Odrobaczanie jest zabiegiem, który powinien wykonywać swojemu zwierzęciu każdy odpowiedzialny właściciel. Oczywiście, nasze pupile nie wiedzą, że tabletkę, którą muszą przyjąć, przyjmują dla swojego dobra, często więc w tym wypadku nie są skore do współpracy ze swoimi właścicielami – to właśnie dlatego podanie tabletki na odrobaczanie dla psów i kotów jest takie trudne.
Jak przekonać swojego kota lub psa do przyjęcia tabletki? Poznaj sprawdzone sposoby, czytając ten artykuł.
Dlaczego i jak często należy odrobaczać nasze psy i koty?
Odrobaczanie jest bardzo ważne i powinno być stosowane przez każdego właściciela psa i kota. Dzięki niemu zapobiec można bytowaniu pasożytów w organizmie naszego czworonożnego pupila, a jeśli zasiedliły one już jego przewód pokarmowy – całkowicie je z niego usunąć.
Podczas pierwszego pół roku życia pieska odrobaczać należy go maksymalnie raz w miesiącu, gdy zaś jest starszy – raz na kwartał. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kotów dorosłych, chyba, że są one zwierzętami zupełnie niewychodzącymi – wtedy odrobaczanie możemy przeprowadzać raz na cztery miesiące. Kocięta odrobacza się po raz pierwszy, gdy mają cztery tygodnie, następnie zaś zabieg powtarza się co dwa tygodnie aż do momentu, gdy kocia mamusia zakończy karmienie swojego potomka mlekiem. Następnie, aż do szóstego miesiąca, tabletki na odrobaczenie podaje się co miesiąc.
Jak podawać tabletki na odrobaczanie dla psa lub kota?
Należy pamiętać, by odpowiednią dawkę preparatu ustalić z weterynarzem – zbyt mała może nie osiągnąć pożądanego skutku, zaś zbyt duża – zagrozić zdrowiu naszego pupila. Ponadto, zbyt częste podawanie środków może spowodować osłabienie organizmu pieska lub kotka, zaś zbyt rzadkie – rozwinięcie się w jego organizmie licznych pasożytów i chorób, które te mogą wywoływać.
Podawanie tabletki na odrobaczanie – wyrobienie dobrych nawyków już za młodu
Jeśli często wykonujemy zabiegi w obrębie pyska naszego pupila, takie, jak strzyżenie czy też mycie jego zębów, z pewnością będzie on przyzwyczajony do wykonywania wszelkich, niekoniecznie lubianych przez niego czynności w pobliżu wrażliwej strefy, jaką stanowi jego mordka. Jeśli będziemy więc regularnie podejmować tego typu działania, jak również i regularnie przeprowadzać odrobaczanie, gdy czworonożny towarzysz jest jeszcze młody, w przyszłości łatwiej będzie przekonać go do połykania tabletek.
Inteligentny kamuflaż tabletek na odrobaczanie
O ile tabletka może kojarzyć się psu lub kotu nieprzyjemnie z powodu swojego zapachu lub wyglądu, gdy umieści się ją w ulubionym smakołyku naszego zwierzęcia, może on nie zauważyć jej obecności i przełknąć ją wraz z wspomnianą przekąską. Pozwoli to nam uniknąć negatywnych skojarzeń, nasz czworonożny przyjaciel zaś z pewnością ucieszy się z nagrody.
Co jeśli nasz pupil zjada wszystko, a zostawia tabletkę?
W takim wypadku wybór jest tylko jeden – należy zainwestować w tabletki, które można kruszyć. Należy rozdrobnić je w moździerzu lub widelcem, a następnie wkruszyć do mokrej karmy i wymieszać – w ten sposób kot czy pies nie będzie mógł uniknąć przyjęcia tabletki wraz z pożywieniem i jej wypluć.
Pies lub kot jest osłabiony i nie ma siły połykać – jak wtedy podać mu leki?
Choroba zwierzęcia jest ciężkim i stresującym przeżyciem zarówno dla chorującego, jak i dla jego właściciela. Jeśli nasze zwierzę jest stare lub chore i połykanie jest dla niego czynnością sprawiającą mu trudności, warto jest podać mu tabletkę tak samo, jak można je nawadniać – poprzez strzykawkę.
W tym celu należy kupić w aptece wspomniany sprzęt medyczny, kupić taką tabletkę na odrobaczanie, którą mamy możliwość rozkruszyć, a następnie rozpuścić ją dokładnie w wodzie. Następnie całość powstałej mieszaniny nabieramy strzykawką i, naciskając tłok, wlewamy ją do pyszczka naszego psa lub też kota.