Nadmierny popęd seksualny, którego doświadczają psy, określa się mianem „satyriasis”. Wbrew pozorom nie jest to kłopotliwym zjawiskiem jedynie dla osób opiekujących się zwierzętami z tym rodzajem nadaktywności.

To zjawisko nie oznacza problemu wychowawczego. Jest ono określoną jednostką chorobową. Istnieje lista objawów, które świadczą o hiper seksualności psów. Poza tym warto mieć świadomość, że może ona być skutecznie leczona.

Zmniejszenie popędu seksualnego u psa – jak to zrobić?

Właściwa terapia może oszczędzić właścicielom czworonogów wiele niewygodnych sytuacji. Ponadto zapobiegnie wystąpieniu poważniejszych komplikacji związanych ze zdrowiem psów.

Pies i jego dojrzałość seksualna

Psy w szczenięcym wieku najczęściej zachowują się bezpłciowo, ponieważ nie są one świadome istnienia płci. Ten stan rzeczy zmienia się gdy zwierzę dorasta. Jakakolwiek świadomość seksualna u psów pojawia się w okresie pierwszej cieczki, której doświadcza suczka. Dorosłe psy poza świadomym rozróżnianiem obu płci uznają siebie za istoty aktywne seksualnie.

Konsekwencjami spowodowanymi przez tę samoświadomość są pewne zupełnie normalne zachowania. Towarzyszą one organizmom we wchodzeniu w dorosłość. U psów obu płci dostrzec można impulsy świadczące o samopoznaniu oraz samozadowoleniu. Często pocierają lub liżą własne narządy płciowe w celu zbadania swego ciała.

Takie zachowania są w zupełności normalne, ale są też niepokojące sygnały, które powinny zwrócić uwagę właścicieli. Prawdopodobnie świadczą one o nadmiernym popędzie seksualnym u psów.

Pies dotknięty „satyriasis” – nadmiernym popędem seksualnym

Gdy apetyt seksualny dręczący czworonoga staje się zdecydowanie zbyt wysoki, zaczyna się problem. Zawyżone pożądanie niemożliwe do zaspokojenia może skutkować zachowaniami, które mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia a w niektórych przypadkach nawet życia psów.

Samce próbują zaspokoić swój przerośnięty popęd, wyżywając się na nogach swych właścicieli lub na zabawkach i innych przedmiotach. W ich zachowaniu można także dostrzec niepokój bądź agresję. Psy borykające się z tym problemem mają także zwiększoną tendencje do ucieczek. Przez to mogą być narażone na kontakt z pasożytami i chorobami lub agresywnymi osobnikami i ruchem ulicznym co może skończyć się tragicznie.

Samice są narażone na „satyriasis” w mniejszym stopniu. U nich ta przypadłość może powodować obsesyjne zachowania seksualne polegające na pocieraniu i wylizywaniu się. Co bardzo istotne niezaspokojone potrzeby mogą powodować problemy psychiczne a u samic nawet torbiele na jajnikach.

Psy i ich naturalne ruchy kopulacyjne

Obserwując podejrzane zachowanie u psów, nie należy wpadać w panikę. Całkiem normalnym zachowaniem u psów są ruchy kopulacyjne, pod warunkiem że nie występują zbyt często.

Najczęściej takie zachowanie świadczy o chęci dominacji i kontroli i nie ma podłoża seksualnego. Jeśli pies wykonuje takie ruchy wobec właściciela, należy stanowczo zareagować, kładąc mu obie ręce na karku. Z pewnością to zrozumie i będzie znał swe miejsce.

Sposoby na zmniejszenie popędu seksualnego u psów

W tej sytuacji podstawowym rozwiązaniem problemu jest sterylizacja bądź kastracja. Ten zabieg polegający na usunięciu narządów płciowych równa się całkowitej utracie popędu. Z reguły jednak powoduje jego znaczne zmniejszenie. W wyniku sterylizacji zwierzęta zazwyczaj stają się spokojniejsze i nie ulegają hormonom. Ten zabieg jest najbardziej efektowny w przypadku psów, które nie doświadczyły jeszcze kontaktu seksualnego.

Czy sterylizacja jest jedynym rozwiązaniem w przypadku występowania „satyriasis”?

Sterylizacja jest najczęściej stosowaną metodą leczenia nadmiernego popędu seksualnego u psów. Często jednak nie wystarczy i niezbędna będzie tresura psa. Najlepiej przeprowadzi ją specjalista. Najlepszy plan działania opracować może także doświadczony behawiorysta. Jedną z prostszych metod polecanych właścicielom psów jest odwrócenie uwagi zwierzęcia aktywnością fizyczną.