Wiele osób rozpoczynających przygodę z bieganiem zastanawia się nad tym, czy lepiej jest biegać z rana czy może wieczorem. Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od naszego stylu życia, efektów, jakie chcemy osiągnąć, możliwości czasowych czy nawet aktualnego zdrowia.

Jeżeli chodzi o bieganie rano, to jest to najlepsze rozwiązanie, kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się nadmiaru kalorii. Natomiast w przypadku biegów wieczornych, możemy rozładować napięcie i stres, a także dotlenić organizm przed snem.

Dlaczego warto biegać z rana?

Jeśli naszym celem jest jak najszybsze zredukowanie wagi, to poranne bieganie będzie najskuteczniejsze. Największe efekty metaboliczne osiągniemy, kiedy będziemy wykonywać interwały.

Poranny bieg po lesie czy parku w środku miasta pomaga nam się świetnie rozbudzić i doskonale motywuje, ponieważ po wykonaniu treningu czujemy, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty w szczególności dla naszego zdrowia, więc łatwiej jest nam rozpocząć wykonywanie codziennych obowiązków w domu czy w pracy. Każdy, kto biega z samego rana, tuż po przebudzeniu uczy się również samodyscypliny.

Bardzo często w naszym życiu przydarzają się różnego rodzaju sytuację, w których odpuszczamy albo nam się nie chce biegać. Najczęściej są to nasze myśli, które podpowiadają nam, aby zostać jeszcze dłużej w ciepłym łóżku albo że pogoda jest nieodpowiednia, ponieważ pada deszcz, więc nie ma sensu biegać. Wyrobiona dyscyplina pomoże pokonać wszelkie przeciwności i zmobilizować się do biegania.

Rano większość osób biega na czczo, więc treningi nie powinny być zbyt intensywne, ponieważ mocne tempo może doprowadzić do zasłabnięcia. Trzeba również pamiętać o tym, aby wybrać dla siebie dobrze dopasowane buty, które będą odpowiednie do miejskich ścieżek albo leśnych dróżek.

Jakie są korzyści z biegania wieczorem?

Dlaczego warto biegać wieczorem? Czy taka aktywność jest wskazana? Oczywiście możemy zobaczyć każdego dnia wiele osób, które biegają zarówno rano, jak i wieczorem. Najczęściej musimy dopasować nasz styl życia, a przede wszystkim wykonywaną pracę do czasu wolnego, w którym będziemy mogli wybrać się na trening.

Bieganie tuż przed snem oczywiście również pomaga w odchudzaniu, ale nie ma już tutaj tak dużej skuteczności, jak przemiana metabolizmu podczas porannego rozruchu. Daje jednak niesamowite efekty zdrowotne i przede wszystkim wspomaga redukcję kortyzolu, który gromadzimy w ciągu całego dnia.

Codziennie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju sytuacje stresujące zarówno w pracy, jak i w domu, dlatego zaplanowanie sobie biegania na wieczór pozwoli rozładować wszystkie napięcia. Dodatkowo docenimy w ten sposób doskonale organizm, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z bezsennością. Solidny wysiłek z pewnością sprawi, że nie będziemy musieli długo czekać, aż zaśniemy.

Lepiej trenować jogging rano czy wieczorem?

Większość osób w związku z aktywnością zawodową najczęściej decyduje się na bieganie wieczorem. Rano zazwyczaj wstajemy i wybieramy się do pracy. Nie mamy czasu na to, aby zorganizować sobie treningi poranne. Późniejszą porą nie musimy także kontrolować swojego czasu, dzięki czemu możemy bieganie nawet przedłużyć. Wszystkie obowiązki mamy już za sobą, więc nie musimy się niczym martwić.

Wieczorny bieg trudno jest wykonać na czczo, dlatego też należy zwracać uwagę na posiłki spożywane w ciągu dnia, aby nie zjeść za dużo. Ponadto wieczorem po całym dniu jesteśmy już dosyć mocno zmęczeni, co może utrudnić bicie rekordów i podwyższanie poprzeczki. Organizm jest znacznie mniej wydajny niż podczas porannego biegu, kiedy jesteśmy w pełni naładowani energią.

 

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać