Stara kuchenka kaflowa nie musi straszyć otoczenia swoim wyglądem. Odrestaurowanie kuchenki kaflowej można wykonać na własną rękę lub z pomocą specjalistów. Dzięki temu zadbamy o gustowną i stylową dekorację, która będzie przyciągają uwagę.

Kuchenki kaflowe był użytkowane przez naszych rodziców i dziadków. Z biegiem czasu zastąpiły je bardziej nowoczesne urządzenia, jednak w niektórych domach pozostały stare kuchenki kaflowe. Na szczęście istnieje kilka ciekawych sposobów na to, aby całkowicie odmienić ten element. O czym warto pamiętać? Jak wyremontować starą kuchenkę kaflową? Na jakie rozwiązanie postawić?

Jak wyremontować kuchenkę kaflową?

Stara kuchenka kaflowa do wyremontowania może nabrać całkiem nowego charakteru. W starszych domach spotykane są urządzenia z poprzednich lat, które nadal mogą sprawnie działać. Okazuje się, że węglowa kuchnia może zachwycać ciekawym stylem i unikalnością.

Jednakże dobrym rozwiązaniem jest odrestaurowanie kuchenki kaflowej. Wszelkie oznaki zużycia z czasem nie prezentują się estetycznie i wzbudzają dyskomfort użytkowników. Aby zniwelować konieczność ciągłego dokonywania drobnych napraw, warto postawić na większą pracę renowacyjną. W tym wypadku sprawdzi się obudowanie starej kuchni nowymi kaflami. Oryginalne kafle często bywają przebarwione i zniszczone, a nieestetyczne kolory dodatkowo odstraszają swoim wyglądem.

Trudności w odzyskiwaniu pieca kaflowego

Odrestaurowanie kuchenki kaflowej nie musi być tak trudne, jak mogłoby się zdawać. Odnowa często spędza sen z powiek domownikom, którzy nie wiedzą, od czego zacząć. Pewną opcją jest skorzystanie z asortymentu sklepów, gdzie znajdziemy elementy do zbudowania kuchni od podstaw. jednakże znacznie ciekawiej będzie pomalować stare kafle. W procesie malowanie niczym nie ryzykujemy.

Od czego zacząć remont starej kuchenki kaflowej?

Od czego powinniśmy zacząć? W budowlanym sklepie trzeba poszukać farbę odporną na działanie wysokiej temperatury. Okazuje się, że producenci dają nam wiele możliwości podczas doboru. Istnieją specjalne produkty przeznaczone nawet do malowania grzejników. Kupmy zatem taką farbę, która będzie dobrze trzymała się na szkliwionej powierzchni.

Przed malowaniem nie możemy pomijać umycia i odtłuszczenia kafli. W tym celu posłuży nam rozpuszczalnik, a wszelkie prace nie mogą odbywać się przy rozpalonej kuchence kaflowej. Powierzchnię suchą malujemy wałkiem i pędzlem o niewielkich rozmiarach. Dzięki temu dokładnie dotrzemy do każdego zakamarka i szczeliny kuchenki. Taki pomysł może dać satysfakcjonujące efekty. Od tej pory kuchenka prezentuje się jak nowa. Stanowi nie tylko funkcjonalne urządzenie, lecz także gustowną dekorację w naszym domu.

Remont kuchenki kaflowej – ciekawe rozwiązania

Po odrestaurowaniu kuchenki, warto przystąpić do pomalowania płyty i założenia nowych drzwiczek do pieca chlebowego. Jeśli zależy nam na obserwowaniu żaru w palenisku, dobrą opcją są szklane drzwiczki. Płytę wyczyścimy za pomocą drucianej szczotki. Do malowania może nam posłużyć sprawy zakupiony w markecie, przeznaczony do stosowania w wysokich temperaturach.

Jak widać, przeprowadzenie remontu starej kuchni kaflowej nie musi być trudnym zadaniem. Rozpoczynając wszelkie prace, dobrym wyborem jest ściągnięcie starej powłoki. To pozwoli nam zastosować farbę olejną doskonałej jakości. W tym wypadku posłużą nam różne środki i farby dostępne w budowlanych marketach.

Przed nałożeniem farby, konieczne jest wyczyszczenie powierzchni zewnętrznej pieca i zaszpachlowanie wszelkich ubytków. Po tych czynnościach z powodzeniem przystąpimy do malowania. Puszka farby nie kosztuje wiele i może dać oryginalne efekty. Ilość potrzebnych puszek nie jest dokładnie określona i zależy głównie od wyglądu zewnętrznego kuchenki i stanu kafli. Po pomalowaniu z pewnością warto przeprowadzić próbę ogniową.