Profil zaufany jest metodą, która pozwala na szybkie i bezpłatne potwierdzenie tożsamości we wszystkich serwisach publicznych.

Czym dokładnie jest profil zaufany? Dlaczego warto go założyć?

Oprócz weryfikacji tożsamości, profil zaufany umożliwia również złożenie podpisu elektronicznego, który jest równorzędny z własnoręcznym podpisem złożonym na papierze. Do każdego obywatela może zostać przypisany tylko jeden profil zaufany. Ze względu na oszczędność czasu i wygodę, warto rozważyć jego założenie. Jak wygląda procedura założenia profilu zaufanego?

Profil zaufany – jakie korzyści daje?

Profil zaufany umożliwia załatwienie szerokiego zakresu spraw i czynności urzędowych bez wychodzenia z domu, tylko za pośrednictwem Internetu. Obejmuje on między innymi logowanie do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), złożenie wniosku o dowód osobisty czy sprawdzenie statusu tego wniosku, czy zaaplikowanie o świadczenie 500+.

Ponadto, istnieje możliwość sprawdzenia ilości punktów karnych, złożenia deklaracji podatkowych czy wniosku o rejestrację działalności gospodarczej. Za pośrednictwem profilu zaufanego możemy także wysyłać do podmiotów publicznych różnego rodzaju pisma, i opatrzyć podpisem elektronicznym dokumenty, które tego wymagają.

Załóż profil zaufany – weryfikacja poprzez serwis bankowy

Jako że banki w trakcie zakładania konta są zobowiązane do weryfikacji tożsamości klienta (na podstawie dokumentu tożsamości), istnieje możliwość założenia profilu zaufanego poprzez bankowość internetową. Na chwilę obecną, taką opcję oferują następujące znane banki:

  • Inteligo
  • ING Bank Śląski,
  • mBank
  • PKO BP,
  • Alior Bank
  • Millenium
  • Santander
  • Pekao
  • oraz serwis Poczty Polskiej Envelo i ponad 300 spośród banków spółdzielczych.

Na rządowej stronie należy wybrać bank, który obsługuje nasze konto, a następnie przejść kolejne kroki procedury. Jest to najszybszy sposób założenia profilu zaufanego.

Jak założyć profil zaufany kiedy nie masz konta w banku?

Procedura założenia profilu zaufanego przez konto bankowe jest oczywiście najszybszym sposobem. Nie wszystkie banki oferują jednak taką możliwość, zatem istnieją 3 inne sposoby na założenie profilu zaufanego bez pośrednictwa banku.

  1. Pierwszym z nich jest wybranie na stronie profilu zaufanego opcji „Rozmowa wideo z urzędnikiem”. Zostaniemy przekierowani do wniosku, w którym należy podać podstawowe dane, określić dogodny dla nas termin rozmowy, a następnie zatwierdzić wniosek za pomocą kodu autoryzującego otrzymanego w SMSie. Do wyboru mamy 2 aplikacje, za pośrednictwem których można przeprowadzić rozmowę: Microsoft Teams oraz Skype.
  2. Jeśli posiadamy tak zwany e-dowód osobisty, założenia profilu można również dokonać za jego pomocą. Potrzebny będzie do tego jednak czytnik NFC bądź smartfon w niego wyposażony. W takim przypadku należy pobrać ze sklepu Play aplikację eDO, która przeprowadzi nas przez wszystkie kroki procedury weryfikacyjnej.
  3. Dla osób, które wolałaby założyć profil zaufany podczas osobistego spotkania z urzędnikiem, również przewidziano taką możliwość. W takim przypadku należy wybrać opcję „W placówce”. Tworzymy wtedy profil zaufany internetowo, a by potwierdzić tożsamość, wystarczy stawić się z dowodem osobistym w jednej z ponad 2000 placówek znajdujących się zarówno w Polsce, jak i za granicą.