród do wymagań wszystkich domowników. Ogród pełni kilka funkcji, a na każdą z nich przypada wydzielona strefa.

Strefa dekoracyjna, inaczej zwana strefą reprezentacyjną to część ogrodu od strony drzwi frontowych. To właśnie tą część ogrodu będą widzieć twoi goście i przechodnie, zatem zadbaj o jej wygląd. Oczywiście nie oznacza to, że w pozostałej części ogrodu nie musisz mieć roślin ozdobnych. Rośliny ozdobne powinny być w całym ogrodzie, jednak w części ogrodu, w której znajduje się taras warto przeznaczyć więcej miejsca na relaks czy wykonywanie aktywności na świeżym powietrzu.

Nieco wolnej przestrzeni przyda się jeśli masz dzieci, psa, kota czy po prostu lubisz spędzać czas na łonie natury. Ogród może stać się twoim prywatnym kawałkiem natury wśród betonowej dżungli, jeśli będzie odpowiednio urządzony. Możesz również przygotować ekologiczny kompostownik, który pozwoli na maksymalizację oszczędności i jest absolutnym niezbędnikiem dla każdej szanującej osoby która lubi ogrodnictwo.

Prywatność w ogrodzie

Planując zagospodarowanie ogrodu nie zapominaj o zapewnieniu sobie prywatności. W końcu każdy chciałby wypoczywać w spokoju bez zaglądania wścibskich sąsiadów czy przechodniów. Prywatność zapewni ci żywopłot, który mogą stanowić tuje bądź krzewy liściaste. Jednak te pierwsze są częściej wybierane ze względu na to, że są zielone przez cały rok.

Pielęgnacja żywopłotu polega na nawożeniu i regularnym przycinaniu. W przypadku małego ogrodu nie zajmie to dużo czasu. Jeśli masz duży ogród to możesz zdecydować się na ogrodzenie drewniane bądź betonowe. Takie rozwiązanie zapewni ci prywatność, a jednocześnie nie wymaga dodatkowej pracy.

Sadzenie drzew w ogrodzie

W ogrodzie warto posadzić drzewa, które dadzą cień w upalne dni. W mniejszych ogródkach lepiej wybrać nieco niższe drzewa. Z kolei w większych dobrze sprawdza się iglaki, orzechy czy drzewa owocowe. Drzewa owocowe nie tylko tworzą cień, ale również dadzą ci pyszne owoce.

Nie zapominaj również o krzewach, które można połączyć z kwiatami tworząc piękne rabaty. Wiele osób posiadających małe ogródki często sadzi same kwiaty bez krzewów i drzew. Ogródek może wtedy wyglądać na nieco pusty, a tego chcesz uniknąć. W małych ogródkach, np. takich w szeregowcach czy tych występujących w mieszkaniach na parterze, warto posadzić karłowate drzewka i krzewy. Nie zabiorą dużej ilości miejsca, a będą dopełniać aranżację kwiatową.

Wypoczynek w ogrodzie – jak urządzić strefę wypoczynkową?

Strefa wypoczynkowa jest ważnym elementem ogrodu, gdyż to właśnie tam będziesz mógł się zrelaksować sam bądź w gronie najbliższych. Zagospodaruj przestrzeń tak, żeby zmieścił się stół z krzesłami, przy którym wspólnie będziecie mogli spożywać posiłki na świeżym powietrzu.

Leżaki, hamak czy huśtawka ogrodowa przydadzą się po ciężkim dniu w pracy czy w czasie urlopu. Będziesz mógł wypoczywać na łonie natury, nawet jeśli mieszkasz w mieście. Basen to dobry sposób na ochłodę w upalne dni. W mniejszych ogrodach lepsze może być jacuzzi. Basen sprawdzi się również dla dzieci. Oczywiście wtedy musisz wybrać basen odpowiedniej wielkości, aby dziecko mogło bezpiecznie się bawić. Jeśli masz dzieci, to warto wyznaczyć miejsce do zabawy, w którym możesz postawić mały plac zabaw składający się z piaskownicy, huśtawki czy domku. Zadbaj o to, aby w strefie dla dziecka był cień w upalne dni.

Dzięki temu twoja pociecha będzie mogła bawić się godzinami. Jeśli lubisz oglądać filmy czy seriale w gronie najbliższych, to dobrym rozwiązaniem może być zakup projektora z ekranem. Pozwoli ci to oglądać filmy na dużym ekranie w dowolnym miejscu.