Poszukując ogrzewania do domu jednorodzinnego warto podążać w kierunku ekologii oraz oszczędności. Ze względu na różnorodne sposoby ogrzewania domu można wybrać taką instalację, która najlepiej spełni oczekiwania.
Tradycyjnym sposobem ogrzewania domu jednorodzinnego są zazwyczaj kotły na węgiel lub drewno. Emitują one jednak uciążliwy dla otoczenia dym, a ponadto ich obsługa jest czasochłonna i wymaga nieustannego kontrolowania ich pracy.
Jakie są sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego?
W przypadku osób, które dużo czasu spędzają poza własnym domem może być to nieco problematyczne. Z kolei pompa ciepła jest najbardziej wygodnym rozwiązaniem. Nie wytwarza spalin oraz działa w pełni automatycznie. Napędzana jest energią elektryczną, natomiast dostarcza ciepło pobierane z otoczenia.
Jest to zatem urządzenie ekologiczne. Niestety minusem pompy ciepła są bardzo wysokie nakłady inwestycyjne na jej zakup. Dlatego już na początku warto oszacować opłacalność inwestycji, czego celem jest zmniejszenie kosztów potrzebnych na ogrzewanie domu. Koszty mogą różnić się w zależności od ceny paliwa, ale także sprawności urządzeń.
Powietrzna pompa ciepła – sposób na ogrzewanie domu
Urządzeniem, które zapewnia ciepło w domu a jednocześnie jest wygodne i niedrogie to powietrzna pompa ciepła. Podobnie jak w przypadku pompy gruntowej pompa powietrzna dostarcza ciepło, które pobiera z otoczenia. Ciepło to jednak pobierane jest z powietrza. Tym samym efektywność urządzenia jest nieco niższa aniżeli w przypadku pompy, która czerpie ciepło z gruntu.
Dlatego ogrzewanie powietrzną pompą ciepła jest nieco droższe. Natomiast sama instalacja jest dużo prostsza w montażu. Dodatkowo w odniesieniu do pomp ciepła cena kształtuje się wprost proporcjonalnie do mocy urządzenia. Ponadto nie trzeba martwić się o komin, który nie jest potrzebny w przypadku pomp ciepła. Z kolei kiedy brakuje miejsca w domu wówczas urządzenie można zainstalować na zewnątrz. Nie ma także potrzeby magazynowania paliwa, a także płacenia za regularne przeglądy komina.
Ogrzewanie do domu – kotły na gaz i olej opałowy
Domy z ogrzewaniem kotłami na gaz płynny oraz olej opałowy są nieco droższe w eksploatacji. Jest to oczywiście bardzo wygodne w obsłudze, jednak wygoda ta jest stosunkowo kosztowna. Jednak w przypadku większych domów, gdzie do ogrzania budynku potrzeba dużej ilości energii koszty za ogrzewanie mogą być rzeczywiście ogromne. Inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku budynków energooszczędnych.
Jednak najdroższe w eksploatacji uznaje się ogrzewanie elektryczne do domu rodzinnego. Tam koszt założenia instalacji nie jest tak wysoki, gdyż nie trzeba wykonywać w kotłowni oraz instalacji centralnego ogrzewania. Nie jest potrzebny również komin. Wystarczy zakupić dobrej jakości grzejniki elektryczne, które są stosunkowo tanie. Można także zdecydować się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, na przykład w wybranych pomieszczeniach, zgodnie z potrzebami.
Niestety bardzo kosztowna jest energia elektryczna, tym samym w domu jednorodzinnym który nie posiada paneli fotowoltaicznych tego typu ogrzewanie może być bardzo drogie. Może się to jednak opłacać w przypadku domu pasywnego, jeżeli tylko jego metraż nie będzie zbyt duży.
Pompa ciepła do ogrzewania domu rodzinnego
W przypadku dużych domów o ogromnej powierzchni potrzebne są duże ilości energii do ogrzewania. Tym samym w takiej sytuacji mniej korzystne jest wybieranie urządzeń drogich w eksploatacji, jednak tanich w zakupie. Dlatego kiedy ogrzewanie pochłania dużo energii lepiej jest skorzystać z pompy ciepła, która jest wysokim kosztem inwestycyjnym, jednak jej dalsza eksploatacja jest tania.
Rozważyć należy także działanie w domu wszystkich urządzeń elektrycznych, które podobnie jak pompa ciepła potrzebują energii. Dlatego decydując się na tego typu instalację warto przemyśleć również zakup paneli fotowoltaicznych.