Zdarza się, że w danym urzędzie jest duże zapotrzebowanie mieszkańców na wyrobienie paszportu. W tej sytuacji mieszkańcy muszą czekać w długich kolejkach. W takiej sytuacji warto mieć świadomość, że nie obowiązuje rejonizacja paszportowa.

Przyspieszony wniosek o paszport – co warto wiedzieć?

Choć wniosek o paszport można złożyć w dowolnym miejscu, nie ma możliwości wyrobienia tego dokumentu, umieszczając podanie za pośrednictwem Internetu. Wniosek o paszport można wyrobić jedynie, stawiając się w danym punkcie, składając wniosek w formie papierowej.

Wybierając punkt do wyrobienia paszportu, warto pamiętać, iż istnieje również konieczność odbioru dokumentu w tym samym miejscu za około miesiąc. Z tego względu czasami warto się wstrzymać z wyrabianiem dokumentu z dala od miejsca zamieszkania np.: podczas urlopu w innym mieście. Wniosku nie może złożyć ani odebrać za osobę wyrabiającą paszport, jakakolwiek inna osoba trzecia wliczając najbliższych członków rodziny, a także kuriera pocztowego. Procedura ta wygląda w ten sposób w szczególności z uwagi na konieczność pobrania od przyszłego posiadacza dokumentu odcisków palców oraz konieczność weryfikacji.

Czy można wyrobić paszport w innym mieście niż się mieszka?

Aby wyrobić paszport, można udać się do dowolnego punktu paszportowego na terenie Polski. Jest to dozwolone niezależnie od tego, czy osoba składająca wniosek znajduje się w innym mieście, czy województwie.

Osoba chcąca wyrobić ten dokument może udać się do dowolnego miejsca na terenie kraju bez konieczności składania dodatkowych podań, czy wniosków oraz udzielania dodatkowych informacji. Na stronach urzędów wojewódzkich można zasięgnąć informacji, gdzie znajdują się punkty paszportowe na danym obszarze.

Czy można przyspieszyć proces wyrabiania paszportu?

W sezonie letnim o wyrobienie paszportu z uwagi na urlopowe wyjazdy ubiega się szczególnie duża liczba osób. Dużym udogodnieniem jest możliwość zarezerwowanie określonego terminu dotyczącego zarówno złożenia wniosku, jak i odbioru online.

Dzięki temu odbiór będzie możliwy w wolnym dniu. Osobie, której w szczególności zależy na czasie, pozostaje możliwość, złożenia wniosku o wyrobienie paszportu tymczasowego w trybie przyspieszonym. Decydując się na taką formę wyrabiania dokumentu, należy mieć na uwadze, że jego ważność będzie obowiązywała jedynie przez rok. Warto również zapoznać się z regulacjami obowiązującymi w tym kraju, ponieważ paszport tymczasowy w niektórych państwach nie jest uznawany. Należy również mieć na uwadze, że ten rodzaj dokumentu jest wyrabiany tylko w określonych przypadkach.

Wśród nich można wymienić m.in. pogrzeb bliskiej osoby, kradzież lub utratę ważności paszportu podczas pobytu za granicą, a także przebywania w danym kraju tymczasowo i chęć powrotu do stałego miejsca pobytu.

Wyrabianie paszportu w trybie przyspieszonym – jak długo trzeba czekać?

Wyrabianie paszportu tymczasowego, czyli w trybie przyspieszonym jest zdecydowanie krótsze niż w normalnym przypadku. Pomimo że na paszport zwykle trzeba czekać nieco krócej, niż wymagane 30 dni, to jego wyrobienie nigdy nie będzie trwało jedynie 2 dni roboczych. Tak krótki czas oczekiwania obowiązuje z kolei w przypadku wyrabiania dokumentu w trybie przyspieszonym. Mimo to warto zadbać wcześniejszą rezerwację terminu składania wniosku, ponieważ w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na takie usługi jest bardzo duże.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać