Przygotowanie w domu soku z aloesu może dać liczne korzyści całej rodzinie. Roślina z powodzeniem dba o naszą odporność i regenerację organizmu. Coraz chętniej robimy w domach nalewkę z aloesu, która ma unikalny smak. Oczywiście na samym początku musimy zakupić roślinę. Jak przygotować pitny aloes? O czym warto wiedzieć? Czym cechują się liście aloesu?

Pitny aloes – jak przygotować?

Stworzenie soku z aloesu wymaga zakupu świeżych liści aloesu. Poza tym warto sięgnąć po sok z cytrusów lub miód. W celu przygotowania nalewki, posłuży nam również wino lub wódka. Liście aloesowe do przetworów powinny być młodsze niż pięcioletnie i starsze niż dwuletnie. Powinniśmy zatem wiedzieć, w jakim wieku jest roślina.

Specjaliści zalecają zakup rośliny o wysokości 30 cm. Dzięki temu dolne liście nadają się do wykorzystania. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy roślina ma boczne pędy. Jeżeli tak, to oznacza, że żyje dłużej niż rok. Aloes wymaga jasnego stanowiska i piaszczystej ziemi. Podlewanie odbywa się raz lud dwa razy w tygodniu. Liście na przetwory ucinamy za pomocą ostrego noża u nasady i wkładamy do lodówki na całą dobę. Co ciekawe, schłodzenie wzmaga aktywność składników rośliny. Pitny aloes jest chętnie stosowany w polskich domach.

Liście aloesu i smaczny sok

Jak przygotować aloes z cytrusami? Liście aloesu wkładamy do lodówki na 24 godziny. Następnego dnia obcinamy brzegi z kolcami i wydrążamy miąższ rośliny. Następnie wrzucamy liście do szerokiego dzbanka i dodajemy soku z cytrusów.

Konieczne jest zmiksowanie całości. Zawiesisty sok można sprawnie przetrzeć przez sitko, a następnie przelać do butelki z ciemnego szkła i umieścić w lodówce. Sok można przechowywać w tym miejscu przez ok. 7 dni. Alternatywą jest dodanie do soku miodu, zamiast soku z cytryny. Najlepszym rozwiązaniem jest zażywanie soku z aloesu każdego dnia, po 2-3 razy. Można spożywać samodzielnie lub z sokiem.

Jak przygotować uzdrawiającą nalewkę z aloesu?

Pitny aloes przyjmuje bardzo często formę nalewki. Z łatwością stworzymy przykładowo nalewkę na problemy trawienne lub nalewkę wzmacniającą.

Przepis na nalewkę z aloesu na problemy z trawieniem

  • świeże liście mieszamy (za pomocą blendera) z miodem i odrobiną spirytusu,
  • wlewamy nalewkę do butelki z ciemnego szkła,
  • odkładamy w ciemne miejsce na 5 dni,
  • wstawiamy butelkę do lodówki.

Taką nalewkę można zażywać przed jedzeniem, po jednej łyżeczce. W efekcie usprawnimy proces trawienia i zapomnimy o kłopotach jelitowych.

A jak zrobić wzmacniającą nalewkę z aloesu?

Liście z aloesu dużego wkładamy do sokowirówki i przecieramy przez sitko. Do soku dodajemy czerwone wino i trochę płynnego miodu. Całość trzeba dokładnie wymieszać. Ostatni etap to wlanie nalewki do butelki z ciemnego szkła i odstawienie w ciemne miejsce na 10 dni. Gotowa nalewkę można pić jeden raz dziennie, po małym kieliszku.

Liście aloesu, pitny aloes – podsumowanie

Jak widać, aloes daje nam wiele możliwości co do przygotowania smacznych nalewek i soków. To cenna roślina, która jest znaną na świecie już od wielu lat. Wykazuje liczne właściwości, co odróżnia ją na tle innych roślin. Liście aloesu zakupimy w wielu sklepach, przy czym zagorzali ogrodnicy hodują je w swoich ogrodach. Przygotowanie pitnego aloesu nie jest trudnym zadaniem, dlatego każdy sobie z tym poradzi.